741    6    0  

liten biopeis eller justere effekten

 2,297     Ski     0

Trenger en liten biopeis på 100-200watt, den skal brukes for å lage co2. Kjøpte denne fra Biltema http://www.biltema.no/no/Hjem/Innredning/Biopeis/Biopeis-2000035496/
men den avgir for mye, det er en plate med mange hull nede i brenneren, prøvde å legge på noe så kun ett hull var tilgjegelig men det hjalp ikke mye. Bør jeg heller tette til åpningen øverst på brenneren?

   #1
 38,538     Lillestrøm kommune     0
Pass på ufullstendig forbrenning gir CO og det er ekstremt farlig.  Hva skal CO2'en brukes til ?
  (trådstarter)
   #2
 2,297     Ski     0
brukes i drivhus. Virker jo kjempebra slik den er nå ved at den øker co2 til 3000-3500 men det er da bare i noen timer, kunne tenkt med å heller hatt den til å brenne lenger og heller fått co2 på rundt 750-1000, uten denne så ligger co2 på 230-250 når det ikke er så varmt ute at vinduene åpner seg og det er jo nesten så plantene blir kvalt.
   #3
 38,538     Lillestrøm kommune     0
Men da er CO viktig når du går inn, du får så vidt jeg forstår ingen forvarsel om at noe farlig er på gang.
  (trådstarter)
   #4
 2,297     Ski     0
Men da er CO viktig når du går inn, du får så vidt jeg forstår ingen forvarsel om at noe farlig er på gang.

Brukes kvelden/natta når det ikke er noen der så det går nok bra. Uansett skal det vel litt til for å bli såpass ufullstending forbrenning at co vil kunne komme opp på farlig nivå. Drivhuset er jo ikke 100% tett heller så blir ikke så mye annerledes enn å ha en biopeis i ett lite rom.
   #5
 38,538     Lillestrøm kommune     0
Nei, CO kan være skummelt, f.eks. diverse primuser i lukket telt. Spesielt siden den brukes i lukket rom. Men jeg har ikke helt skjønt modifikasjonen så jeg tør ikke si om det er større fare enn originalen.
  (trådstarter)
   #6
 2,297     Ski     0
Har ikke fått modifisert den så den brenner saktere. Brenneren er en kopp, i den koppen er det en glassfiberfylling. Over denne glassfiberen er det en plate med en del hull, denne plata ligger ca halveis nede koppen og glassifberen stikker ikke opp av disse hulla. Max merke som man kan fylle opp med brensel ligger noen få mm over denne plata og ca 2 cm under toppen av koppen så når den er full og jeg tenner den så er det toppen av brenselet som brenner. Det er vel diameteren på denne koppen og ikke hullene i plata som bestemmer effekten? Jeg prøvde å tette igjen hullene unntat ett, men det hjalp ikke i det hele tatt. Så jeg må vel da heller prøve å forminske diameteren på selve koppen? Vil det virke å legge ei plate over koppen med ett mindre hull eller vil det bare skape en mer inntens flamme?