17,390    42    0  

Nye strømsoner og sky høye strømregninger x 8 ?

 170     0
Ser i nyhetene at de skal dele Norge inn i nye strømsoner ...
Det blir spennende og se om de som bare forbruker , ikke produserer strøm som Oslofolk får seg en smekk på fingrene eller to .,..
Så et eksempel i nyhetene fra strømsone "nord" at det nå kostet 750kr for 24timer med et strømforbruk på 9500W tilsvarende 6 panelovner på 1500W (tilsvarer 22 500kr per mnd).Sørlendingene skal visstnok få tilnærmet gratis strøm ...
Nye strømsoner og sky høye strømregninger x 8 ? - 1263047233570_624.jpg - Rune

   #1
 4,293     Østlandet     0
ser dette her, alt med kysten fra vestfold og litt nord for bergen var en sone, vi hadde vist produksjonsoverskudd,  syns det bare er riktig at oslo skal betale mer, når dem bruker mer en di produserer.
Signatur
   #2
 3,997     Oppland     0
Man bør betale etter forbruk, hvor i landet burde ikke være noe stort tema.
Om det skulle være det, så burde det vel være billigst der hvor det er kaldest og dermed har større behov for strøm.

At det skal være billigere i de strøkene hvor det produserer mest skulle jo i såfall være en pådriver for atomkraft nær oslofjorden, de har jo ikke samme muligheter for vannkraft slik de har det på vestlandet ;)

Dette skulle jo også bety at vi burde dele opp matsoner også, billig fisk i nord og på vestlandet, dyr fisk i innlandet.
billig kornprodukter på østlandet og dyre kornprodukter på vestlandet og i nord, de produserer jo ikke like mye.

Nei, soneinndelt synes jeg bare er tull.
Man skal betale etter forbruk.
   #4
 3,258     Akershus     0
Lik strømpris til alle, ulik nettleie slik at utkantnorge betaler det det koster å frakte strøm til hver odde, nes og avkrok.

I sum blir det da billigere for de som bor tett og dyrt å bo spredt.
Signatur
   #6
 1,292     Ålesund     0

Lik strømpris til alle, ulik nettleie slik at utkantnorge betaler det det koster å frakte strøm til hver odde, nes og avkrok.

I sum blir det da billigere for de som bor tett og dyrt å bo spredt.
Da bør man jo ta med hvor mye strøm som blir produsert i området også. Litt urettferdig om noen skal betale masse i nettleie fordi de bor langt fra folk, men eneste de ser utenfor stuevinduet er vindmøller :D

Slike regnestykker blir aldri rettferdig! Lik pris til alle! Wink
   #7
 142     Sogn og fjordane     0
Neida, han Staten må fortsette å subsidiere oss i det kalde nord ;D

   #8
 3,258     Akershus     0

Da bør man jo ta med hvor mye strøm som blir produsert i området også. Litt urettferdig om noen skal betale masse i nettleie fordi de bor langt fra folk, men eneste de ser utenfor stuevinduet er vindmøller :D


Pøh! Ingen som kan hevde eiendomsrett på vinden som blåser og vannet som faller.

Men det koster å frakte og storkunder har fordeler  ;)

Og utkantnorge har uansett lave boligpriser, rein luft, fin utsikt og forurenser mye mer enn en familie i en leilighet i byen (mener det var 7 ganger så mye i følge amerikanske tall), så noe må man jo kunne betale for.

Utkantnorge slipper for billig unna i de fleste sammenhenger, sprøtt om de skal sponses på dette, også...
Signatur
   #9
 1,292     Ålesund     0
Ja, nettopp, det koster å frakte strømmen! Dermed må jo avstanden til produsenten taes med i regnestykket.


Pøh! Ingen som kan hevde eiendomsrett på vinden som blåser og vannet som faller.
Ok, da bør jo strømmen være gratis om man bor rett ved et e-verk da :D



Og utkantnorge har uansett lave boligpriser, rein luft, fin utsikt og forurenser mye mer enn en familie i en leilighet i byen (mener det var 7 ganger så mye i følge amerikanske tall), så noe må man jo kunne betale for.
Hvis du har så lyst til å bo på landet så er det jo ingen som nekter deg Grin
   #10
 3,997     Oppland     0
Og de som bor i byen kan strengt tatt klare seg med kollektivtrafikk.
Demed sparer de en av de største utgiftspostene en husholdning har.

Kollektivtrafikk er helt fraværende i bygdenorge ;)
Her er vi 100% avhengig av bilen.
   #11
 3,258     Akershus     0

Hvis du har så lyst til å bo på landet så er det jo ingen som nekter deg :D


Bor på landet jeg ;)

Med andre ord i alt for stor bolig, med to biler, som vi pendler og kjører ungene til alle mulige aktiviteter med, dvs møkker rundt og koser oss.

Tok et lite CO regnskap på nettet og vi er noen ordentlige miljøgriser.

Og nå vil man at alle i tettbygde strøk skal sponse distribusjonen av strøm ut til oss her i periferien.

Og vi som allerede får skrevet jobbkjøring av på skatten, samt deler av bomavgiftene osv osv.

Byfolket har sikkert sponset bredbåndet ut hit også, det tok sin tid men nå har vi alle sju husa bredde så det hyler, og vi betalte ikke mer en hva det koster om du bor midt på Grunerløkka i Oslo for å bli koblet opp.

Kjekt med uhjelp for oss på landet, hehe. Her bor vi stort og flott og gosser oss i svære bolig på store tomter og byfolka sender oss penger.

Whohaha!!  Grin Grin Grin Grin Verden vil bedras.
Signatur
   #12
 3,258     Akershus     0

Kollektivtrafikk er helt fraværende i bygdenorge ;)
Her er vi 100% avhengig av bilen.


Er man fritatt for miljøansvar fordi man velger å bo på landet?

Er ikke noe som heter bilavhengighet, det er ett valg man har gjort/gjør. Velger man å bo på landet så velger man å forurense mer enn andre, og bør betale for det.

Innimellom prøver byfolk å flytte ut på landet, men langt de fleste flytter inn til byen, hvor man kan reise kollektivt og spare miljøet på mange andre måter.
-------------

Bygdeliv er en miljøluksus som i det minste ikke må sponses av byene.

Sentralisering ville være noe av det mest effektive man kunne gjøre for å redusere utslipp.
Signatur
   #13
 3,997     Oppland     0
Gi oss samme kollektivtilbud som det er i byen, så vil nok mange flere bruke det her også.
Med 2 ekspressbusser som eneste kollektivtransport tilbud nå på vinteren, så gir ikke myndighetene oss engang sjansen til å være mer miljøvenlige på det punktet.

Hvorfor er ut på landet ensbetydende med fravær av kollektivtransport?
Da kan man likegodt forby biler i byen, med unntak for de som må bruke bilen som en del av arbeidet de utfører.
   #14
 1,292     Ålesund     0
Må være trafikkgrunnlag for kollektivtransport også. Dumt å kjøre buss med 1-2 passasjerer i.. Men de får det jo til om de vil enkelte steder. Har jo prøvd på ordninger med sterkt subsidierte drosjeturer på forskjellige vis enkelte steder.. Vet ikke hvor godt det fungerer da, men... I alle fall billigere og mere miljøvennlig å ha en mann i drosje kjørende hele dagen enn en mann i buss, men det blir jo avhengig av trafikken.
   #15
 3,575     buskerud     0
tar på meg skylda, gikk jo fra den forurensende og før dyre oljen for å fyre med strøm og varmepumpe..

Så faktisk etter å målt av for nov-des at jeg kom til å spare nærmere 10 lapper, men så kom "murphy " og ga oss superkald vinter og vips gikk det i dass.

Resultatet er at jeg har det kaldere, kjipere og at jeg faktisk utrolig nok ville spart ved å tanket olje "billig" i sommer og fyrt godt i kulda nå...

Har vel lært at ting svinger, så litt dyrt i ekstremkulda, men så snur det...

Må si det fyres litt med ved om dagen, den er jo tom. billig på bensern iforhold...
Har hatt knappen på varmepumpe til å drive det nye vannbårne jeg skal ha inn, men begynner faktisk å vurdere pelletkjele alikevel, har en tru på litt mere stabile priser som f.eks ved.... strøm og olje svinger så mye at man egentlig ikke kan beregne noe...  strøm er derimot grisebillig når det er mildt, og olje billig ved finans treghet eller mindre konflikter i olje produserende land..


Det er helt sjukt uflaks jeg har...
Først så driter jeg på draget og river litt for mye av det vannbårne jeg hadde for å fyre med luft/luft, strøm og ved isteden.
Så viser det seg at det at huset ikke er helt optimalt isolert, så varmepumpa sliter litt med godtempen..
så baller det på seg med rekord kald vinter som fører til sjukt antall kwh iforhold til beregninger...
så topper det seg nå med økte priser .... jezuss... hva blir det neste, pipa mi detter ned i hodet mitt?

positive er jo at tempen kommer ned i milde 10 minus neste uke, negative er jo da at prisen da har økt så det blir like deilig å dyrt å fyre med -10 som det var med -25... fin måte for strømfirmaer som har hatt spotpris som jeg har med 41 øre fra forrige mandag og ut mnd.. å kunne ta igjen det tapte med høyere pris neste periode.


Tror jeg herved gir opp alt som heter enøk og bare sparer penger og bruker det på regningene isteden... Sad Sad >:(

Gøy for meg at folk som har gått fra olje til varmepumper blir glade for at deres cop gjør at de ender opp med samme fyringskostnader  som  hvis de tanka olje i høst og gjør besparelsen noe ræva..

Men sikkert ingen grunn til panikk, dette går vel over når det blir mildere igjen ,men kanskje vi får vedvarende høye priser hvis kraftselskapene ser at kundene klarer jo å betael hehe..

bottom line, ufint dette. 


   #16
 383     Østlandet     0
jeg må nesten skrive inn her siden folk sier oslo folk må betale masse mer enn sørlendingene og de fortjener det, de bruker mer strøm enn de produserer osv.
Men! den nye sonen som oslo er under, ligger også Askim under, her har vi 3 vannkraftstasjoner, 17-18000 innbyggere, så da burde vi vel egentlig fått ekstremt billig strøm hvis vi skal se på frakt og produseringsevne. men fortsatt havner vi under samme kategori som oslo, så det beste er ikke soner!
   #17
 93     Oppland     0
Desvere men dette styres desvere av muligheten til og selge strømmen til en høyere pris i utlandet.
Vi her i sør har til nå vært skjermet forde vi ikke har hat linjekapasitett til og eksportere / innport.
Og miljøbullsh.... kan dere dra til sjøs med på gradeståken min har det vært fra 25-35 i en uke nå!
   #18
 9,677     Kysten     0
Har ikke fått med meg at det skal deles inn i soner. Utrolig hva en kan lese og lære i dette forumet. Men det er jo ikke noe nytt dette her, det er jo akkurat det samme med bensin og diesel, transportkostnad blir tillagt og utkantnorge må betale. Men sånn må det jo være. Det koseter meg sikkert 10000 ekstra i året i drivstoff at jeg bor her. Men vil jeg flytte av den grunn, njet.
   #19
 1,292     Ålesund     0
Landet har vært delt opp i prissoner en stund, er vel nord, midt og sør tror jeg. Nå skal de forandre på sonene og lage en til samtidig tror jeg det var...

Men det jeg synes er for jævlig ang. strømprisene er jo at i alle år har politikken vært den at vi bruker norsk vannkraft som er meget miljøvennlig, og dermed skal strømmen være billig. Så bygges det jo hus og bygninger etter den politikken i mange tiår. Så kobles alt sammen med alt både i inn og utland, og da snur de om og sier at siden vi er en del av et større marked så bruker vi nå også strøm fra bla. kullkraftverk, og dermed er det jo veeeldig lite miljøvennlig å bruke strøm, så da skal prisene opp, opp, opp! Hva vil de vi skal bruke nå? Pellets? Hvor lenge skal det være billig før det blir veeeldig dyrt? Hva kommer da?
Og alt dette for at vi skal være sikret strøm ved tomme magasin? Tror heller det er for å få selge mere strøm til utlandet om sommeren slik at magasinene er tomme til vinteren jeg, i alle fall slik det føles ::)
   #20
 21,481     Enebolig     0
De gjør jo det som tjener dem mest. Derfor skulle Sovjetstaten Norge fremdeles hatt kontrollen på strømprisene. Faktisk. Fordi det er noe folk må ha.
   #22
 175     0




Du har vel sagt det som trengs å si om denne saken. Men jeg har en mistanke om et det nok snart blir endringer på den norske strømpolitikken.

Når hele Østlandet får oppleve den prispolitikken som Nord-Norge og Midt-Norge har opplevd i det siste spørs det om det ikke blir høylytte rop om nye kraftledninger og endringer i handlesavtalene med Europa.. Grin
   #23
 1,292     Ålesund     0
Tenker det blir fart i sakene om prisene stiger der politikerne bor også ja Grin
   #24
 974     0

Landet har vært delt opp i prissoner en stund, er vel nord, midt og sør tror jeg. Nå skal de forandre på sonene og lage en til samtidig tror jeg det var...


Det einaste nye er vel at dei vil dele sona i sør i to.

http://www.statnett.no/no/Kraftsystemet/Markedsinformasjon/Flaskehalshandtering-og-bruk-av-elspotomrader-Ny-inndeling-fra-1112010/
   #25
 802     Akershus     0
For en fantastisk informativ artikkel  ;)

Allerede en av de første setningene dreper jo enhver lyst til å lese videre.
Det er vel slik byråkrater unngår at folk bryr seg med hva de driver med, samtidig som de kan si at de har oppfyllt informasjonsplikten.

"Det var forutsett at det i hovedsak kunne bli gitt full eksportkapasitet i Hasle ved intakt nett, men ved stor import på HVDC-kablene og eksport over Hasle (transitt) og/eller ugunstig produksjonsfordeling mellom Flesaker- og Hallingdal-korridoren ville det være nødvendig å redusere overføringskapasiteten NO1-SE for å unngå overbelastning av 420 kV ledning Rød-Hasle. 420 kV Rød-Hasle inngår i Flesaker-kooridoren."
   #26
 22,342     Akershus     0

De gjør jo det som tjener dem mest. Derfor skulle Sovjetstaten Norge fremdeles hatt kontrollen på strømprisene. Faktisk. Fordi det er noe folk må ha.
Nå er vel (svjet)staten en storselger av strøm, og de har en meget stor del av ansvaret for strømprisen...
   #27
 21,481     Enebolig     0
Joda, men de har nå fått "det frie markedet" med på leken også.
   #28
 5,112     Troms     0
Tromskraft har 5,10,- kroner pr kwh i dag inkl mva. Std variabel er på 73 øre pr kwh. Trenden om dyrere el priser ser vel ut til å holde, så invester i fornybar energi kan være et godt tips. 5 kroner pr kwh over tid vil for oss utgjøre 10500,- i strømsregning for januar mnd istedetfor de 1300,- som vi faktisk fikk (2173kwh forbrukt i januar).

Synes synd på de med 3500-4000 kwh i forbruk pr mnd i januar-februar da...(17-18000,- i strøm pr mnd er mye...) Sad
Signatur
   #29
 21,481     Enebolig     0
Heldigvis er dette kun et "lite øyeblikk" og ikke den umiddelbare fremtid. Da må lønningene opp  Smile
   #30
 899     Bergen     0
Var det ca 90% av strømprisen som gikk rett i statskassa? Så dersom du har høy strømprism så går det til et godt formål  ;D
   #32
 21,481     Enebolig     0
Hvis 90% går i statskassa, så blir jeg faktisk overrasket. Selv om jeg ikke burde det...  Tongue
   #35
 5,112     Troms     0
kolon, kolon sier jeg. Vurderer at dette vil bli mer og mer aktuelt. Strømmarkedet i Norge har fått ligge veldig rolig og lite konkurranseutsatt i mange år. Sånn sett er vi heldige ift andre land i Europa. Men ette er i ferd med å snu nå, økonomien i Norge er god og vi har vekst og det vil påvirke vår evne til å betale strøm også. Om strømmen koster 1 eller 2 kroner så har vi god nok råd til å betale dette. Strøm er ikke luksus, men for å tvinge Norge til å moderere seg og bruke miljøvennlig energi, så kan dette med høyere strømpriser på et konkurranseutsatt marked være incentiver nok.
Signatur
  (trådstarter)
   #36
 170     0

Tromskraft har 5,10,- kroner pr kwh i dag inkl mva. Std variabel er på 73 øre pr kwh. Trenden om dyrere el priser ser vel ut til å holde, så invester i fornybar energi kan være et godt tips. 5 kroner pr kwh over tid vil for oss utgjøre 10500,- i strømsregning for januar mnd istedetfor de 1300,- som vi faktisk fikk (2173kwh forbrukt i januar).

Synes synd på de med 3500-4000 kwh i forbruk pr mnd i januar-februar da...(17-18000,- i strøm pr mnd er mye...) :(


"ingen problem de store melkekuene fra midten og nordover i Norge til staten og Oslo vil bli sabotert så de i sør vil få vesentlig mindre inntekter til opera og annet luksus dill.De vil få oppleve at det de produserer er knapt annet enn dritt ..."  :'( ;D  
   #38
 5,112     Troms     0
er det som er problemet, den kraften eksporteres fordi det er mer lønnsomt for kraftselskapene, mens den de kjøper er atomkraft b.la..... Ja høres utrolig ut, men slik er det nå blitt bare. Kraft i europa er dyrere enn hva norske forbrukere betaler og det er derfor mer lønnsomt å eksportere. Hjelper derfor lite at Norge brfuker vannkraft når den energien vi forbruker er kjøpt billigere inn fra eks vis sverige.
Men du som forbruker kan sikre deg å kun kjøpe miljøkraft hos de fleste norske selskap, men dette koster deg noe mer pr kwh enn om du ikke er nøye. Eksvis Ishavskraft som svært mange kraftleverandører kjøper strøm fra, kan tilby deg som kunde en garanti for miljøvennlig kraft mot et pristillegg.... så vi nordmenn blir lurt...hehe. Ja, vi produserer vannkraft, men størstedelen av denne eksporteres, og så importer vi kraft som selges til oss som kunder selv om det samme kraftselskapet produserer egen kraft....u get it? De er lure og økonomiske, hadde antakelig gjort det samme selv også. Solgt dyrt til utlandet og kjøpt inn billigere og solgt til deg og meg istedetfor å produsere for å selge billig til Ola Nordmann.
Signatur
   #39
 1,505     0

Lik strømpris til alle, ulik nettleie slik at utkantnorge betaler det det koster å frakte strøm til hver odde, nes og avkrok.

I sum blir det da billigere for de som bor tett og dyrt å bo spredt.


Håhåhåh... Krafta og skattepengene kommer jo herfra mann! Jævli teit at vi skal betale for at kontorrottene skal få strøm til å drive plasmaen sin Grin
Signatur
   #40
 3,575     buskerud     0
akkurat nå hadde det vært digg å sitti i godstolen, nytt 25 varme inne, fyrt med miljøvennlig olje fra 3000liters tank fylt billig på sensommern.. og gitt beng i de få ekstra strømkronene.... kan ikke skjønne hvor kortenkt idiot jeg var da jeg fjerna det.

Har en kompis som i flere år ville bytte ut parafin kaminen sin mot ei varmepumpe, muligens for å ha begge deler, men etter i vinter, så har han priset den, omtrent lagd alter og tilbedt den da han gikk inne i trusa ved -25...  bare å bruke olja folkens, miljøet ordner seg selv når olja tar slutt... ;D 
   #42
 3,575     buskerud     0
hvis ikke kan vi gjøre som fjernvarme anleggene i stockholm gjør, "fyre med kaniner". fakta f..  biovarme;D og for å ikke snakke om , megt hurtig  fornybar energi...

Vel nå synker sikkert prisene ned igjen, og så går det noen år til neste gang, og folk glemmer.
Husker da jeg tok over hus med oljefyr, året  etter strømkrisa i 2003 og tenkte fett... så økte oljeprisene, strømprisen sank og jeg tenkte faen, og glemte at dette kan snu. Fullstendig glemt i hele utskiftings perioden, men tro meg, jeg husker det nå.

Jaja Murphy, ting kan jo bli verre :P