2,053    4    1  

Dekker maling ujevnheter i sparkel, eller flekksparkle?

 146     0
Etter 2-3 runder helsparkling begynner veggene å komme seg, men det er noen områder her og der med fordypninger i sparkelen.

Vil noen lag maling fylle dette ut eller bør jeg flekksparkle alt sånt og slipe det helt flatt før grunning?

Det kan selvsagt pusses flatt sånn som det er nå, men da blir det jo et søkk der.

Dekker maling ujevnheter i sparkel, eller flekksparkle? - 20170808_112503.jpg - RefkarDekker maling ujevnheter i sparkel, eller flekksparkle? - 20170808_112537.jpg - Refkar

   #1
 26     Bærum     0
Dette kommer nok til å vises etter maling. Jeg ville dratt over med et tynt lag sparkel. Siste laget med sparkel tørker fort, og trenger nesten ikke pusses om du legger det tynt nok.
   #2
 452     Landsdekkende     0
Hei!

Vi er helt enig i det breivikingen skriver, påfør et tynt lag med sparkel og puss lett over. Det skal ikke store ujevnhetene til før det syns gjennom.

Lykke til! Smile
Signatur
   #3
 5,337     Tromsø     1
Et tips når du sparkler en gang til: Sånne porer/huller i en sparklet overflate kan komme fra luftbobler i sparkelen, eller at sparkelen er litt tørr/stiv/fast i konsistensen.

Noen anbefaler å røre godt i sparkelspannet før du bruker det. Men det er tungt, jeg pleier å ta en god klatt sparkel på en 40 cm sparkelspade og skrape det over på en annen like stor sparkelspade, fram og tilbake noen ganger mens jeg tenker på damer, mat, meningen med livet eller ingenting, til massen blir bløt og smidig. Da lar den seg lettere dra på veggen uten at det blir bobler. I verste fall kan man også tilsette ørlite vann i sparkelen, men ikke overdriv så den blir for bløt.
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 146     0
Da blir det sparkling! Takk for tipset om å jobbe med sparkelet først, Kjell. Det er noe jeg tenkte på en eller annen gang da vi drev på med helsparklingen.