20,193
7
1
Jotun kvist og sperregrunning eller Infra sperregunning
3
0
Hei!
Skal snart begynne å male trepanelet inne i huset. ;D
De sier att Jotun kvist og sperregrunning og Infra sperregunning er det beste nå.
Noen som har erfaring med dette?
Skal snart begynne å male trepanelet inne i huset. ;D
De sier att Jotun kvist og sperregrunning og Infra sperregunning er det beste nå.
Noen som har erfaring med dette?

Infra er et Gjøco produkt og de ligner som regel veldig på Jotun sine produkter.
Beckers har en sperregrunn fullt på høyde med Jotun, men har ikke turt å gi noen garanti før nå, når de ser at Jotun tør med et litt dårligere produkt.
Min erfaring er at på eldre panel, med fine kvister går alt veldig bra, mens det på nye store kvister har lett for å bli gjennomslag selv med god maling og grunnarbeid.
Så min anbefaling er at om du har en fin panel som har stått noen år, kan du bare male i vei, helst med 2 strøk. Har du veldig grov kvist eller helt ny panel ville jeg kanskje spandert å gå over de groveste kvistene med 2 strøk kvistlakk før du går på med kvist og sperregrunn.
Husk at sparkling og godt grunnarbeid er nøkkelen til et godt resultat.
Lykke til.
Det bli 2 strøk med grunning, men vet ikke hvilken grunning...
Noen som har prøvd en av dem?
Takk for svar!!
På den annen side har Jotun sin blitt testet opp mot flere andre og fått best i test. Hvorfor da ikke bare kjøpe litt kvist- og speregrunning fra Jotun? Det er en meget god maling.
Siden det går veldig fort å kvistlakke og det tørker på noen få minutter, tok jeg uansett en runde med kvistlakk før de to strøkene med grunning. Sikkert ikke nødvendig, men når det går så fort å gjøre det og man knapt ser det minker på kvistlakken, ja så er det er rimelig forsikring i tilfelle.....
2 lag kvistlakk og et lag sperregrunning går sikkert like bra. Det samme gjør nok 2 lag kvistlakk og vanlig grunning.
Se an kvistene dine, er vel hele poenget.
Den eneste plassen jeg brukte kvistlakk i tillegg var i taket over trappen, men det var fordi at jeg ønsket å være ekstra sikker på at det ikke slo igjennom på et sted hvor det tar så lang tid å lage sikker tilkomst
Intra og Gjøkomaling er jeg ferdig med, samme med Harmony fra Maxbo. Dårlig dekkevne og følelsen av dårlig holdbarhet på farge er et inntrykk jeg sitter igjen med.
Har et utvendig panelt tak under overbygg hvor jeg har brukt 1 lag med sperregrunn og 2 lag med Intra hvit vannbasert utemaling. Det er så skjoldet at det ser ut som det bare er grunnet.