11,866    9    1  

Overflatebehandling av TakEss

 401     0
Skal snart til å pusse opp (vel, male og bygge skyvedørsgarderobe) gangen min. Den har eit noko flekkete TakEss-tak frå midten av 80-talet. Er det mogleg å "tapetsere" dette taket med noko og så male for å få det slett? Eg er litt skeptisk, men om dette hadde vore råd hadde det spart meg for ein god del arbeid.

   #1
 4,452     Vestlandet     0
Kan prøve å sparke sprekkene og evt skade, lime på veggfornyer og male denne. Finnes noen videoer på nettet som omhandler dette. Ellers så er det å skru gips på utsiden av takessa og sparkle, pusse og male denne.
Signatur
   #2
 7,686     Bærum     0
Platene er vel ikke limt. Antar de går litt slik at sparkel vil sprekke opp. Rehab gips er vel den beste løsningen.
   #3
 76     0
Hei,

Må dessverre si at jeg er usikker på hva du mener med TakEss er. Men er det plater med spor eller andre form for spor, så kan det være greit med en sparkelremse som du først legger i bunn og sparkler bredt over og pusser. Når du er ferdig med sparklingen og pussingen, så hadde jeg gått på med en armeringsduk for å gjøre taket kosmetisk penere. Den tar ikke opp store ujevnheter, men tar opp noe. Den er enkel å jobbe med. Finnes både i glassfiber og non-woven materiale, sistenevnte er nok den enkleste å jobbe med. Non woven kommer i 80 og 100 cm bredde ruller.

Om det er små ujevnheter i taket, så er det mulig å bruke en veggfornyer som er beregnet på vegg også, det er litt mer kronglete. Er avhengig av å være to stk når en skal montere det pga limet tørker raskt og det er et tyngre materiale enn armeringsduk.
Signatur
   #4
 4,452     Vestlandet     0
Takess er sånne plater som ble desidert mest brukt før gipsen slo igjennom. 60x120cm. Kommer både med og uten struktur.
Overflatebehandling av TakEss - Takess.jpg - Ebe
Signatur
  (trådstarter)
   #5
 401     0
Rehab gips er vel den beste løsningen.


Det var akkurat den løysinga eg hadde håpt å unngå Wink Av årsaker eg ikkje skal gå inn på her så har eg berre 2-3mm å gå på, det gløymte eg å nevne. Alternativet er å rive taket og legge gips.
  (trådstarter)
   #6
 401     1
Det spørs om eg ikkje skal forsøke med veggfornyer. Har tilgang til hjelp  så eg skal nok klare å få det klistra opp i taket. Takk for tipset Smile
   #7
 23     Oslo     0
Hei!

Vi har samme situasjon og tak som deg.

Skulle gjerne hatt mer input. Hvordan gikk det med din oppussing av taket?

mvh

Ola

  (trådstarter)
   #8
 401     0
Eg må innrømme at eg var så drittlei etter å ha retta opp i forrige eigers slurvearbeid med trapp og panel at eg berre malte taket med vanlig, matt veggmaling.