209    14    0  

Ny bolig etter avhendingsloven

 22     0
Hei!

Jeg ser på en nyoppført halvdel av en tomannsbolig som er til salgs. Denne selges etter avhendingsloven, som den er.
Selger har verdirapport men ingen tilstandsrapport.

For min del er det første gang jeg ser på «bruktmarkedet» og det er denne som frister mest for øyeblikket. Likevel kjenner jeg selv til at på nye boliger vil jo det dukke opp feil. Er det slik at en blir sittende igjen med alle problemene selv i et slikt tilfelle?

Regner med den nye avhendingsloven som skal komme ikke har tilbakevirkende kraft. 

Er dette et utrygt kjøp? Eller burde jeg sove godt om natta om jeg velger å by? 🤔

   #1
 1 410     Hordaland     0
Slik jeg har forstått det kom det nye regler i 2019. Vi kjøpte et helt nytt hus som var ferdig oppført, altså etter avhendingsloven. Her har selger stilt garanti gjennom Matrix Insurance på 5% av boligens verdi i reklamasjonsperioden (5 år).

Signatur
  (trådstarter)
   #2
 22     0
Slik jeg har forstått det kom det nye regler i 2019. Vi kjøpte et helt nytt hus som var ferdig oppført, altså etter avhendingsloven. Her har selger stilt garanti gjennom Matrix Insurance på 5% av boligens verdi i reklamasjonsperioden (5 år).


Er det «Avhendingsloven § 2-11 – plikt til å stille entreprenørgaranti ved salg av nyoppført bolig»  du tenker på?

Jeg tror selv at selgeren her vil falle inn under der, siden han eier morselskapet til firmaet som bygde boligen.
Når jeg spør megleren får jeg bare til svar «boligen selges iht avhendingsloven og da er det vanlige vilkår som gjelder for bruktbolig. 5 års garanti ved nybygg vil da ikke gjelde her.»

Har ingen grunn til å tro det er noe galt med boligen, annet enn standard småting som dukker opp - men synes det er lite tillitsvekkende at de ikke ønsker å stille noe garanti på et nybygg?

   #3
 364     0
Kjenner ikke til avhendingsloven så veldig godt, men det er en kjent ting at utbyggere helst vil selge etter at boligen er ferdigstilt for å nettopp kunne selge boligen etter avhendingsloven som er mye mindre gunstig for kjøper.

Nå skulle vel den nye avhendingsloven gjøre ting mer gunstig for kjøper, men den kan jeg ikke så mye om. Kan uansett være greit å koste på seg en takstmann som er med ved eventuell overtagelse så kan han også gå igjennom boligen med deg og eventuelle feil eller merknader kan noteres i overtagelsesprotokollen.
  (trådstarter)
   #4
 22     0
Kjenner ikke til avhendingsloven så veldig godt, men det er en kjent ting at utbyggere helst vil selge etter at boligen er ferdigstilt for å nettopp kunne selge boligen etter avhendingsloven som er mye mindre gunstig for kjøper.

Nå skulle vel den nye avhendingsloven gjøre ting mer gunstig for kjøper, men den kan jeg ikke så mye om. Kan uansett være greit å koste på seg en takstmann som er med ved eventuell overtagelse så kan han også gå igjennom boligen med deg og eventuelle feil eller merknader kan noteres i overtagelsesprotokollen.


Ja, den nye loven ser mye bedre ut. Dessverre ser det ikke ut til at den har tredd i kraft enda, så da tror jeg dette salget vil bli værende innenfor den gamle loven.

Har tenkt på det med takstmann, synes det er litt dumt det ikke ble gjort skikkelig når han først hadde takstmann på befaring.
   #5
 352     Tromsø     0
Jeg er skuffet over at bransjen selv ikke ønsker å ta tak i bruken av som den er forbehold ved salg av ny bolig. Jeg mener et som den er forbehold er et brudd på god forretningsskikk, da forbeholdet gis utvilsomt for å gi forbrukeren et inntrykk av at hen har dårligere rettigheter enn hen faktisk har.

Jeg antar et slik forbehold vil ha lite juridisk betydning ved salg av nyoppført bolig. Unntaket er kanskje hvis selger har opplyst om feil ved boligen.

Ulempen er kanskje at selger vil opptre lite imøtekommende siden det er gitt et som den er forbehold, noe selgere ofte tror er det samme som total ansvarsfraskrivelse.
   #6
 352     Tromsø     0
Kjenner ikke til avhendingsloven så veldig godt, men det er en kjent ting at utbyggere helst vil selge etter at boligen er ferdigstilt for å nettopp kunne selge boligen etter avhendingsloven som er mye mindre gunstig for kjøper.

Nå skulle vel den nye avhendingsloven gjøre ting mer gunstig for kjøper, men den kan jeg ikke så mye om. Kan uansett være greit å koste på seg en takstmann som er med ved eventuell overtagelse så kan han også gå igjennom boligen med deg og eventuelle feil eller merknader kan noteres i overtagelsesprotokollen.


Ja, den nye loven ser mye bedre ut. Dessverre ser det ikke ut til at den har tredd i kraft enda, så da tror jeg dette salget vil bli værende innenfor den gamle loven.

Har tenkt på det med takstmann, synes det er litt dumt det ikke ble gjort skikkelig når han først hadde takstmann på befaring.

Ikke ta med takstmann før etter du har tatt over boligen.
   #7
 3     0
I Om boligen er solgt innen 6 mnd etter ferdigstillelse skal selger stille garanti etter bustadoppføringsloven §12. jf. avhendingsloven §2-11

   #8
 364     0
Kjenner ikke til avhendingsloven så veldig godt, men det er en kjent ting at utbyggere helst vil selge etter at boligen er ferdigstilt for å nettopp kunne selge boligen etter avhendingsloven som er mye mindre gunstig for kjøper.

Nå skulle vel den nye avhendingsloven gjøre ting mer gunstig for kjøper, men den kan jeg ikke så mye om. Kan uansett være greit å koste på seg en takstmann som er med ved eventuell overtagelse så kan han også gå igjennom boligen med deg og eventuelle feil eller merknader kan noteres i overtagelsesprotokollen.


Ja, den nye loven ser mye bedre ut. Dessverre ser det ikke ut til at den har tredd i kraft enda, så da tror jeg dette salget vil bli værende innenfor den gamle loven.

Har tenkt på det med takstmann, synes det er litt dumt det ikke ble gjort skikkelig når han først hadde takstmann på befaring.

Ikke ta med takstmann før etter du har tatt over boligen.



Ikke enig, tar du med en takstmann på selve overtagelsen så kan dere gå igjennom boligen sammen med selger/megler og få protokollført eventuelle mangler i overtakelsesprotokollen. Istedenfor at det på overtagelse blir skrevet at det er ingen ting å bemerke, for å så i etterkant ha takstmann dit også begynne å klage på ting som skulle vært oppdaget under overtagelse.
   #9
 364     0
I Om boligen er solgt innen 6 mnd etter ferdigstillelse skal selger stille garanti etter bustadoppføringsloven §12. jf. avhendingsloven §2-11


Er dette nytt etter at den nye avhendingsloven kom? Isåfall er det meget bra!
  (trådstarter)
   #10
 22     0
I Om boligen er solgt innen 6 mnd etter ferdigstillelse skal selger stille garanti etter bustadoppføringsloven §12. jf. avhendingsloven §2-11

Det stemmer, men de kan prøve å vri seg unna med å si at han selger som privatperson og da gjelder det ikke.

Likevel, jeg funderer på å legge det inn som en betingelse når vi byr og dersom det avslås så får jeg heller lete videre.