57    3    0  

Portalstokker råtner nedenifra

 9     0
Hei og god sommer! 
Er det noen som har forslag til hvordan vi kan redde portalen på hytta vår? Portalstokkene råtner nedenifra og ca 30-40 cm opp. 
Portalen lener seg mot den ene siden og vi er redde for at den kan velte når som helst. 
Vi har forsøkt å sette opp noen enkle planker som støtte, men tror ikke det er mye til hjelp hvis den først velter. 
Blir veldig takknemlig for hjelp og tips til både en akutt og varig løsning. 

Hilsen oss! 

Siste redigering: Thursday, July 10, 2025 1:32:59 PM av Kløneguri
Portalstokker råtner nedenifra - IMG_6440.jpeg - Kløneguri
Portalstokker råtner nedenifra - IMG_6442.jpeg - Kløneguri
Portalstokker råtner nedenifra - IMG_6443.jpeg - Kløneguri
Portalstokker råtner nedenifra - IMG_6441.jpeg - Kløneguri

   #1
 4,501     0
Det er klart at disse råtner i bunnen.
Skift ut til nye og sørg for at det er noen cm mellom støp og bunnen av stolpene. Ellers trekker de vann nedenfra og råtner.
Ikke forsøk å lappe på de du har. Det blir bare mye arbeide og bare en dårlig løsning.
   #2
 15,593     0
Stolpestøtte som ser ut som er brukt er korrekt. Men de finnes i forskjellige dimensjoner og det må være minst 3 stk på slike stolper. Støpt ned i fundament under. Så kutt av litt og lag spalte. En kan holde dagens oppe med et midlertidig understøttelse der stokkene henger ned. Kanskje kan en redusere høyden noen cm og en får høyde nok slik at det kan kuttes av nok. Visir + oljebeis på snittflate under.
  (trådstarter)
   #3
 9     0
Takk for godt tips! Det er nok dette vi må gå for.
Hva mener du med ‘midlertidig understøttelse der stokkene henger ned’? Vi må ha det inn med teskje vi skjønner du 😂