9,852
11
1
Gulvbelegg når man har hunder?
186
Hundhammeren, Sør-Trøndelag
0
Jeg skal legge nytt gulv i en peisestue på 40 kvm. Har to glade hunder som vimser rundt i huset. Jeg vil ha tregulv i en eller annen form, men parkett vil vel bli veldig oppskrapet av hundeklør? Finnes det noen smarte løsninger, hva med å olje i stedet for å lakkere?
Signatur
Laminat er jo også mer slitesterkt enn parkett, men hardere enn parkett og vinyl. Hvis du skal ha parkett, så vil ripene vise mindre i oljet parkett. Men denne har den ulempen at den må oljes på nytt, og oljen beskytter nok litt mindre mot riper enn lakk.
Eventuelt så finnes det jo mattlakkert parkett også. Den ligner mye på oljet, men har ikke de samme ulempene som oljet.
Personlig vil jeg nok gå for en vinyl løsning neste gang gulvet her hjemme må byttes.
Min erfaring er at hunder og tregulv er en dårlig kombinasjon over tid. Tre er mykt, og vil slites av hundeklør. I tillegg drar hunder inn en del sand som også vil slite på overflater, spesielt lakkerte. Parkett blir fort stygg, og dersom du har hunder som skal få bevege seg som de vil inne, er parkett bortkastet penger. Vet ikke hvordan de hardeste tresortene fungere, men ask, eik osv fungerer dårlig.
På gamle furugulv som gjerne kan se slitte og rustikke ut vil hundens slitasje synes dårligere. Disse kan du olje. Mørk farge/beis på slike gulv vil fort få merker etter klør.
Selv har jeg en stor hund på 60 kg med kraftige klør. I leiligheten har jeg både laminat og gulvbelegg, og synes laminaten ser finest ut. Laminaten er av en billig type, har hatt den i 4 år, er ikke tegn på slitasje etter hund. Laminat er glatt for hunder å gå på, ikke så bra om du har hunder som løper inne. Gulvbelegget har noe mer slitasje, jeg kan se klomerker om jeg ligger på gulvet og leter etter dem.
Skulle jeg lagt nye gulv hadde jeg gått for laminat. Rimelig, enkelt å legge selv, og slitesterkt, men husk at billige laminatgulv tåler vann dårlig.
Vil med dette anbefale laminat på det sterkeste, og det er neimen ikke noe særlig dyrere enn belegg heller.
Kjenner noen som har hund og furugulv i flere varianter i huset. Det ene er gammelt, men pusset ned og farget mørkt (med beis tror jeg), dette gulvet ser ikke bra ut, store klomerker der fargen er skrapet bort. I andre rom er det lagt helt nye furugulv som er behandlet med noe som gjør dem lysere, vet ikke hva. Selv om gulvet er 1 år gammelt er det slitt og oppskrapet, og ser skittent ut, vankselig å holde rent. Furugulvet som ser best ut er gammelt og slipt ned litt, men man kan fortsatt se at det er et gammelt gulv. Tror dette gulvet er oljet. Ser bra ut om du aksepterer at gulvet ser brukt ut, og at det må vedlikeholdes med jevne mellomrom.
Jeg er enig med "langeid" i at laminat er best når det gjelder slitestyrke og holdbarhet. Selv om det er "juksetre" finner du helt sikkert en laminat som passer inn i et gammelt hus.
Kanskje laminat er hardt nok, som noen her mener?
Man må nok velge: Enten et strøkent hjem, eller hund. Vanskelig å kombinere.
Laminat av en god kvalitet er hardt nok ja. Vet ikke hvordan det er med disse billiglaminatene.