949
8
2
Gulvfliser i yttergang
28
0
Det skal legges nye fliser i yttegang, og jeg er så usikker på hva som er mest praktisk (OG fint). Det er ikke store gangen. Gulvareal ca 7 m2, inkl skyvedørsgarderoben. 1/3 av gulvet går innunder trappen til 2 etasje.
Jeg har egentlig valgt meg ut 2-3 stk kandidater, og skulle gjerne hatt litt innspill
http://www.norfloor.no/betongreys-warm-ingrid.html (evnt et annet mønster i samme serie)
http://www.norfloor.no/fliser/gulvfliser/betonaxis-hexagon-dekor.html
http://www.terratinta.com/portfolio/betongreys/warm-due/
Sistnevnte blir trolig i 30x60 format isåfall.
Alle valgene vil passe fint til resten av fargene i boligen (Sand, bomull). Hvit skyvedørsgarderobe. Ønsker at gangen skal virke luftigere enn den er nå (mørke grå 30x60), men det må jo være praktisk
Jeg har egentlig valgt meg ut 2-3 stk kandidater, og skulle gjerne hatt litt innspill

http://www.norfloor.no/betongreys-warm-ingrid.html (evnt et annet mønster i samme serie)
http://www.norfloor.no/fliser/gulvfliser/betonaxis-hexagon-dekor.html
http://www.terratinta.com/portfolio/betongreys/warm-due/
Sistnevnte blir trolig i 30x60 format isåfall.
Alle valgene vil passe fint til resten av fargene i boligen (Sand, bomull). Hvit skyvedørsgarderobe. Ønsker at gangen skal virke luftigere enn den er nå (mørke grå 30x60), men det må jo være praktisk

- Baderomsbloggen min
....
...
...
På hva som er praktisk. Erfaringer. Noen av dem hvor skitt synes mer/mindre, noe av det som er mer eller mindre kostbart å legge. Sånne ting.
Selv har jeg laminat med skifer-etterligning, med en del mer variasjon av de "betonghellene" du foreslår til sist, men i samme hovedklasse. For meg fungerer det helt utmerket: Det er rolig og avdempet, stadig med noe liv. Det er tilstrekkelig strukturert i fargen til at det kan komme en del skitt før det blir plagsomt synlig (da burde jeg allerede ha vasket golvet
Generell kommentar om fargesammensetninger: Noen vil ha alt på samme fargeskala, med sarte valører, samme treslag i parkett og bokhyller, og slike ting. Andre vil at golvet skal være golv, veggen vegg. Kanter og profiler skal fremheves. For meg er gult trepanel mot lys grå skifer en fin kontrast. Mørke skinnstoler mot lys eikeparkett. Langt fra sarte nyanser på samme skala! Det kan delvis være påvirket at jeg i femten år hadde en sterkt svaksynt person i husholdningen, men det er noe jeg tenker på i ettertid; det var ikke "grunnen" til at det ble sånn - det ville trolig endt opp der uansett. Men kontraster og konturer er slett ikke av veien om du vil gjøre boligen lettere tilgjengelig for folk med svekket syn.
Som eneste fordel? Haha
Jeg er enig med deg, marrakech flisene vil nok ikke så tidløse. Sistevalget er trygt, mens de historiske heksagon-flisene er mer spennende (syns jeg). De blir ihvertfall mer tidløse enn nr 1, men ikke like tidløs som nr 3. Jeg føler meg friere i forhold til fargevalg med nr 2 og 3, siden de tåler mer kontraster.
Gulv til stua blir trolig en dempet 3 stavs eik, eller en grålakkert lysere eik. Gulvene vil gå ganske i hverandre, og gulvet i yttergang vil synes godt fra stua. Lett skal det ikke være.
Det eneste jeg vet, er at det skal være flis med varmekabler. Så får huet gå på høygir til jeg er nødt til å bestemme meg til i morgen.
Jeg vil i alle fall advare mot å legge sekskantene som i bildene i linken. Der er det lagt assorterte fliser i ca. fjorten mønstre, noe som gir et totalt kaotisk helhetsinntrykk som vil være høyst forstyrrende for folk som liker litt orden og symmetri. Ja, det er rett og slett provoserende stygt, og gir meg nesten lyst til å finne slegga og knuse både gulvet og den som har lagt det...
Jeg spurte ikke om din personlige smak da. Vi liker heldigvis forskjellige ting, så vi slipper å ha like hjem alle mann..Det går også an å uttrykke at de ikke falt i smak, uten å være regelrett frekk.
Jeg har fått vite av mureren at det vil koste 1500 kr ekstra å legge heksagon-flisene, så det var ikke snakk om store summen.
Praktisk: Greit å vite at sekskantformen fordyrer leggingen litt, men ikke mye.
Når det gjelder fint, det er selvsagt subjektivt, og du velger det du liker, særlig hvis du skal bo der lenge.
Jeg burde droppet det med slegge på flisleggeren, men du har fått innspill på at noen blir gal i hodet av kaoset, og vil enten snu i døra på visning eller regne på kostnaden ved å bytte flisene dersom du skal selge.