18,674
41
5
Hvilket gulv er billigst?
343
1
Vi har så lyst til å bygge eget hus, men må holde kostnadene nede. Lurer på å bare legge furugulv og male dette, men blir det billigst? Er gruelig lei laminat, og parkett blir for dyrt. Noen erfaringer/tanker?
Med rett behandlig i riktig interiør ser det også mer eksklusivt ut enn de andre du nevner. Ulempen med furugulv er at det er mykt, og lett får søkker og hakk.
Har selv furugulv i hele huset bortsett fra entrè og våtrom, har aldri vurdert å bytte til noe annet. Du kan sikkert få laminat på tilbud billigere enn furu om pris er viktigst, men da får du harde kalde gulv..
Vi behandlet det med Trestjerner Gulvolje. Hvitpigmentert. Det gjør gulvet ørlite hvitere enn naturelt, og det har ikke gulnet synlig på fire år.
Tekniker med verktøy.......Festool, Makita, Paslode
(gassverktøy med lav vekt), Millvaukee ....og litt til
Er man derimot opptatt av å unngå lyd i etasjen under kan furugulv også legges flytende limt i not/fjær oppå spon og gips og trinnlydplater. Og da virker 22 mm som en rikelig tykk tykkelse, da de fleste flytende gulv er fra 14 mm og nedover.
Tekniker med verktøy.......Festool, Makita, Paslode
(gassverktøy med lav vekt), Millvaukee ....og litt til
Har en slektning som har gjort det, og er misfornøyd.
Kan nevne at det anbefales cc40 med terrassebord på bare 21 mm, furugulv med not/fjær er selvsagt sterkere........
Og fordel med tykkere gulv er at det kan slipes mer ved behov......
Tekniker med verktøy.......Festool, Makita, Paslode
(gassverktøy med lav vekt), Millvaukee ....og litt til
Har brukt 3-stjerner silkematt på noen av gulvene, 3-stjerner gulvmatt på andre. Silkematt ser ut som lakket gulv uten å bli blankt. Gulvmatt er usynlig, og gulvet ser tilnærmet ubehandlet ut. (Samme utseende som ojet gulv uten pigmentert olje) Det er lurt å finne ut om en vil lute eller beise for å gjøre noe med farge før man påfører gulvmatt. Så forsegler man det luta/beisa gulvet med gulvmatt i flere strøk, og har et gulv som er lett å holde rent og tåler søl uten at det blir varige merker. Kan absolutt anbefale gulvmatt om man ønsker en naturlig finish uten glans. Dersom man lakker uten noen behandlig, vil gulvet mørkne litt over tid når det blir eksponert for lys. Bruker man oljebasert lakk, vil gulvet gulne ganske fort. Siste gulvet jeg behandlet hjemme brukte jeg hvitpigmentert lut, deretter gulvmatt på. Dette er nå lyst og fint, og til forveksling likt gulv som er behandlet med hvitpigmentert olje.