#22
 5,432     Akershus     0
I Spania, Portugal og Frankrike har jeg overnattet på hoteller med tepper til og med på badet. Noen steder var det så jævlig at jeg tror til og med midden hadde problemer med å overleve.

Jeg har noen teppefliser med korte løkker liggende omtrent fra hippietiden. Disse var rådyre da og er fremdeles meget pene. Skjedde det at noen sølte så var det bare å ta opp den flisen det gjalt og skylle den i dusjen. De tror jeg ikke representerer noe fare mht hva som sitter i av skitt. Problemet med ftalater og annen kjemi i produktene vet jeg derimot intet om, heldigvis er jeg veldig glad i tregulv, så det ligger i mesteparten av huset.
   #23
 3,042     Akershus     0
Mener flyplassen Newark hadde massive tepper. Det var ganske jævlig. Jeg kjente jeg fikk astmatendenser av å stå og vente på en overgang. Enorme områder totalt dekket i halvskitne tepper.
   #24
 1,596     0
Newark, stemmer. Der har de tepper. Og Gatwick.

Er selv allergiker, og er ikke i tvil om hvorfor jeg har blitt nettopp det:

- Oppvokst i hus bygd i 1980.
- Vegg til vegg tepper i alle rom.
- To foreldre som er røkere.
- Støvsuger uten HEPA filter.
- Villavent "ventilasjon" uten noen form for filtrering.
- Panelovner i alle rom - skikkelig støvbrennere!
- Verdens største bjørketre utenfor soveromsvinduet.

Har aldri vært så frisk som de gangene jeg har bodd i gamle og uisolerte hus. Har aldri vært så syk som når jeg bodde i en kjelleretasje på et nytt hus rundt år 2000.

Balanserer derfor på slakk line når jeg nå plastrer inn tømmerhuset mitt, isolerer og fortetter der hvor det er mulig. -> Satser på balansert ventilasjon + sentralstøvsuger gjør susen. Er ikke i tvil om hva vi skal ha på våre gulv. Det blir Epoxy på våtrom og parkett ellers.
   #25
 5,432     Akershus     0
Shaukaas, du er vel klar over mulighetene for epoxyallergi? Muligens ikke farlig i herdet tilstand, men uhyre skadelig hvis du eksponeres for det under under påføring. En av verstingene spør du meg.

Sitat lommelegen "Du har hatt eit allergisjokk. Det betyr at du har ein kraftig epoxy-allergi, og det betyr at allergi-"beredskapen" i kroppen din er høg. Det skal derfor små mengder til av dette stoffet for at du skal reagere allergisk, enten det er i auget, i huda eller som allergisjokk."

http://www.videncenterforallergi.dk/epoxyallergi-og-eksem-paa-arbejdet.html

Etter hva jeg forstår er epoxyallergi så ille at det er rart epoxylim og produkter selges uten at det står en blinkende varsellampe over produktene der de selges. I verste/uheldigste fall kan èn gangs eksponering skade deg for resten av livet.
   #26
 4,452     Vestlandet     0
Kan bekrefte epoxyallergi ja. Hadde en på et tidligere anlegg som måtte holde seg hjemme fra anlegget om vi skulle bruke epoxy på anlegget. Det holdt med at naboanlegget flere kilometer borte (dette var en T-bane med flere entreprenører i sving langs linja) brukte epoxy og det var feil vindretning, så hovnet han fulllstendig opp i ansiktet.

Dette er heldigvis sjeldent, og han jeg snakker om reagerte ikke på herdet epoxy heller.
Signatur
   #27
 5,337     Tromsø     0

Etter hva jeg forstår er epoxyallergi så ille at det er rart epoxylim og produkter selges uten at det står en blinkende varsellampe over produktene der de selges. I verste/uheldigste fall kan èn gangs eksponering skade deg for resten av livet.


Ut fra den tankegangen må nesten alt merkes, fordi noen ytterst få kan reagere kraftig allergisk på det. Peanøtter, erter, reker, kiwi, katter, veps etc.
Signatur

   #29
 205     0

Trenger ikke være vanskelig å få varme i gulvet. Velger du parkett med pergoquick heat under, så blir vel begge fornøyd?


http://www.pergo.com/nb-no/Forbruker/Produkt-info/Tilbehor/Pergo-quickHeat1/


Haha, og med støpsel?? Den var ny. Virker litt skummelt at folk fritt selv kan legge varmekabler....
Signatur
   #30
 3,216     0


Trenger ikke være vanskelig å få varme i gulvet. Velger du parkett med pergoquick heat under, så blir vel begge fornøyd?


http://www.pergo.com/nb-no/Forbruker/Produkt-info/Tilbehor/Pergo-quickHeat1/


Haha, og med støpsel?? Den var ny. Virker litt skummelt at folk fritt selv kan legge varmekabler....


Det er vel sånne løsninger som dukker opp når folk ikke får lov til å gjøre noe selv...