405
16
1
Kva golv gjer best varme, utan straum eller vassbåren varme?
2
0
Kva golv gjer best varme, utan straum eller vassbåren varme?
Her er eg ute etter reelle erfaringar med golv på betong.
Eg veit at laminat og fliser er kjempekaldt!
Men kva golv gjev faktisk god nok komfortvarme på eit ganske dårleg isolert betonggolv?
Vi har og varmekablar, men vil ikkje bruke dei grunna pris og komfort ved soving.
Tregolv, gummi, rein kork, korklaminat, tjukt golvbelegg, sportsgolv,
desse er vel ei reele alternativa i tilleg til teppe...
Nokon som vil uttale seg?
Her er eg ute etter reelle erfaringar med golv på betong.
Eg veit at laminat og fliser er kjempekaldt!
Men kva golv gjev faktisk god nok komfortvarme på eit ganske dårleg isolert betonggolv?
Vi har og varmekablar, men vil ikkje bruke dei grunna pris og komfort ved soving.
Tregolv, gummi, rein kork, korklaminat, tjukt golvbelegg, sportsgolv,
desse er vel ei reele alternativa i tilleg til teppe...
Nokon som vil uttale seg?
Jeg har kork fliser. Det er ikke mye isolasjon i noen av materialene, det er varmeledningsevnen på overflaten som er avgjørende, laminat følels derfor kaldest siden dette leder bort varme i føtter best. Det med tykkest "belegg" på toppen som har minst mulig varmeledningsevne vil derfor være best.
Problemet er jo at starter et slikt problem så kan ingen ting reddes, alt må rives ut og en må starte med muggsanering og deretter tiltak for at det ikke skal komne igjen.
Så overgang yttervegg/gulv er normalt det kaldeste punktet og det som evt gir opphav til problemer
Mange gulv vil være iskalde uansett hvis en ikke har på varme så jeg vil også ha på varmen, men gjerne lavt men ikke av. Så får noen få lov til å kalle det at en krisemaksimerer når en forteller realiteter
At man kan få fukt i veggliv hvor det er dårlig isolasjon og tett møblering er noe helt annet, alternativt fra grunn der det er kapilære krefter.
Det forundrer meg ikke det minste at TSt og HSt har samme mening og bakker hverandre opp i de forunderligste temaer, men dere bør være litt edruelige. Dere må ikke svare på hver eneste tråd i forumet og absolutt ikke krisemaksimere i eningen.
Jeg var overrasket over hvor ekstrem stor andel av hus til salgs for en del år siden hadde problemer med kjellere det var sikkert 3/4- del
Hadde det ikke kommet et slikt innlegg fra deg hadde jeg heller ikke lagt inn noe innlegg her, men det må være lov å si at noe er feil så får vi være enige om at vi tydeligvis er uenige her.
Jeg har hus fra ‘87 der husbygger var veldig giret på mer isolasjon men det glapp når det kom til gulv i sokkeletasje og kjellermurer i basisblokk med innerkledning så varmekabelen står på året rundt men justert for ikke kondens temp og ikke for varm gulv følelse. IR termometer kan til en viss grad vise litt ved at en kan se hvor mye kaldere det er ut mot hjørner, ja testen er utført hos meg. Kanskje vil oppgraving og utvendig isolasjon være med å redusere kuldebro inn i hjørnet.
Har vært borti jobber der kunder har valgt det mest fuktige hjørnet i kjeller for å bygge bad. Kledd med trestaver, glava, gips og membran. Badet mygler sikkert fra dagen det ble bygd. Så må alt rives. Veggene står nakne i kjeller og tørker naturligvis opp. Så ber kunde om at nytt bad bygges på same sted. Prøver å forklare at bygges et nytt bad på samme plass, så vil det og mygle. Siden nakne betongvegger "tørker" og tre kledning over vegg vil stenge fukt inne. Kunde vil uansett ha nytt bad bygd på samme måte. (Så ja, kondens kan gi skade). Så bruk materialer som tåler fukt , mot kald mur.
Her er litt underholdning, kanskje litt overdrevet men reel. https://www.youtube.com/watch?v=SdjyoltpqSY