5,730    6    0  

Maur i isopor og trykkfast isolasjon

 36     oslo     0
Hei

Det er akkurat lagt isolasjon i grunnen i huset vi bygger. Isopor og trykkfast isolasjon der hvor bærende vegger skal komme.. Bilder på bloggen min: www.ragnhildmarie.com

I det dette er gjort leser jeg flere innlegg på forumet fra 2008 og 2009 om at maur liker denne type isolasjon, og at det spesielt kan inntreffe når man har sokkelleilighet i kjelleren... Så da lurer jeg på: Er det noen tiltak man kan gjøre nå, som er lurt for å hindre maur (isolasjon er lagt, vannbåren varme rør skal legges i morgen og på mandag kommer betongbilen) eller er det lurt å gjøre ting senere?

Hilsen Ragnhild
Signatur

   #1
 21,481     Enebolig     0
Meg bekjent er eneste tiltak å legge lecakuler istedenfor.
   #2
 541     oslo     0
Kommer bare med et innspill som jeg hverken aner er riktig eller konstruktivt, men likevel har hørt. Mulig det ikke er selve isolasjonen, men evt. avretting/settesanden brukt i forbindelse med XPS'n som mulig kan være årsaken ?

Har hørt påstanden om at maur trives i brun sand, men ikke i hvit. Aner som sagt ikke om dette er tilfelle...
  (trådstarter)
   #4
 36     oslo     0
Hei

Takk for svar!
Nyttig tråd som ble sendt ra 2010/2011 - hadde ikke sett denne.
Men som sistemann skrev så er isolasjonen allerede lagt, uten noe form for maurmembran mellom isolasjon og pukk
Så flere tips på hva det lønner seg av tilbakefylling er bare å komme med...
Og spesielt ved inngang o.s.v. til sokkeleilighet er det kanskje noen lure tiltak.. Eller tar puss alle maurproblemer?
Signatur
   #5
 302     Akershus     0
Huh, jeg har akkurat gravd grøft inntil garasjen, og hva fant jeg der? jo, isopor, sand og .. maur! Smile
Signatur
   #6
 876     Ut Mot Havet i Vest!     0
Fant ut at maur elsker isopor og litt fukt etter og ha revet litt i en gamel campingvogn....  ::)