1,679
8
5
Oljing av furugulv, HJELP!
22
1
Jeg har slipt mange rom i leiligheta som skal for salg snarest, og igår oljet jeg gulvene med hvit Trestjerner gulvolje. Gulvet er det siste som gjenstår, alt annet er tipp topp. Også klarer jeg å drite meg loddrett ut; jeg overså siste punkt om at oljen måtte gnis ordentlig ut! Jeg påførte olje forskriftsmessig, lot det trekke i passe mange minutter, og flyttet overskytende olje til de neste bordene. Siden jeg så at det ble skarpe kanter fra nalen så jevnet jeg ut dette fort og gæli med ei fille, men jeg gnidde det altså ikke ordentlig ut, dette tenkte jeg man kunne gjøre når man på dag to skulle polere. Men nei. Dette ser for jævlig ut. Hva gjør jeg!?
Den skal ikke være helt herdet før om 7 dager, så kanskje du kan skrape bort overflødig som jeg antar har snerket seg.
Så må du kanskje finne noe kompatibelt (alkyd) å male med.
Fjerning innebærer vel nå kanskje høvling.
Dagens lyspunkt er at jeg gikk tom for olje før jeg rakk gangen igår..... 😋
Fy faen, jeg er sur på meg sjøl for at det går an å gjøre ei så basic tabbe som å ikke lese siste punkt på instruksen!
Helt enig. Malte tregulv, i grått i forfjor og i hvitt for fem år siden, har vært en motedille som noen synes er kjempeflott, andre synes maling på pent treverk er hærverk.
Men whitespirit og kaustisk soda? Mulig det funker, men Trestjerners egen gulvrens er det første jeg ville valgt for å fjerne Tresjerners gulvolje, eller annen olje, fett og voks fra treverk.
Hvordan er det en tabbe å fjerne klinet? (Retorisk, hst hang seg opp i malinga og ignorerte resten)
Dette er antagelig gulv som aldri var ment å synes uansett. I motsatt fall er det rasert med pussing, uansett er det kanskje like greit å dekke det.
Maling, belegg, laminat eller parkett, your choice.
Ingen av dem er helt irreversible, men kliner man masse olje eller enda værre voksolje på så er det frem med høvel om man angrer. Maling er ikke feil for et gulv fra synligtiden, men det skal være nokså mørke farger. Maling er ikke hærverk siden det kan fjernes. Olje kan derimot være hærverk fordi den historisk riktige malingen ikke nødvendigvis fester lenger.
Kaustisk soda hører til såpekoking og kadaverfjerning. Til treverk er det en ødeleggende jippo fra nittitallet.
Fjern motesmørja di med skraping, varme eller løsemiddelbasert malingsfjerner og rykk tilbake til start, eller dekk over gulvet slik det antagelig var meningen fra begynnelsen, sutrebaby.
Motesmørje? Sutrebaby? Du er en idiot, takk for tilbakemelding og hadet bra.
Sprengkiler.no - Fjellkiler/sprengkiler til deling av fjell og stein
Ellers er det jo fint at TS forteller hvor galt det går hvis en ikke får med hele oposkriften, han kan jo redde noen nye lesere fra å gjøre samme feil.
og f.eks forslaget om å bruke varme til å fjerne ting er ikke lurt, det er brannfarlig på rusk som ligger i not fjær på gulvbord.
og ja TS har rett at et pent slikt gulv kan være pent, vi slipte en gangen i en leilighet i Trondheim en gang, vi syntes det var for fint til å dekkes til