387    5    0  

Bygge platting utenfor byggegrensa mot fylkesvein

 2,297     Ski     0
Hei, må man søke om dispensasjon for å bygge en frittståenge platting med rekkverk (ca 15m2) når denne blir liggende mellom byggegrensa og fylkesvei? Det er en støyvoll (på vår tomt) og gang/sykkelvoll i mellom hvis det har noe å si. Er ikke så lett å finne noen som kan svare på det nå i disse ferietider. Men siden man jo sikkert kan asfaltere/legge heller, er det rekkverk og evt høyde på dette som trigger en søknad om dispensasjon? Hva med utebod/drivhus? Avstand fra hus i dag til midten av fylkesvei er ca 27 meter, så det er da ca 17 meter med grusa plass som i dag ikke er brukt til noe.

   #1
 15,378     0
En skal egentlig ikke bryte med noen regler hvis en skal bygge noe uten å søke. Det er utbyggers ansvar. Vet om noen som fikk krav om å rive fordi det var for nærme veien selv om det var en 2m mur opp langs veien. Snakk med naboer først slik at de er orientert, har de ikke noe innvendinger så ville jeg bare gjort det. Når det er under 15m2 trenger det heller ikke være frittliggende. Men snakker du ikke med nabo er dette en regel de kan ta deg på hvis de klager.
  (trådstarter)
   #2
 2,297     Ski     0
Vel naboene er en gjeng med idoter og møkkafolk uansett. Så jeg søker til vegvesen og kommunen. Naboene har nok hoppet over noen ledd i utviklingen for de tar ikke til seg tilsnakk eller noen ting. Å gå over tomta for å gå til søppeldunkene eller kjøre ned på tomta for å ta ut matvarer for å så gå til sin inngang og etter på kjøre bort bilen igjen fordi det er lettere sier sitt. Mulig innavl eller noe. Har bare bodd her en mnd, men skjønner hvorfor naboen i andre delen av 2 mannsboligen flytter for å si det slik. Trodde det kun var på film man kunne oppleve dette. Så har sendt inn en disp søknad til vegvesen og fått svar fra ei i kommunen, men de måtte sjekke litt så tar nok litt tid. Første som må på plass er gjerde for å holde viltet på utsiden.
   #3
 15,378     0
Disp. søknad pleier dessverre å koste litt. Når jeg hadde en i fjor måtte jeg ut med litt over 8000 for søknaden. Men varierer fra kommune til kommune. Hvis platten er under 0.5m over bakken regner en den ikke noe byggverk mener jeg.
  (trådstarter)
   #4
 2,297     Ski     0
Disp. søknad pleier dessverre å koste litt. Når jeg hadde en i fjor måtte jeg ut med litt over 8000 for søknaden. Men varierer fra kommune til kommune. Hvis platten er under 0.5m over bakken regner en den ikke noe byggverk mener jeg.


Gratis mot fylkes og riksvei, gjøres elektronisk. Men det kunne hende de sendte den videre til kommunen så mulig det da koster noe ja. Vet ikke enda om jeg kun trenger disp fra avstand til fylkesvei eller om jeg må søke kommunen i tillegg siden det blir med rekkverk og tak over halve. Nå viser det seg kanskje at det er noen betingelser i vedtaket i tillegg rundt akkurat dette, men disse har jeg ikke fått ved kjøp så bli spennende å se.
   #5
 38,259     Lillestrøm kommune     0
Mener Ebe skrev at gjerde på en marktrrasse normalt ikke beregnes som et byggverk, nabo har rekkverk på markterasse mot hekken 1m fra grense her hos oss