4,606    23    3  

Hjemmelaget badestamp (som på Farmen)

 317     0
Elsker gammel og rustikk, også liker jeg prosjekter som gjøres fra bunnen. Hadde tenkt å bygge badestamp som de fleste gjør med ferdig materiale med not og fjær, men så la jeg merke til den stampen dem badet i på kjendisfarmen. Veldig kul og gammeldags look! Noen som vet hvordan dem bygde slike stamper, fra før i tiden? Var det rett og slett 2x8" skjært med grader mot neste plank? Eventuelt var det såpass sparsommelig med utstyr at det rett og slett bare var enkel plank som hadde fått trutne? 

Har jo sirkelsag for å kappe grader, og har overhåndsfres for å kunne lage spor selv igjennom å lage mal - men jeg syntes det så mere gammeldags ut slik som det var på TVn nettopp. Og selvfølgelig - det er jo mindre arbeide! 

Men er det noen som vet om det holder, om det vil bli tett? Må man eventuelt legge noe masse i mellom? Vil ha det retro og gammeldags, skal stå utenfor et gammelt nordlandshus som brukes som feriehus. Kjipt å lage stampen, for så å måtte demontere og skjære not/fjær i alt etterpå, så håper noen kan gi meg en input. 

PS! Var litt vanskelig å finne hvilket forum jeg skulle bruke, men dette er vel mere konstruksjon enn hage? 

(moderator: flyttet til Hage og uterom; ikke så lett å plassere denne :) )
Signatur

   #1
 4,110     Akershus (Follo)     0
Not og fjær gjør bare at det blir rom for vann i konstruksjonen. Se på gammelt bøkkerarbeide. Den eneste antydning du finner til noe som likner på not er der lokket er felt inn. Eller trebåter. Der er det heller ikke not/fjær. Både båter og stamper blir tette ved at veden utvider seg når den blir fuktig. På stampen (og tønnene) forhindrer båndene at veden kan utvide seg i diameter og den tvinges sammen i skjøtene. Så stampen vil lekke som en sil når du tar den i bruk, men trutner som en trebåt. Og når du skal sette den sammen så vil du skjønne hvor uttrykket "falle i staver" kommer fra.

Mitt forslag er at du først lager en miniatyrversjon. Lag den med forlengede staver på 180grader så kan den bli en stol. Har du fortsatt lyst på stamp så har du lært litt underveis.
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 317     0
Skjønner. Er bunnen også normalt sett bare tvunget på plass med spennbånd uten noe spor eller not/fjær?

Vil det i så fall være et bedre alternativ å frese spor i bunnen av veggene, også tre det på som en tradisjonell badestamp? Det vil jo gi samme looken utvendig, men kanskje bedre funksjon?
Signatur
   #3
 192     Hordaland     1
Riktig. Bunnen i stamper (lik den på Farmen-Kjendis) er satt i spor som er frest ut i hver enkelt stav.
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 317     0
Da tror jeg at jeg går i gang med det prosjektet når det våres. Da lager jeg bunn og sidevegger uten not/fjær, også kapper jeg muligens stavene til siden med litt vinkel mot hverandre. Må se hvor mye dette utgjør. Er dog mest skeptisk til å droppe not/fjær i bunnen, da det ikke blir noen form for spenn i dette, men dette ordner seg kanskje med trutningen?
Signatur
   #5
 25,387     Akershus     0
Make shure you get the right flavor: https://m.youtube.com/watch?v=3LBGPKgQ2ac

Bunnen lages gjerne med en kon kant. Dermed tetter den bedre mot sporet i tønnesiden. Tønner (og badestamper?) bør muligens lages med litt "mage". Dette gjør at bånd oppe og nede strammer og holder midtre del tett. Ved å slå ringene hardere på, kan en etterstramme.

Her er det gjort et poeng av radielle porer i treverket. Vet ikke hvordan dette er med furu eller gran. Flaskeskårent vs kantskårent virke kan kanskje ha betydning for svelling.
Signatur
  (trådstarter)
   #6
 317     0
Jeg så det med porene, men tenker det sikkert er viktigere med vin som skal lageres over år og ikke få oksygen inn, enn hva det er for en badestamp. Tror du ikke?

Å lage med "mage" krever jo lik forming av alle bordene, det blir jo nesten en umulig. Kunne sikkert laget en fres og en jigg slik som i filmen, men det hever vanskeighetsgraden mange mange hakk.

Tror det blir som dette;

- 2x8 bunn med 98x98 under som fundament
- 2x8 staver med frest spor med overhåndsfres og lett skråskjæring på langsidene
- spennbånd med strammeskruve fra en kassert jacuzzi

Prøve å få sporet relativt nøyaktig 2", slik at dem må bankes lett på plass, på med spennbånd, fylle med vann, la hageslangen ligge i noen dager med litt trykk på for å etterfylle.
Signatur
   #7
 25,387     Akershus     0
Ovn og vedfyring til oppvarming?
Signatur

  (trådstarter)
   #8
 317     0
Ja, har allerede en alu-ovn stående. Fikk en badestamp hvor treverket var råttent, men ellers var den helt i orden. Skulle helst vært rustfri for du kan ikke fyre i alu før den er dekket av vann, men gratis er gratis Smile
Signatur
   #9
 5,337     Tromsø     0
- 2x8 bunn med 98x98 under som fundament
- 2x8 staver med frest spor med overhåndsfres og lett skråskjæring på langsidene


2x8? Hvis du mener millimeter er det stamp til dokkehus, hvis du mener tommer høres det veldig grovt og overdimensjonert ut? Og lite føyelig når du skal sette det sammen?
Signatur
   #10
 4,110     Akershus (Follo)     0
Her er det gjort et poeng av radielle porer i treverket. Vet ikke hvordan dette er med furu eller gran. Flaskeskårent vs kantskårent virke kan kanskje ha betydning for svelling.

Ja. Treverk utvider seg omtrent dobbelt så mye langs årringene enn på tvers av dem. Det gjør at skjøtene klemmes tette bedre når årringene går "rundt fatet".

Signatur