8,536
7
1
Kraftig portstolpe - tips?
83
0
Ønsker å sette opp en grind ved innkjørselen til gårdsplassen. Tipper bredden er ca. 3 meter+. Uansett hvilken grind jeg ender opp med, blir det jo derfor mye tyngde på stolpene. Har tenkt på granitt, men det er jo ganske dyrt, og er derfor takknemlig for tips til andre løsninger. Tenker også å sette opp en portåpner etterhvert.
Det er ikke aktuelt for meg å støpe selv, så jeg er mao. ute etter ferdige løsninger som ikke krever egeninnsats.
Hvis noen også har tips til selve grinden/porten hadde det vært topp. Bør kunne ha "port i porten" for gående
Det er ikke aktuelt for meg å støpe selv, så jeg er mao. ute etter ferdige løsninger som ikke krever egeninnsats.
Hvis noen også har tips til selve grinden/porten hadde det vært topp. Bør kunne ha "port i porten" for gående
Vil anbefale stål. Noe slikt? http://www.artsteel.net/no/ Trenger da kun å støpe fundament. Om du skal ha port i porten må den være ganske høy for å oppnå tilstrekkelig rammestivhet samtidig som det skal være en "dør" med full ståhøyde. Er det plass til en port ved siden av for gående?
Anbefaler å støpe fundament sammenhengende mellom stolper for å unngå at fundamentene setter seg ulikt og porten blir trang. Tror ikke du kommer unna støping. Et alternativ er at stolpene sveises i en stor HE bjelke som graves ned.
- Rådgivende ingeniør areal og samferdsel som yrke.
- Personlig opptatt av byggtekniske løsninger. Har også et lite gravefirma sammen med min far.
Skriver her som privatperson om ikke annet er beskrevet.
Takk for alle innspill. Må de henge sammen, selvom jeg velger en tung stolpetype som f.eks. granitt?
Jeg har sett de som har prøvd uten å sammenkoble for så å grave opp på nytt og armere og støpe de sammen.
Støper du de sammen så forer du klossen med XPS isolasjon så slår ikke kulden ned i bakken via klossen.
Med granittstolpe, husk å få sikret denne mot å løsne/velte fra fundamentet, en kan bli drept under en slik søyle som velter.