9,597
5
2
Lekehus på 4 m2 - hvordan fundamentere tilstrekkelig ?
503
Vestfold
1
Vi skal sette opp et "standard" lekehus på ca. 4m2. Undergrunnen er tørr gressplen med steinete jord under.
Spørsmålet er hvor nøye vi skal fundamentere et slikt lekehus og hvordan vi mest optimalt gjør dette?
Håper noen kan hjelpe! :)
Spørsmålet er hvor nøye vi skal fundamentere et slikt lekehus og hvordan vi mest optimalt gjør dette?
Håper noen kan hjelpe! :)
....men om du vil gjøre det litt bedre så lager du en liten forskaling i hvert hjørne:
Ta bort gresset feks 20x20 cm,lag en kasse av feks 6" plank som passer nedi(da har du litt høyde over bakken)....som vatres slik at høyden på alle blir samme
som du fyller med ferdigmørtlel hjørne...........med hullbånd nedi:
http://www.jula.no/hullband-340049
......som du kan skru fast i lekehuset etterpå ;)
Husk å drep gresset under lekestue med duk e.l
Huskeregel ferdigmørtel: 25 kg tørr ferdigmørtel er ca 12-13 liter ferdig produkt
Altså man kan dele vekt på 2 og få antall liter
Vi satt tilsvarende lekehus rett på stein, og fylte etter på langs alle yttervegger, så ikke katter o.l fikk adgang....Måtte sikre det bedre i ettertid pga sterk vind, derfor jeg anbefaler derfor litt bedre fundamentering
Tekniker med verktøy.......Festool, Makita, Paslode
(gassverktøy med lav vekt), Millvaukee ....og litt til
Nøye, må monteres fast slik at det fremstår som "storm-sikkert".
http://www.vg.no/protokoll/send-inn-dine-varbilder/1561/post/589624/
http://mitt.rbnett.no/visbilder.php?imageid=211688&ssoAction=getAuthId
http://www.finnmarkdagblad.no/nyheter/article4032812.ece
Fjernet litt torv, la på litt grus, deretter leca. Gulvet er ca 10cm(?) over bakkenivå?.
Lekehus er ofte litt underdimensjonert. Vårt gulv hadde gulvbjelker med dimensjon 48x48mm. 2 meter spenn. Det funker ikke ;D. Så vi lagde en enkel ramme av 48x98mm og satte lekehuset oppe på den rammen. Stivt nok og helt ok for barn.
Se forøvrig tråden til Cozmo http://www.byggebolig.no/garasje-anneks-og-smahus/cozmo-bygger-lekestue/ Mange tips i den tråden om man vil bygge selv eller vil kjøpe "ferdighus".