#11
 38,260     Lillestrøm kommune     0
Ja TS linker til sin rett til å sette opp et gjerde hvis han bekoster det slik jeg ser det. Men det er begrensninger på utforming og 70m med levegg gjerde er søknadspliktig

  (trådstarter)
   #12
 103     0

Ja, naturligvis - og det er er en god idé å gå til originalkilden også, Gjerdeloven på Lovdata.

Hvilke spesifikke paragrafer mente du å referere til, og med hvilken begrunnelse? Hvis du tenker på gjerdeplikt etter paragraf 7, da må du konkret vise til hvilken nytte naboen vil ha av gjerdet som er så stor at det overstiger hans halvdel av kostnadene.

Hvis det bare er du som synes at naboen har stor nytte av gjerdet, men naboen er helt uenig, bryr seg ikke, da må du antagelig spandere pengene til en tvistesak i retten. Antagelig blir det vesentlig mer kostbart enn å betale hele gjerdet selv (som du jo har full rett til, etter paragraf 6).

Ingen her bestrider din rett til å sette opp et gjerde for din egen regning. Men jeg (og antagelig de fleste andre) ser ikke klart

  • det konkrete grunnlaget for den "gjerdeplikten" du hevder at finnes,

  • hvordan du skal klare å få naboen til å betale "sin del" av regningen,

  • hvordan et åpent gjerde skal kunne redusere de plagene du opplever med hundebjeffing "til alle døgnets tider".


Det er vanskelig å se noe i gjerdeloven som tilsier at naboen må betale, og heller ikke at du kan bygge et gjerde som effektivt stopper innsyn og bjeffing (fra naboens side). Hvis det finnes noe annet grunnlag for "gjerdeplikt" enn gjerdeloven, må du presentere dette grunnlaget, om du vil ha tips eller råd fra andre.


Naboen syntes det var en god ide at jeg satte opp gjerde, for da kunne deres hund gå fritt i hagen deres. Siden de hadde så dårlig råd, var det fint om jeg fikset det.
Har konkludert med at det ikke blir gjerde med det første. Når naboen kun er ute etter å slippe å betale noe selv, kan det bare være. Gidder ikke betale for naboens gilde.