557    4    0  

Støpe betongbordplate til hage, trenger tips og innspill

 151     0
Hei,

Vi skal støpe en bordplate som skal bli hagebord og stå ute uten tildekking. Understellet blir av treverk.

Jeg har en plan om å støpe bordet i en form hvor bordflaten blir opp, dvs. at den ikke støpes mot noe. 
Vekten blir en utfordring, men jeg tenker at jeg bruker noe 50 mm XPS jeg har liggende til å fylle ut deler av formen. Bruker da en plate som jeg skrur kanter rundt og limer ruter av XPS slik at det blir full høyde langs kanten og i noen vanger på tvers og en på langs. Vil armere med nett.
Dette skal som sagt stå ute, finishen kan være litt røff og dette er et testprosjekt som har en begrenset økonomisk ramme.
Spørsmålene mine er:
1. Er dette en grei plan?
2. Hva slags betong bør jeg bruke? 
3. Hvor tynt kan jeg la støpen bli over XPS-platene? Dette er vesentlig for vekta og plata vil få felter som er 50mm høyere.

Takker for både concrete innspill, synsing og tips!

   #1
 268     NA     0
Har sett en del andre betongprosjekter både her og på feks instructables, typisk benkeplater, som du kan hente litt inspirasjon fra. Prøv et googlesøk på f.eks. "concrete tabletop diy"

Har ikke støpt møbler selv, men:
1. Greit prinsipp, interne bjelker står for stivheten. Du må nok stålglatte overflaten etter støp. Med mindre bordet er veldig stort er det ikke nødvendigvis verdt merarbeidet.
2. Det selges noe som heter hobbybetong fra flere produsenter
3. Avhenging av tilslaget i betongen, belastning, spennvidde, armering, overdekning på armering. Siden bordet skal stå ute bør du ha litt overdekning på armeringen. Du må forresten ha armering i både bjelker og platefelt - betong tar tilnærmet ingen strekkrefter.
  (trådstarter)
   #3
 151     0
Takker for svar.

Har søkt både her og der og lest trådene det henvises til. Jeg har et ønske om å unngå fiberarmert pga. pris, men skjønner at dette bidrar på vekta. Er det andre alternativer av mer ordinær betong?

Regner med å stålglatte og pusse noe, må runde av kanter og.
   #4
 38,260     Lillestrøm kommune     0
Legge ned så mye innsats og få dårlig resultat for at en har for dårlige materialer er noe jeg prøver å unngå. Du får si til fruen at vi har sagt at du bør bruke fiberarmert. Denne flyter også bedre, tilsetter du mye vann til betong så blir den svak og du får lett svinn sprekker.