48    4    0  

Utekjøkken - benkeplate med fliser - vanntetthet

 148     0
Tenker å ha et utekjøkken som skal stå ute uten tak. Ønsker å unngå å støpe benkeplate, og tenker på fliser. Det vil fungere fint, men siden jeg ikke har tak, blir det fort problemer med vann mellom flis og treverket rundt (altså kanten). Noen ideer her? Et metallbeslag av noe slag som festes med silka el.l?

Bilde for illustrasjon, tatt fra https://egenbyggt.com/no/diy/utekjokken/. Er da snakk om å få noe "over kanten" som er markert med rødt her.

   #1
 478     Stavanger     0
Tja, de bør jo ikke limes til treverket, siden det er beveglig og flisene dødt materiale, da sprekker det.
Du kan vel gjerne bruke aluminium hjørnelister som brukes på fliser på baderom, evt, samme type lister men i rustfritt stål.

Om du velger rustfritt stål , så er dette stålet ganske "seigt" å kappe.

Feks: https://www.megaflis.no/fliser-stein--tilbehor/verktoy-og-tilbehor/lister/genesis-hjornelist-utenpaliggende-20mm-eaa-sort-alu?gad_source=1&gad_campaignid=20318241822&gbraid=0AAAAAD98ktlULJ4PgSBGyHFKrhddWZX7M&gclid=Cj0KCQjwlYHBBhD9ARIsALRu09oc3vs7AYZ45IG1rL6Wu_ISVGAfFzmdD-8qzWtONDKTZ84Ah2KiZm8aAkaEEALw_wcB
   #2
 38,310     Lillestrøm kommune     0
Slik mellomlegg som frikobler flis fra underlag med kant beslag under dette ?
   #3
 478     Stavanger     0
EDIT:
Jeg ville brukt denne, slik at det ikke samler seg vann:
https://www.megaflis.no/fliser-stein--tilbehor/verktoy-og-tilbehor/lister/genesis-utv.-hjornelist-12-mm-firkant-tdp-granitt

Skru listen i treverket (impregnert?), så det henger litt over kanten for en perfekt dryppkant.
Tech7 eller tilsvarende mellom beslag og flis.
Da vil vann kunne renne over flisene og ned over beslaget, og du får en perfekt dryppkant slik at vannet ikke renner inn mellom flis og treverk.
Dermed ligger flisene bare løst nedi rammen som er laget av listene.
Tech 7 tar opp bevegelse. og limer de også litt til benken via listene.

En løsning som er enkel og billig og burde vare.
Utekjøkken - benkeplate med fliser - vanntetthet - quickfix.jpg - roebba
   #4
 919     Østfold     0
Jeg har laget noe slikt hjemme. Brukte to 60x120 fliser og en 60x60. Oppi selve kjøkkenbenken monterte jeg en gipsplate som flisene ble limt fast i. Lagde en treramme/listverk rundt hele benken/flisene som ble montert i trekonstruksjonen. mellom flisene og listerammen samt i fliseskjøtene silikonerte jeg. Skjærte også ut område for vask og satt inn utevask knyttet til hageslange.
Benken står under utetak.


Denne har fungert meget godt siden jeg lagde den for 3 år siden. Men den hadde muligens ikke klart seg så bra hvis den hadde blitt eksponert for regn og snø.

En feil jeg gjorde var at jeg glemte å ta høyde for at den skulle ha hjul under seg da jeg konstruerte den. Da hjulene kom på ble benken dermed 5 cm høyere enn planlagt. Irriterende, men merker kun at benken er litt høyere enn optimalt.

Dersom du ikke har utetak hadde jeg vurdert en eller annen konstruksjon som likevel gir samme nytte. Et tak konstruert som en del av selve benken feks. Dette både for å skåne benken, men også for å skjerme brukeren for sol osv.
Utekjøkken - benkeplate med fliser - vanntetthet - 20220731_160622.jpg - T-bone