41,719
38
0
IKEA vs. Miele
67
0
Har såvidt begynt å se på hvitevarer til et nytt kjøkken. Inngangsverdien min var at jeg bare kunne glemme Miele. Men hadde en god dag igår, og sjekket elkjop.no. Utgangspunktet har vært at vi mest sannsynlig går for IKEA.
Se så på følgende sammenligning:
Miele totalpris: 21189
IKEA totalpris 14650
Her har jeg altså satt dyreste IKEA-produkter opp mot de billigste Miele-variantene jeg fant hos elkjop.no.
Jeg synes dette var vanskelig. Synspunkt? Noen som klart hadde valgt IKEA her? Jeg er spesielt usikker på oppvaskemaskinen deres.
Se så på følgende sammenligning:
Miele totalpris: 21189
IKEA totalpris 14650
Her har jeg altså satt dyreste IKEA-produkter opp mot de billigste Miele-variantene jeg fant hos elkjop.no.
Jeg synes dette var vanskelig. Synspunkt? Noen som klart hadde valgt IKEA her? Jeg er spesielt usikker på oppvaskemaskinen deres.


- 5 års reklamasjonsrett gjelder jo uansett
- valgte rimelige modeller
Med totalrenovering/ombygging av hus var det mer enn nok annet å bruke penger på. Når 5 år har gått og ting eventuellt begynner å fuske eller ta kvelden kommer vi sansynligvis til å se oss om etter noe litt oppover i kvalitet og pris.
Oppvaskmaskinen fikk slakt i en test for ca 2 år siden, men den var blant de beste på støy og vaskeresultat, men brukte naturligvis mer strøm og vann enn benkoppvaskmaskiner som også var med i samme test.
Hadde problemer med ene bryteren på ventilatoren rett etter montering, men fikk reperatør dagen etter og ting har virket fint siden. Ellers ingen problemer eller noe å klage på etter halvannet år.
Ellers er det jo ikke noe galt med ovnene eller koketoppene - at en ovn koster dobbelt så mye gjør jo ikke at den blir varm på en spesielt spennende måte. Jeg har ganske fancy hvitevarer forsåvidt, men det var mest fordi jeg skulle ha litt spesielle saker (induksjonstopp med 5 plater, kobi mikro/stekeovn med pyrolyse osv). Stekevonen min fra Siemens har et lass med programmer jeg aldri har brukt og aldri kommer til å bruke uansett. Den blir forresten også veldig fort varm, mulig det skiller litt på ulike typer der.
Jeg er dog svært glad for at jeg gikk for en av toppmodellene til Miele på oppvaskmaskin - den er faktisk nesten umulig å høre når den går. For meg er det lett verdt 8000 kroner ekstra, men andre vil sikkert se annerledes på den saken. Kjøleskapet mitt fra Miele er også veldig stillegående, men det ble først og fremst valgt fordi det hadde den optimale versjon av stor kjøledel, liten frysedel og mål som gikk opp med IKEA sine kjøkkenfronter.
Lett å gjøre ren med pyrolyse, bedre enn noen andre vi har hatt tidligere, bosch, Siemens Elextrolux...
Har og IKEA induksjonstopp, den fungere utmerket den og. Tror funksjonalitet på produktene er viktigere enn navnet på leverandøren...
Vi byttet ut oppvaskmaskin med Miele og kjølekskap med et annet fra Electrolux.
Oppvaskmaskinen har mye større plass og mye bedre muligheter for stabling enn IKEA sine. Skal tross alt bruke den hver dag.
Er foreløpg fornøyd med platetopp, ovn og ventilator fra IKEA
Men er jo ikke verre enn å høre med dem.
Ja, jeg har en av de XXL-sakene til Miele. Den rommer svært mye og har veldig fleksibel innredning noe jeg absolutt setter pris på.
Noen synes kanskje ikke dette er viktig, men av og til er det greit med kjapp oppvarming.
Ikea platetopp (induksjon) er vi veldig fornøyd med. Det samme gjelder micro.
Milele legger mye mer kvalitet i produktene sine. Hadde jeg hatt råd så skulle alt av hvitevarer og slikt vært miele i huset mitt. Nå har nå jeg solgt slikt i 7 år tidligere.....
Uansett.
Av det lille jeg kan se på nettet får OV10'en brukbare skussmål. Men det er jo dette som er problemet; utbudet av hvitevarer er jo så SINNSYKT at det er kjempevanskelig å finne gode brukererfaringer på nettopp "din" modell.
Jevnt over (altså flere erfaringer) får IKEA sine platetopper gode skussmål. Det er greit å ta med seg videre.
Men må innrømme at det er litt stas med Miele-logoen, på samme måte som Mercedes-stjerna....
Miele lager ikke engang vaskemaskiner som holder rett temperatur.
Hvor har du det fra?
Jeg hadde droppet oppvaskmaskinen til Ikea. Whirlpool maskinene er dårlige, og Zanussi (Electrolux) er ikke helt topp de heller.
Det var stor forskjell i prisen på toppen, så hvis du skal spare litt penger kan du ta Ikean da dette produktet trolig er ganske greit.
Mieles ovn var billigere enn Ikea. Har den mye færre funksjoner?
Link til Miele steikeovnen, som har steget i pris siden i går:
http://www.elkjop.no/product/hvitevarer/integrert-stekeovn/H4312BSTEEL/miele-stekeovn-h-4312-b
IKEA sin: http://www.ikea.com/no/no/catalog/products/90156209/
Ser ut som det er noen flere "funksjoner" på IKEA sin, inkludert steketermometer. Miele er mer basic, men med grill og varmluft. Så den har det vi trenger, iallefall etter mine begreper.
Hvordan rimer det med elkjøps garanti, om at ingenting. Skulle stige "til jul"
Uansett er kjøp i disse tider dumt. Vent til Januar.
Ang. oppvaskemaskin, så hadde jeg valgt Miele.
Har selv en IKEA stekeovn (type veldig enkel) som har fungert utmerket i 6 år. Eneste som er å utsette på den er overflatetemperaturen på døra, som bør sjekkes om du har små barn. Har aldri tenkt over at den bruker lang tid på å bli varm.
Ah. Tenkte ikke at jeg burde svare på dette i stad; MEN; hvem trenger pyrolyse? *google pyrolyse*
EDIT:
En pyrolyse-stekeovn er en selvrensende ovn. Rensingen skjer via en egen funksjon som sørger for at ovnen varmes opp til cirka 500 grader, så alt av smuss, fett og matrester på innsiden brenner opp. Det skjer en kontrollert forbrenning inne i ovnen hvor det er lite oksygen, så man i etterkant enkelt kan børste ut restene som kullstøv. Operasjonen er rask, enkel og smertefri og gjør at ovnen alltid er hygienisk, tiltalende og klar for nye kokkeutfoldelser. Ikke bare unngår man tungvint, vanskelig og tidkrevende rengjøring. En annen viktig fordel med pyrolyse-teknologien er at man unngår bruk av rengjøringsmidler og kjemikalier
http://www.elektronikkbransjen.no/Fagbladet/Utgaver/2007-5/Miele-har-tro-paa-pyrolyse
Ganske sikker på at alle hvitevarer fra IKEA nå om dagen er laget av Elektrolux. Dvs. mye bedre enn Wirlpool. Smart av IKEA.
http://www.miele.no/no/husholdning/service/10827_13815.htm
Er det slutt på at Miele har "10-års-garanti"?
IKEA har 5 års garanti:
http://www.ikea.com/no/no/catalog/categories/departments/kitchen/20810/
*hmmmm* ???
Det har du nok helt rett i. Jeg, som aldri har hatt det, ville ikke betalt en hundrelapp ekstra for å få det. Mora mi som har det hjemme angrer som en hest på at hun ikke kjøpte det på hytta ;D
LOL! ;D
Det er en av de svært få tingene som faktisk funker som i reklamen. Jeg lager mye mat og stekeovnen trenger seg en rens innimellom. Da er det bare å slå på pyrolysen, vente halvannen time, tørke over med et fuktig kjøkkenpapir og så er ovnen ren og pen. Jeg betalte noen tusen ekstra for en toppmodell fra Siemens når jeg skulle ha kombinert mikro/varmluft - det var kun fordi det var den eneste modellen som hadde pyrolyse av kombiovnene deres.
http://www.dinside.no/876618/for-kaldt-vann-i-fem-av-elleve-vaskemaskiner
Når det gjelder induksjonstopper så er det største problemet at mange har for små kokesoner. Skal du kjøre på med en stor pinnekjøttkjele så får man ofte problemer. Jeg endte opp med å kjøpe en sonefri, og det har jeg ikke angret et sekund på. Når det gjelder stekeovn ville jeg også vurdert en kombidamp. Dampovn er rett og slett genialt...
Men for all del, VENT til januarsalget! Dra rundt på ulike kjøkkenbutikker, mange av dem kjører 30-50% på Miele i januar/februar.
Mye raskere å krølle i sammen sølvfolien i bunnen og pælme den i søpla for å så legge inn ny folie.
Dette er min erfaring også, det er klin umuleg å hæyre at den går,
dette er helt supert når man har åpen løysing.
Sweet
Jeg tror det var denne:
http://www.miele.no/no/husholdning/produkter/1157_G_5785_XXL_SCVi-41688.htm
Litt sidestilt, men jeg handlet ganske mye hos http://www.fagerborgelektro.no/ da vi flyttet og det var ganske befriende å handle hos en uavhengig butikk. De har heller ikke spesialmodeller som kun Elkjøp/Lefdal og Expert har for å unngå priskrig.
Be også ymse butikker om et tilbud på en totalløsning. Du får noe rabatt på et såpass stort kjøp, men vær obs på bedrevitende selgere (ikke stol på hva de sier om merker/modeller) og fortell dem gjerne at du er ute etter en god pris. De mister deg som kunde hvis de ikke klarer mer enn 5%. At de sier de har så lav margin er løgn de serverer for å unngå å gi rabatt.
Selv har jeg en del fra Gorenje som jeg har vært fornøyd med. Kanskje ikke like bra som Miele og dyreste Bosch, men vel så bra som Whirlpool.
Og derfor faller teorien om at Mercedes er bedre enn Kia?
Disse garantiene er som oftest ikke verd papiret de er skrevet på, de er som regel dårligere enn forbrukerkjøpsloven, og da har de ingen hensikt.
Det er nok heller et forsøk på å lure kunden til å tro at om produktet ryker etter 2år så har du ingen rettigheter.
steker mye bedre enn den gamle med pyrolyse, men den må desverre skrubbes. Platetopper er det kun to produsenter av i Europa(så vidt jeg vet) som produserer for de fleste merkene.
Skal bygge nytt hus(når vi en eller annen gang får igjennom byggesaken). Da blir de produktene som følger med satt på hybelen så blir det Miele oppvask, LG kjøl side/by side
men stekeovn/platetopp har vi ennå ikke bestemt oss for.
Hihi! Neida, men klarte ikke la være å nevne det heller