44,859
15
16
Mikro og Ovn i IKEA høyskap : Hvordan feste hvitevarene?
279
Nordmøre
6
Vi har kjøpt IKEAkjøkken.
Foreldrene mine var på Ikea og spurte hvordan komfyr og mikro skal festes i høyskapet, og der fikk de beskjed om at det ikke skal være hylle mellom de to hvitevarene.
I bruksanvisningen derimot ser det ut som om at det SKAL være hylle mellom, og at det skal festes ei "list" som følger med på hyllekanten.
Hva er rett? Og skal de festes på noen annen måte enn de 2 skruene på hver side?
Foreldrene mine var på Ikea og spurte hvordan komfyr og mikro skal festes i høyskapet, og der fikk de beskjed om at det ikke skal være hylle mellom de to hvitevarene.
I bruksanvisningen derimot ser det ut som om at det SKAL være hylle mellom, og at det skal festes ei "list" som følger med på hyllekanten.
Hva er rett? Og skal de festes på noen annen måte enn de 2 skruene på hver side?
Driver og monterer høyskap for ovn og micro nå. I mitt skap kommer det to 60-skuffer i bunn. Har satt på bakplaten der skuffene skal være, men nå ser jeg at skuffeskinnene er for lange.. Må man frese ut hull til disse i bakplaten eller er det noe galt her? Høyskapet er tydeligvis ikke like dypt som vanlig benkeskap.
Noen som vet?
Passet alt dette inn perfekt? Får ikke helt til å justere hylleplatene slik at alt passer..
2x60 skuffer nederst blir 57cm i høyden. Skapdøren øverst er 57cm. Micro er 42cm høy og ovnen 59cm høy. Dette tilsammen blir 215cm. Skapet er 217cm. I tillegg er hylleplatene 18mm. og jeg må 3 stk, en under ovnen, mellom ovn og micro og en over micro pga skapet øverst.
Tips til hvordan dette skal passe sammen?
Vi droppet innbygnings mikro da dette ble vanskelig og dyrt å tilpasse i forhold til behovet. Valgte en liten snerten som står fritt inne i åpningen, med plass til litt stæsj oppå. Mener det med denne løsningen er plass til en innbygningssak, men det ble aldri alternativet.
Tror det bør være plate bak skuffene også, da det skal være luftipassasje til ovnene over.
Du har faktisk rett. Det skal i følge tegningen kun skal være bakplate der det er skap. Det burde jeg jo ha sett.. Mulig jeg har blitt ikeablind etter et par uker med montering
Men ser fortsatt ikke helt hvordan jeg skal få plass til alt i mitt 217 skap. Men det går vel på en eller annen måte. Får begynne i bunn med skuffene og jobbe meg oppover.
Sånn gjore eg det. :)
Blei ikkje heilt klok på kva hylle oppheng som passa best. Brukte dei som skal skruast fast.
Edit: Men eg har då 234 skap.
Det skal ikke være bakplate der skuffene er .) skapet har en lufterist bakerst og hvis du setter denne bakplata hele veien ned vil det ikke være plass til skuffene
Tror det står beskrevet i monteringsanvisningen