13,107
30
8
Krav på vernebriller med styrke fra arbeidsgiver?
130
1
Jobber i dag som håndverker og bruker briller. Mine private briller, som brukes på jobb, må byttes ut pga skader og riper i glasset. Ønsker ikke å bruke disse på jobb så det samme skjer igjen.
Er det en hjemmel som sier at jeg kan få dekket en vernebrille med styrke av arbeidsgiver?
Noen forutsetninger:
-Har ikke krav om briller for å kjøre bil, men det anbefales.
-Er daglig i situasjoner som krever vernebriller
Jeg er klar over at det eksisterer vernebriller som går over vanlige briller, men hold det unna denne diskusjonen.
Er det en hjemmel som sier at jeg kan få dekket en vernebrille med styrke av arbeidsgiver?
Noen forutsetninger:
-Har ikke krav om briller for å kjøre bil, men det anbefales.
-Er daglig i situasjoner som krever vernebriller
Jeg er klar over at det eksisterer vernebriller som går over vanlige briller, men hold det unna denne diskusjonen.
Jeg ville kjøpt en 3-pakning med briller på clas'ern på jobbens kredittkort uten å gjøre noe fuss ut av det, men det dekker kanskje ikke behovet?
Til ditt spørsmål:
Med terminalbriller er kravet at arbeidet krever annen styrke enn lesebriller så det kan være et krav at du trenger en anne styrke enn en vanlig brille, men gir vernebrillen god nok beskyttelse så kan det hende at du får dekket det du ønsker.
3-pakningen på Clas O er i allefall uten vernefunsjon og er en ikke veldig "normal" så passer de i alleall ikke inn i å utføre arbeid som er farlig e.l.
Bluesman
Denne gjelder dataskjerm.. men omstendighetene er det samme.
"Dersom utfallet av prøven eller undersøkelsen gjør det nødvendig, og dersom vanlige synskorrigerende hjelpemidler ikke kan benyttes, skal arbeidstakerne få spesielle synskorrigerende hjelpemidler som egner seg for vedkommende arbeid."
Jeg arbeider mye med vernebriller, men siden det ikke gir adekvat beskyttelse med optiker-utgaven så har arbeidsgiver og jeg vært enig om at jeg ikke får dekket dette.
Det er bare krav- krav- krav hele tiden, føler jeg....dette gjelder selvfølgelig ikke alle, og ikke nødvendigvis trådstarter heller..
Hadde det ikke vært for mine vanlige briller hadde jeg gått med vernebriller hele arbeidsdagen. Hva jeg gjør varierer veldig, og ofte er det behov for hovedsaklig vernebriller i korte perioder. Nå er "skal bare" mentaliteten godt på plass, men fikk meg en vekker denne uken.
Her er det jeg lette etter, takker. Skal ta det videre og se hva arbeidsgiver mener om saken.
Målet mitt er å beskytte øyene mine på en praktisk måte, og det er ikke praktisk å hente ett par vernebriller i bilen 200m unna for å ta på ett hull (satt på spissen). Jeg er villig til å dele utgiften på vernebrillene siden jeg har behov for de til private formål.
Samme gjelder med vanlige briller som du behøver på jobben. Arbeidsgiver kan godt betale for brillene, men da har du ikke rett til selv å velge brille, så i praksis velger de fleste her vel å betale selv.
For å snu litt på det: Dersom en arbeidstaker skader øyet (vi har bare 2...), og det viser seg at vedkommende ikke brukte vernebriller, er dette arbeidstakerens ansvar. Det vil ha betydning for evt. framtidige forsikringsutbetalinger og trygdeytelser. Arbeidsgiver har ansvaret for at personlig verneutsyr er tilgjengelig og at nødvendig opplæring blir gitt. Den enkelte har selv ansvar for å bruke verneutsyret korrekt.
Les mer om verneutsyr på http://www.arbeidstilsynet.no/fakta.html?tid=78234
Mvh. HVO.
Carrier New Heat 60 C9
180 brønn
17mm pex i gulvet + 2 viftekonvektorer
Prosjekt: Frikjøling
Prosjekt: Vaskerom i kjelleren
Block Watne fra 1969
Enkelt og greit: NEI. Du har krav på vernebriller om du utfører arbeid der slikt er nødvendig, men du har ikke krav på noe mer enn det du ikke vil diskutere.
Og det er aldri noe man MÅ ha, så lenge det finnes briller (eller alternativt heldekkende ansiktsskjermer, avhengig av hva man skal verne seg mot) som kan brukes utenpå vanlige briller...
På TS fikk jeg inntrykk av at alternativet var å droppe briller. Siden de stadig blir ripete, virker det som behov for vernebriller er tilstede.
Carrier New Heat 60 C9
180 brønn
17mm pex i gulvet + 2 viftekonvektorer
Prosjekt: Frikjøling
Prosjekt: Vaskerom i kjelleren
Block Watne fra 1969
Her er du inne på poenget mitt, selv om jeg fint kan bruke heldekkende skjerm eller briller som dekker over vil brillene slites ut fortere enn normalt.
Helt rett, men sliter litt uten å ha de på.
Takker for alle bidrag! Hadde ikke forventet denne responsen, byggebolig leverer over forventning enda en gang. Argumentene deres blir overlevert arbeidsgiver ved første passende anledning og satser på ett par flunkende nye vernebriller i nær framtid.
Oppdatering på resultat.
Arbeidsgiver var positiv og nye vernebriller er i bestilling. Tok litt tid i prosessen og finne ett par briller som egnet seg for hverdagsbruk.
Mvh Kristoffer.
Med en gang en optiker merker at det er noen andre enn deg selv som betaler så trår de ofte til prismessig, jeg er redd dette gjelder også dette segmentet.
Gikk for denne modellen fra bollé
http://www.bolle-safety.com/plastic-spectacles/b807-b807n.
Pris ferdig levert med det tøffeste glasset var ca 3000,-.
Er ett kompromiss siden jeg går med brillene hele arbeidsdagen og oppgavene varierer veldig. Sitter godt på og tilfredsstiller relevante EN krav for min del.
Har nettopp begynt med briller og arbeidsgiver er positiv til å dekke for oss med behov i hverdagen. Utfordringen er at som betongarbeider og krav om vernebriller hele arbeidsdagen sliter jeg nok ut briller fortere enn arbeidsgiver har råd til:D ergo må jeg finne noe brukbart eller så blir det dagslinser og ett håp om at de vil spleise💸💸💸🤓
Mine brilleglass er litt spesielle så de koster aldri mindre enn 10k/par ...
jeg har sikkert testet 10 forskjellige typer med slike utenpå briller før jeg fant VWR brillen som har optisk god kvalitet og egentlig er billig. Nå tror jeg ikke WVR visste at denne var spesielt bra ...
Stort sett mindre betongstøv hos dere trikkere selv om det hender titt og ofte at dere må bore litt. Derfor er jeg positivt overrasket over at det har holdt flere år.
Meget skeptisk til briller utenpå brillene... men når du sier du har prøvd mange typer så blir jeg nysgjerrig på hvordan disse VWR sine ser ut? Prøvde å google men fant ikke riktig type.
Ikke jeg som kjøper inn men mener det er disse, tror det er de eneste som har VWR logo på seg.
Som sagt brille med sidebeskyttelse beskytter ikke godt nok over/under glassene for vårt formål derfor jeg også må ha noe bedre enn dette. Derfor har jeg ikke tatt ut briller med dette.
Men jeg har et sett normale briller med lang PC arbeidsavstand og de har arbeidsgiver fått lov å betale som terminalbrille.
Og Da er vernebriller med styrke nesten bestilt. Må bare finne ut om jeg trenger fareklasse F eller S. Dette har med slagfastheten å gjøre. Høyeste er F og egner seg mest for min jobb. Det er to forskjellige glass.
Tror det ene er med mineralglass og den andre med polycarbonate.
Hvilket tror dere er mest ripebestandig?
Det er hardcoat AR belegg som bestemmer ripefastheten på plastglass og ikke det underliggende plastmateriale så det er umulig å svare på
Mineralglass er kjemisk herdet så derfor det kan brukes i vernebriller. Naturligvis vil de tåle projektiler dårligere. Men muligens riper bedre? Klarer ikke å finne noe info om hvilket belegg som legges på plastbriller. Og ergo ingenting om ripemotstand annet enn at den selvfølgelig er kjempebra hilsen folk som aldri har satt sine bein på en byggeplass...
Siterer fra zeiss for interesserte:) :Når det gjelder slagfasthet, er det to forskjellige verneklasser:
Plast-, polykarbonat- og mineralglass tilfredsstiller disse kravene.
Men siden jeg har så ekstremt dyre glass så er optikeren min helt bestemt på hva slags belegg jeg skal ha (dvs det absolutt beste). Han sendte med meg en 3M lapp med et navn på sist jeg skulle ned i butikken og bestille brillen. Uten beskyttelse gir plast riper fort.