2,970    19    1  

Nabo vil oppgradere fra overvannsrør til kloakksrør over tomten min

 11     0
Hei dere!

Nå trenger jeg virkelig noen gode råd. Har eid huset siden 2010, og har aldri tenkt på at det ligger et overvannsrør fra naboens septiktank og over min tomt hvor jeg parkerer. Denne er ikke tinglyst eller opplyst om ved salg. Samme familien eier nabohuset, og skal nå kloakksanere (+drenere , utdyper senere) for å lettere få solgt. Jeg har skjønt at jeg ikke kan bygge over kloakksledning, og denne blir liggende slik at det kunne blitt aktuelt. Jeg har derfor bedt de bruke en annen trase, som er fornuftig men som blir noen meter lengre. Dette vil de ikke, og svarer ikke på mail, selv om jeg vet de har lest, for mine svar utløser undersøkelser på tomten. De har nå fått lov å legge "strømpe" inni, slik at de kutter ut septiktanken og bruker overvannsrøret som ren kloakksledning. Dette er ikke ønskelig for meg.

For å gjøre saken litt mer komplisert, så er den egentlige grunnen til at de skal kloakksanere, er fordi de har mye vann i kjelleren (de har gravd et hull, som de har en pumpe i) De ville koble seg til dreneringen, og det var vi naboer villige til, men da måtte de med å spleise på arbeidet vi har lagt ned, og det ville de IKKE. De har fått lov av kommunen å kjøre vannet i kjelleren i kloakk ved hjelp av en ventil. Her kommer kloakksrøret inn, for de vil legge kloakksrøret i pukk, siden den drenerer, og jeg har en mistanke om at de kommer til å grave en pukkgrøft ned til min tomt og bli kvitt vannet slik. Akkurat det er kun spekulasjon, basert på at vi ikke får laget en avtale begge er fornøyd med fordi de nekter å svare meg. Dette begynte som en drenering av kjellervannet, men er nå "kamuflert" i kloakksanering.

HVA kan jeg gjøre, hva har jeg rett til. Kan jeg kreve denne ledningen omlagt siden den ikke er tinglyst? dette taper jeg på, både med tanke på at jeg ikke kan bygge over og at de sannsyligvis kommer til å lede så mye vann som mulig mot meg.

(Beklager hvis jeg bruker feil terminologi på noe, dette er ikke mitt felt. Med overvannsrør, mener jeg det røret som går ut fra septiktank.)

Håper noen kloke og fornuftige mennesker kan hjelpe meg!!

   #1
 1,674     0
Har du vært i kontakt med kommunen? Kan ikke skjønne at de uten videre kan grave på tomten din.
   #2
 38,453     Lillestrøm kommune     0
Rør ut fra septiktank er også "kloakk" så røret endrer ikke kategori. Men forstår ditt problem.
  (trådstarter)
   #3
 11     0
Ok, jeg visste ikke om det ble regnet som kloakk. Han som er for dette er god til å snakke for seg, og jeg havner da litt i bakleksa som yngre jente som ikke vet så mye mot kommunen. Skal opp der så fort de åpner på mandag, men det var derfor jeg skrev her, kanskje jeg kunne få noe å "slå i bordet" med, slik at jeg kan fremme min sak. Når de først skal til å oppgradere, har jeg noen mulighet for å kreve dette lagt i ny trase, som er en fornuftig trase? Jeg vil jo ha det vekk, og det er ikke tinglyst.
   #4
 5,570     0
Hvordan er det når et hemmelig rør ligger på tomten når man kjøper et hus? Er det forventet at man finner ut av det selv (undersøkelsesplikt)? Jeg ville jo tenkt så enkelt at naboen ikke kan ta seg til rette på din eiendom uten ditt samtykke. Spesielt når det da forringer din eiendom, slik du beskriver. Om du kan kreve røret fjernet er jeg usikker på, da eiendomsretten ikke er fullt så allmektig som mange vil ha det til (er det større ulempe for naboen at røret fjernes enn det er fordel for deg, vil det kanskje være vanskelig, som et eksempel). Men når det nå er snakk om en endring av rørets funksjon slik at det utløser problemer for deg burde det være greit å nekte.

Du skriver at "de har nå fått lov" - hvem har de fått lov av? Kommunen? Har de søkt om dette, og har du fått et nabovarsel om dette?
  (trådstarter)
   #5
 11     0
Jeg tar meg en tur opp til kommunen på mandag og prøver å nøste litt i dette, men jeg begynner å få dårlig tid. Jeg har å gjøre med mennesker som er kjent for å presse sitt igjennom uansett hva, og for alt jeg vet starter de på mandag. Hadde ikke overrasket meg. De skal angivelig ha fått lov av kommunen ja. Har ikke fått nabovarsel. De ville opprinnelig legge ny ledning i samme trase, men det nektet jeg dem. De vil nå gjenbruke det gamle røret. Dette er ikke en fullgod løsning på sikt, så jeg skjønner ikke helt hvordan dette gagner noen, utenom de som prøver å selge huset. Da jeg avslo forslaget, la jeg (med god hjelp av min andre nabo) frem et forslag om å legge ledningen noen meter lengre ut og så ned i følge med felles vei som er kommunens, i stedet for den retteste linje, som er rett gjennom parkeringsplassen min. Jeg vil jo egentlig tro at det ligger en opplysningsplikt i stedet for undersøkelsesplikt mtp rør i bakken, men det kan virke som jeg tar tydelig feil der. Så har man jo gammel hevd, og sannsynligvis ble dette røret etablert for ca 20 år siden:/

(grunnen til at jeg sier at det ikke er fullgod løsning er at det ligger ikke i pukk bl.a, dette er opplysninger jeg har fått fra naboen som har greie på det. Jeg er jo helt tydelig ikke noen ekspert:p)

Man skal se det ender med at de får lov til dette, så en dag når jeg kjører en tyngre bil knekker det forbanna røret, så blir det enda mer tap på min kappe.
   #6
 5,570     0
Hevd er ikke relevant, det må da ha vært ganske tydelig for naboen at denne ledningen ble lagt over en annen manns tomt også for 20 år siden. For meg virker det åpenbart at naboen ikke kan oppgradere, som går over din tomt, på en slik måte at det påvirker deg negativt, uten at du tillater det.

Nabolovens §2: Ingen må ha, gjera eller setja i verk noko som urimeleg eller uturvande er til skade eller ulempe på granneeigedom.

Anbefaler deg å snakke med kommunen, slik du har planer om. Er du medlem av f.eks Huseiernes Landsforbund, har du også gratis rettshjelp. Anbefaler deg i så fall å ta en telefon og høre litt om hvilke rettigheter (og plikter) du måtte ha her.

Dokumenter også med bilder, slik at du har før-bilder dersom noe skjer.
   #7
 1,731     Trondheim     0
1) han har nokk rett å vedlikeholde eksisterende rør, tinglyst eller ei.
2) hvis han trekker inn strympe, så blir det ikke graving på din tomt, problemet løst. At det ikke er teknisk optimal løsning er ikke ditt problem.
3) hvis de skal grave, så kan de ikke gjøre dette uten å varsle deg i god tid. Dessuten har du da mulighet til å påvirke traseet, det er DIN tomt.
4) du kan sende en epost(gjerne rekommandert brev også, slik at du kan dokumentere at dette er sendt. Alt levere rett i hånda) der du spesifiserer at du vil ha en skriftlig avtale om a) trase, b) tidsplan c) återstell av graveområdet d) teknisk gjennomføring hvis det er snakk om dreneringstiltak der vannet kan havne hos deg.
Og da skriver du klart i enkle formuleringer at hvis dette ikke er på plass før arbeidenes start så nektes graving og ev . Overtramp blir politianmeldt(selvtekt)
5) du krever selvsagt at det ordnes en tinglysning på røret og der det spesifiseres hvem står ansvarlig for kostnader knyttet til skader/reparasjoner i fremtiden
Mvh
Sakke

   #8
 5,570     0
2) hvis han trekker inn strympe, så blir det ikke graving på din tomt, problemet løst. At det ikke er teknisk optimal løsning er ikke ditt problem.

Poenget er vel at dersom røret oppgraderes, kan ikke TS bygge på dette arealet. Så vidt jeg kan tolke må jo dette bryte med nabolovens paragraf 2, som sitert over.

Røret ligger på TS' eiendom? Hvem eier da røret?
   #9
 677     Norge     1
Det er nok naboen som eier røret, ettersom det er deres stikkledning, og de har normalt rett til å utbedre sine egne rør, for eksempel med strømpe.

Dette fører ikke til noen som helst inngrep på tomten til trådstarter, og krever derfor egentlig heller ikke nabovarsel eller gravemelding, kun sanitærmelding til kommunen.

Videre er røret allerede en kloakkledning ettersom det går fra septiktank, og bruken endres derfor ikke.
Overvann er gråvann fra taknedløp, drenering og i noen tilfeller gråvann fra huset som ikke inneholder septik. Alt som inneholder bæsj er kloakk, også kalt svartvann.

Dersom røret har ligget der i mange år og aldri har vært noe problem tidligere, så er det nok svært vanskelig å kreve det fjernet nå, men man har eiendomsrett, og slike rør bør være tinglyst, spørsmålet er om naboen har opparbeidet seg brukshevd, dersom naboen heller ikke har hevd, er det bare å kreve det fjernet fra tomten.

   #10
 1,731     Trondheim     0
Så vidt jeg vet så er det ikke ulovlig å bygge over en PRIVAT ledning. Det er ikke anbefalt, men det er ikke ulovlig. Dette var beskjeden når jeg ringte til teknisk i kommunen når naboen ville legge et vannrør over tomta mi. Det de sa var at i så fall bør ansvarsforhold mtp kostnader knyttet til ev flytting av byggverk eller skader være avklart med privatretslig avtale.
Jeg sier ikke at man bør gjøre slik, men det er mulig. Det er kun kommunale ledninger som ikke får bygges over (og det skall væære fritt 3 meter på hver side av trasen.

MVH
Sakke