2,902
22
1
COP test av 13 år gammel L-L varmepumpe.
352
Hordaland
0
Min 2003 modell Panasonic CS-E9CKP fungerer omtrent like bra som da den var ny. Den yter 54 grader på maks viftehastighet ved inntaksluft temperatur på 26. Jeg har nettopp renset innedelen. Har ikke renset utedel register noen gang og har bare trengt å bytte en innerdel viftemotor og ikke trengt å etterfylle gass. Jeg er imponert over hvor lenge den har fungert så bra. Med et forbruk på 1080 watt gir den en COP på 3,3 dersom jeg antar lufthastighet på 3,5 m/s ut av den og utetemperatur på 3,2 grader. Panasonic pumpen har betalt seg flere ganger tilbake disse 13 årene.
Ref: http://byggebolig.no/luft-luft-varmepumpe/isolere-panasonic-ce9-utedel/0
Oppgitt volumstrøm på hastigheter er i m3/min:
7,1 Low (1)
8,8 Med (3)
10,1 High (5)
På Hedmarken var det wild west på dette området i 2006. Jeg fulgte med i et tilfelle i et av de husene jeg vanket i og det var en bedrøvelig opplevelse.
I nov. 2006 ble det montert en Panasonic "E9" som etter kort tid sluttet å fungere. Varmepumpen kostet 13 800 kr. inkl. mva. Firmaet som gjorde jobben het B.V.K. AS. De presterte også å montere utedelen på terrassen, helt inntil veggen, slik at støy fra utedelen hørtes svært godt i stua. B.V.K AS "forsvant" og det ble en del pes for å få ny pumpe. Men i mars 2007 kom det en ny cowboy med ny pumpe. Denne gangen ble det en Toshiba-pumpe. Det var i hvert fall ikke huseier som bestemte at det skulle være Toshiba. Både innedel og utedel ble skjevt montert, men utedelen kom på husets tverrvegg. En stor forbedring! Huseier betalte ikke en krone og jeg gjorde elektrikerjobben.
Denne pumpa har siden gjort en bra jobb. En gang i blant har jeg renset innedelen og fjernet rim og is på utedelen. Jeg har hatt ute sylinderviften en gang for å rense og smøre denne. Dette var etter at innedelen hadde støyet en stund.
pwb skriver over om at han "ble lurt til å betale en dyr rens". Nettopp - slik er det. Den som selv kan rense med trykkluft (på boks) og Q-tips og vaske filtrene, han sparer 1 500 - 2 000 kr. i året.
I forfjor trengte innedelen to nye filtre. En lokal cowboy dukket opp og mislyktes. Jeg leverte de gamle filtrene til Stange Energi AS, som deretter leverte riktige filtre til 750 kr.
PS.: Operating Instructions til Panasonic CS-E9DKEW var særdeles bra! Seks sider på norsk med ypperlige bilder og instruksjoner. Printed in Malaysia.