6,180    9    0  

Gammel peis med andersen innsatts

 210     0
Hei. Jeg har ingen kunnskap om peis, pipe etc så håper noen kan hjelpe litt.

Har en andersen 4 innsats tror jeg, som står i en murt peis.

Vi vil gjerne fjerne peisen og lage til slik at den går rett i pipa. Er dette mulig? Kan ovnen brukes eller må jeg ha ny ovn? Hvordan løser jeg dette på best mulig måte?

Ovnen står på rett nedpå murstein, går det an å kjøpe bein til den?

Røyret kommer ut i overkant. Kan legge ut bilde om det trengs for å uttale seg.

Setter pris på alle innspill.

edit. røyr i topp

   #3
 5,337     Tromsø     0
Den ovnen som Retrospective linker til kan godt brukes frittstående, ja. Jeg har en sånn som står foran brannmur med røykrør ut fra baksiden, gjennom brannmur og rett i leca-pipe. Og med konveksjonsplater på sidene kan man sitte rett ved siden av den uten å grilles.

Vis gjerne bilde av hvordan det er i dag. Er dette en "engelsk" løsning der de har satt en vedovn inni en gammel murt peis? Er pipa bak peisen, eller fortsetter den rett opp fra peisen, slik at peisen er med på å bære pipa? I så fall, la peisen stå.

Men er du heldig er det bare å hogge vekk peisen, og la ovnen stå. Du kan trenge litt murpuss og kanskje litt fliser for å dekke spor etter peisen dersom den er fastmurt i brannvegg. Du kan også være aktuelt å mure igjen gammelt hull i pipa og lage nytt med ny røykrørsinnføring avhengig av hvordan den er tilkoblet i dag.

Signatur
  (trådstarter)
   #4
 210     0
Takk for svar. Skal få lagt ut bilde ila kvelden.

Er ikke helt inne på termologien, og vet ikke type pipe jeg har.

Peisen er murt, med hette over, som skråer inn mot pipen.
   #6
 5,337     Tromsø     0
Så vidt jeg kan se av bildene er det et røykrør som år rett opp i pipa som er lukket med en metallplate omkring røykrøret, og pipa er sannsynligvis i peiskappa som holdes oppe av vangene på peisen. Den utstikkende peishylla og deler av den svære til hyre kan sannsynligvis fjernes, men tar du for mye raser pipa ned, da må du montere ny pipe.

(Hvis du kan se ei pipe som ligger i/utenpå veggen i naborommet og er ført helt ned til gulvet og til grunnmur eller kjellergulv, tar jeg feil. Da blir det mye enklere å fjerne peisen uten å fjerne pipa.)
Signatur
  (trådstarter)
   #7
 210     0
pipa stikker ut i ca 20 cm i gangen, rett utfor døra. pipa fortsetter ned i kjelleren:-)

   #8
 5,337     Tromsø     0
OK, da er det muligheter. Hva med å be en murer ta en titt og foreslå hva som kan gjøres, og gi et pristilbud på jobben?
Signatur
  (trådstarter)
   #9
 210     0
Det skal jeg gjøre. Noen som vet ca pris på sideplater/ bein til denne ovnen?

Hva må en tenke på mtp brannmur, underlag, og alternativer til behandling av pipen?