5,695    8    2  

Jakten på gjennomgående peis

 5,111     Sørnorge     0
Mellom stue og kjøkken har jeg lyst på noe lignende dette bildet:
Jakten på gjennomgående peis - H-Series-See-Through-29.jpg - petterg

Noe lignende dette har jeg lyst til å bygge for vedfyring. I den ene søylen vil det stå en bæresøyle, i den andre håper jeg å kunne gjemme stålpipe (en side av søylen blir fullhøyde inspeksjonsluke).

Spørsmålet er da: hvilken peisinnsats er egnet for formålet?
Noen ønsker:
- ca 120cm bredde fra ytterkant søyle til ytterkant søyle
- glass på begge sider av peis, åpning kun på en side
- tilluft kommer nedenfra i en av søylene
- konstruksjonen blir et slags vindu mot utsikten, igjennom stua, når man står ved komfyren. Jeg ønsker derfor at det skal være mest mulig gjennomsikt mellom søylene
- klarer seg med 5kw uten å sote ned
- gjerne vannkappe

Jeg har ikke klart å finne en eneste modell med vannkappe som har glass på to sider, så det ønsket ser ut til å bli umulig å oppfylle.
Av andre modeller ser det ut til at de fleste er veldig brede. De jeg har funnet som ikke er så brede er Dovre Zen 102 og Nordpeis N23g. Førstnevnte har mye kant på alle sider av glasset, og mye gods både over og under som vil gjøre konstruksjonen lite gjennomsiktig. Sistnevnte har litt større "lysåpning", men har fått veldig mye negativ omtale m.t.p kvalitet og kundeservice. Finnes det noen modeller som gir mer gjennomsiktig konstruksjon uten å være bredere (ca 60cm)?

   #2
 164     0
Dette er det nærmeste jeg finner i Norge:
Brunner BSO 02, http://www.varmefagskien.no/?itemid=25763&CatId=1765
Men den koster 63.000 og har ikke vannkappe, bare et udefinert "varmeakkumulator".

Finner denne i Sverige:
Selmac 2CW28, http://selmac.se/index.php/kaminer/41
Den er jo på 5kw luftvarming (som du spesifiserer), har vannkappe og koster 13.900 SEK. De har også større modeller.
   #3
 237     0
Vi har valgt Riva studio2 duplex fra Stovax. Bygd den inn. Litt usikker på om kan leveres med vannkappe, men tror det. Finnes også med forskjell kantomramming.

Desv. ikke fått tatt den i bruk enda, da har noe tull med sotlukeramme.


Edit; http://www.tolmer.no/index.php/default/produktkatalog/ildsteder/vedovner-j/vedovner-riva/riva-studio-2-duplex-med-2-edge-plus-rammer-tilluft.html
Jakten på gjennomgående peis - image.jpg - Lynving1
  (trådstarter)
   #4
 5,111     Sørnorge     0
Takk for tipset om selmac. Den er nærmest det jeg leter etter av de modellene som er funnet til nå. Men fortsatt er det mye ikke-gjennomsiktig i høyden. Kan se ut som om jeg må finne på noe helt annet for pipe og søyle.
   #5
 1,674     0
Synes å huske at det var noe med mye glass på byggemessen i våres, men husker dessvere ikke hva firmaen hette.
Prøv å se om du finner noen navn på utstillerlisten for bygg reis deg. Evt hør med varmefag?
   #6
 47     1
Hvis du vil ha vannkappe, så tror jeg kun det er Brunner som er godkjent i Norge. Brunner arkitektur 45/101 vannmantlet tunnel kan være noe som passer for deg. Varmefag forhandler disse, men vær forberedt på at det blir dyrt....
   #7
 2,413     Ønsker ikke besøk av deg     1
Har SCAN DSA12 og er svært fornøyd. Den henter luft utenfra og har høy virkningsgrad. Montert til en eldre teglsteinspipe.

  (trådstarter)
   #8
 5,111     Sørnorge     0
Brunner har definitivt pene peiser. Men de ser ut til å kreve mye høyde på oversiden. Dermed funker de ikke til mitt ønske om å få veggen til å se ut som to tykke hyller med en peis imellom.

@Hondaen
Dsa12 så ut til å ha mye lysåpning. Gidder du å måle hvor høy den gjennomsiktige delen av peisen er?