5,326    4    0  

Kommunal sjekk av ildsted?

 37     0
Hei, hei alle

Vi har nylig overtatt et herlig hus fra 1954, men med moderne standard.
Og vi har en fin peis i stua. Tidligere eiere har uttalt at den funker greit, men vi ønsker likevel å få en sjekk på den. Metallrøra til pipen er løse og er liksom ikke festa godt og i 2. etg er det en ventil til pipeløpet ut i soverom.

Spørsmålet er - kan kommunen ved brannvesen eller feier ta en gratis titt på dette?

Tenker også på sikt å tegne et eget ildsted, mure opp noe fancy - er dette vrient rent teknisk?

   #1
 5,337     Tromsø     0
Feiervesen/brannvesen skal komme på inspeksjon hvert fjerde år og se på pipe, ildsteder, se at du har brannslukkere, røykvarslere, rømningsveier etc. Men du kan også ringe dem og høre om de vil komme å se på ildstedet ditt. De kan gjøre dette gratis (inkludert i feieavgift) eller ta noen hundrelapper for et ekstra besøk, eller henvise til andre fagfolk (murer/ovnsinstallatør).

Om ventilen i 2. etasje: Hus fra femtitallet og bakover har veldig ofte rektangulære piper med en luftekanal parallellt med røykløpet. Dette er en vesentlig del av husets ventilasjonssystem, og ventiler i den kanalen er nyttig for å få god utskifting av lufta i huset. Hvis det derimot er en ventil som går inn i røykkanalen, bør den mures igjen.
Signatur
   #2
 96     Skien     0
Som KjellTS skriver så var det vanlig å ha en luftekanal i gamle piper. Selv husbankhuset mitt fra 1974 har en slik luftekanal til badet.

Hvis røret som går inn i pipen ikke er festet på en skikkelig måte, må du feste denne med mørtel. Byggmakker har en veileder for vedlikehold av ildsteder:

http://www.byggmakkerpluss.no/artikkel/172/Vedlikehold-av-ildsteder
   #3
 797     Nes, Akershus     0
Jeg ringte feiern (i prinsipp brannvesenet på bakvakt), og spurte om de kunne komme innom for en forhåndstitt før jeg skulle sette inn ovn. No problem, det gikk som ei kule. De tok ingenting for den titten, jeg fikk svar på det jeg lurte på, og de var informert om hva jeg skulle. Bare ring, feiern er ikke farlig!

(Det får tillegges at de tar en drøy tusing, husker ikke nøyaktig, for inspeksjon av nyinstallasjon, det er fast takst. Kan sikkert tenkes at visitt del 1 og del 2 ble dekket av denne summen, men det var uansett ikke store summen...)
Signatur
  (trådstarter)
   #4
 37     0
Hei, hei alle

Takk for gode svar. Jeg skal ta kontakt med feieren i Strand kommune :)
Mvh