67 730    63    1  

Montere peisovn selv eller leie montør

 366     1
Har skjønt det slik at nå må det være sertifiserte folk som monterer vedovner.
Men har alle som selger vedovner slike sertifiserte folk da?

Byggmakker og monter, byggkjøp, og allskenns slike plasser selger jo også vedovner.....

Noen som vet?

   #1
 1 096     Skjetten     0
De har sikkert en fast murer/montør de bruker på disse plassene...
Signatur
   #2
 241     Ålesund     0
Har skjønt det slik at nå må det være sertifiserte folk som monterer vedovner.


Er det ikke lov altså? Vi hadde store planer om å montere de selv (allerede kjøpt)... Søren og.
   #4
 317     Østlandet     0
Smell det inn selv, få det godkjent av feiervesenet.
Signatur
   #5
 1 096     Skjetten     0
Feieren kan ikke etterkontrollere rørgjennomføringen din...

Han kan "gjette" etter samtale med kunde/huseier..


Derimot de som er "autorisert" til å montere ildsteder skal ha kontrollen og papirer på at de kan godkjenne ildsteder.
Signatur
   #7
 1 096     Skjetten     0
. Kvalifisert kontrollør kan bl.a. være foretak med sentral godkjenning for kontroll av installering av ildsted, eller feiervesenet. Får man ikke utført kvalifisert kontroll av installasjonen, er tiltaket ulovlig. Kvalifisert kontrollør bør utarbeide en bekreftelse på utført kontroll, denne vil være et viktig verdipapir for huseier, både ved feiervesenets tilsyn, ved eventuelt tilsyn etter SAK § 8 og ved salg av eiendommen. Kontrolløren skal påse at installasjonen tilfredsstiller kravene i tekniske forskrifter til plan- og bygningsloven. Han bør også påse at det gis beskjed til feiervesenet. I mange tilfeller vil det være vanskelig å utføre denne kontrollen i ettertid. Installasjon bør derfor fortrinnsvis utføres av fagfolk, som selv kan stå som kontrollør. Velger man allikevel å utføre installasjonen selv, må man før man begynner ta kontakt med fagfolk for å sikre at kontroll vil bli utført.


Åpner for at det kan utføres etterkontroll, men påpekes også at det kan oppstå problemer med dette...
Signatur

   #8
 317     Østlandet     0
Fortrinnsvis ja, her må man gjøre et valg. Muligheter har man. Personlig ser jeg ikke noe problem i dette, og hadde ikke hatt kvaler med å sette inn en ovn selv, men som med så mye annet her på forumet så har vi forskjellige meninger (..og det er jo bra) om ting Smile
Signatur
   #9
 282     Tønsberg     0
Hei, i Tønsberg skal montering av nytt eller bytte av ildsted varsles kommunen og feiern. Hvis du har godkjent og betått Leca-kurs er du kvalifisert til å montere ovnen selv. Kurset får du gratis, og jeg har fulgt det som står over. Ingen problem. Hvis vi hadde levd under svenske regler, hadde man ikke kunne gjort det selv. Der må alle ildsted trykkprøves av godkjent kontrollør.
   #10
 2 174     Oslo     0

Har montert peis og ovn både i Oslo, Nittedal og Flå kommune selv - ikke i nye hus vel å merke.
Så har jeg ringt til feiervesenet/brannvesenet og fått ildstedet godkjent.
Eneste kravet er at man følger bruksanvisningen fra produsent.