13,077
28
9
Renhold av glassdører på peisovn
18
Norge
2
Trenger tips og gode råd til rengjøring av glassdører på min peisovn. De soter ned så fort.....

En annen måte å rengjøre glassdøren er å fyre godt, veldig godt i peisen. Når temperaturen stiger, forbrennes sotet og vinduet blir klarere.
Ta alt jeg sier som råd fra en amatør
Et par spiseskjeer kaustisk soda i 1/2 liter vann. Ha på SKIKKELIGE vanntette handsker (sjekk ut først - er de rimelige - så ta to par), og beskyttelsesbriller. Legg under ovnen avispapir.
Ta med nevnte beskyttelsesutstyr kjøkkenrulle, dypp i blandingen - og smør på glasset. Vent i ca. 1 minutt - så er ALT (bortsett fra glass) oppløst og kan tørkes vekk med papir.
Håndter underliggende aviser og og hansker som om de var rester fra Tjernobyl - og få de direkte i en tett plastikpose. Brillene skyller du ETTER at ha skyllet hendene et par ganger. Restene i posen går som vanlig boss, det er ETSENE ( med STORE BOKSTAVER) - men ikke miljøfarlig.
Får du blandingen i øyne - er løbet sannsynligvis kjørt for dette/disse, på hud - kommer du at få etseskade om ikke momentant skylles vekk.
Men voldsomt effektivt!
Det beste metoden av alle. En gammel avis har de fleste, også på hytta. Fine og blanke peisvinduer. Lite søl og gris. Ingen over ingen ved siden.
Fungerer også finfint på keramiske topper osv.
Må vel bare fortsette med avispapiret mitt og aske da, det blir jo "rent" av det- men for et gris da!! jaja!!