50    3    0  

Røyk fra Wiking nordic 7 peis

 6     0
Hei,

Vi har en Wiking nordic 7 peis, de to siste gangen vi har fyrt med den har det kommet veldig mye røyk ut i rommet, som ga et tynt lag sot i deler av stuen. Vi er usikre på om det kan være noe med spjeldene. Veden har vi fyrt med tidligere uten dette problemet, så antar det ikke er noe med veden.

I røykrøret over peisen er det to spaker, er det noen som vet om de er riktig vinklet? Se bilde med rød sirkel. Og skal spjeldet helt nederst foran på peisen være åpent eller lukket? 

Setter stor pris på svar
Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

   #1
 16,018     0
Umulig å si hva som er rett men fyrer en med spjell igjen så vil en jo garantert få røyk ut i rommet.

Er spjell på rør så er det ofte at de er åpne når den peker langsetter røret. Er det bare håndtak som stikker ut så hender det at en kan kjenne om spjellet faller ned eller ikke men ikke så lett å vite hav som er åpen stilling hvis en ikke vet hvor spjellet står. (Om det er inn på side eller inne i pipe f.eks.). Er det inn i pipe kan kanskje se noe ovenifra med kraftig lys.
   #2
 63     0
Vi har en Wiking vedovn i kjelleren. Merket på noen dager ettersom hvordan været var at røyken kom ut i stua. Det ble rett og slett for dårlig trekk og lufta ble presset ned igjen i pipa. Jeg løste det med å ha ovnsdøra litt på gløtt de første minuttene så trekken kommer skikkelig i gang. Det har fungert bra her i alle fall.
   #3
 201     0
Åpne døren før fyring i ca 10 min, for å varme opp røret/få bort kulden som sitter der inne.

Sørg for åpne ventiler som fører luft inn i huset e.l.

Fyr opp veden fra toppen.

Spjeld helt åpent til det er god flamme/glør på vei, nedjuster etter hvert.

Bulletproof.