4,209    3    1  

Bygge kasse rundt sisterne til vegghengt WC

 293     1
Holder på å planlegge nytt bad og lurer litt på hvordan jeg skal bygge kassen/veggen rundt sisternen til WC?
Sånn det er planlagt nå kommer WC på en kort vegg som er ca 70cm fra ett innerhjørne til ett ytterhjørne. Dette er samme plassering som toalettet har i dag og i veggen bak går hovedavløp for hele bygget pluss at vanntilførselen min kommer inn der så det er naturlig at fordelingsskapet blir plassert i samme vegg.

Planen er å dekke eksisterende vegg med membran og bygge ny vegg/kasse utenpå der som inneholder sisterne og fordelingsskap.

Noen som har noen bilder, tips eller gode råd til hvordan dette bør gjennomføres?

Slik jeg har forstått så monteres sisternerammen i bakveggen og står "løst" på gulv, bygger deretter rundt denne med med våtromsplater og fliser.

Men hvordan blir det med fordelingsskapet? ønsker at kassen/veggen rundt sisterne går helt til taket og at fordelingsskapet blir plassert i denne veggen. Må jeg bygge inn noen stendere som skapet kan monteres i eller fins det andre løsninger?


   #1
 785     Vestfold     0
Sisterneramme boltes vanligvis i gulv nede og skrues i vegg oppe. Belastning er størst på bolter mot gulv så hvis det ikke skrues i gulv så må det brukes noen kraftige braketter for å skru fas i vegg og det må være godt skruefeste i vegg.
Fordelingskap har vanligvis skruehull for feste mot stender i sidene. Det burde være fullt mulig å lage noen brakketter på siden av skapet som festes i bakvegg. Evt kan du plugge skruehull i sider, borre skruehull i bakvegg, lage avstandstykke mellom bakvegg og skap som får front på skap riktig i forhold til front på kassen.
   #3
 785     Vestfold     0
Det brukes brukes tettningsmasse på skruer og skruehull slik at det tyter ut og skal tette der det går igjennom membran.