1,468
13
0
Røykvarslere for KNX
389
0
Har ikke klart å finne noen røykvarslere som er billige nok. Lurer også på om det kanskje kan løses på en annen måte?
Mine krav er:
- ikke er trådløst, men kablet
- Får strøm fra sentralt, slik at man slipper å bytte batteri
- Har diskret utseende
Tenkte da på å kjøpe røykvarslere med mulighet for en eller annen slags strømtilkobling og seriekoblet med kabel og koble disse sammen i forskjellige soner og deretter bruke en eller annen måte å koble det til KNX-server e.l.
Noen som har noen gode ideer her og kanskje også noen produkter som kan passe?
Mine krav er:
- ikke er trådløst, men kablet
- Får strøm fra sentralt, slik at man slipper å bytte batteri
- Har diskret utseende
Tenkte da på å kjøpe røykvarslere med mulighet for en eller annen slags strømtilkobling og seriekoblet med kabel og koble disse sammen i forskjellige soner og deretter bruke en eller annen måte å koble det til KNX-server e.l.
Noen som har noen gode ideer her og kanskje også noen produkter som kan passe?
https://www.alibaba.com/product-detail/UL-EN54-CE-Approved-4-Wire_60400878670.html?spm=a2700.7724838.0.0.kuRbS8
Mulig at dette kan brukes? spenning fra 10.8v til 33v, så de kan driftes av en vanlig KNX-strømforsyning, og man kan da dele dem inn i forskjellige soner.
Hvordan koble dem til KNX-anlegget er litt uklart, men jeg antar at hvis man har en home-server av noe slag med mulighet for forskjellige interface, så burde det gå greit.
Er ute etter det samme som TS.
Kablet uten batteri, diskret utseende.
Ønsker gjerne at den kan være koblet opp mot KNX systemet så man kan skru av alt teknisk utstyr som kan skrus av, stoppe ventilasjonsanlegget og skru på nødvendig lys dersom alarmen går.
Er det noen som har forslag til et godt røykvarslingssystem i kombinasjon med KNX?
Jeg skal ha en digital inngangsmodul i skapet som hver varsler kan kobles inn på KNX systemet med et digitalsignal dersom jeg bruker en varsler som har utgang.
Må da være flere her som allerede har montert røykvarslere opp mot KNX og har erfaringer og dele?
Gira dual Q 233602, 35€
Gira 230v sokkel, 15€
Gira relemodul, 27€
(alt Gira knx modul, 68€)
rett under 900kr per varsler. Må jo fins noe billigere.
Syns også den bygger vel mye ned fra taket med 230v sokkel
Trenger du å koble opp serieledningen når du kjører KNX modul?
Hva gjør KNX modulen som ikke man kan med rele-modulen?
Lurer også litt på om hvis man har relemoduler og har koblet opp serieledning, vil da rele slå ut på alle, eller bare den som alarmen kommer fra. Vitsen må jo være litt å vite hvilken sone alarmen kommer fra
Man kan ha de standalone på batteridrift med den lave sokkelen.
Med den dype sokkelen får man 220V drift i tillegg til batteribackup internt, man har da også muligheten for å seriekoble varslerene. En slik seriekobling medfører at alle gir alarm samtidig om en detekterer røyk.
I 220V sokkelen har man også plass til tilleggsmodul, enten releutgang eller knx modul. En releutgang kan brukes som man vil, for eksempel kan man seriekoble alle i en ettasje og ha releutgang i en av de som mater en binærinngang med signal. Da vil man kunne alarmere i kun den ettasjen man har røykalarm i og handle deretter. Skal man kunne lokalisere detektoren med smarthuset må man ha releutgang på hver detektor og en inngang som leser disse.
Den dyreste og litt mer elegante løsninger er knx modul, denne kan fungere som en felles for ett område, eller for hver varsler. Man legger da knx busen innom alle varslerene og står fritt til å programere hendelser basert på hver detektor. For eksempel kan det være smart å få koblet ut alle stikkontakter på vaskerommet om røykvarsleren på det rommet gir alarm. Kanskje ønsker man en forsinket alarmering på soverommene, dette får en vurdere selv. En funksjon som jeg ønsker er at det på veggbryterene med display kommer opp en tekst som hjelper meg å lokalisere detektoren som har gitt alarm.
Slik som 220V sokkelen er laget kan det se ut som at seriekoblingsledningen kan legges i samme rør som 220V, sjekk manualen. Jeg valgte knx moduler siden jeg ikke hadde noe spikret plan, den jeg har montert over trappen er iallefall ikke dominerende, satser på at disse har bedre kvalitet på plasten enn de billige som gulner fort.
Seriekoblingsledning og KNX eller Rele-modul skal da kunne brukes med standard sokkel også ut fra det jeg leser i manual.
Tipper jeg kjører uten 230v sokkel, men med seriekobling og et par relemoduler.
Alltids mulig å oppgradere senere med både sokler og moduler - om man ser behov.
Du kan programmere den til å gjøre diverse ting for deg, feks forsinket start på soverom, du kan slå av pipingen når den har vekt deg (egentlig genialt når du tenker litt på det), du kan bruke sirene i dem som en del av et innbruddssystem osv. Samt et par andre yrkeshemmeligheter
Innehaver av BMS Elektro - Smarthusinstallasjon for private. Sertifisert KNX, Gira-, Jung- og Theben partner
www.bmselektro.no