328    8    1  

Delvis 'svevende trapp' utendørs.

 192     Hordaland     0
Planlegger en trapp fra eksisterende mur, opp til tomtegrense der samboers peoner lever sitt liv.

Det er mulig å feste reposet nederst i muren, og jeg har støpt oppover på den ene siden slik at jeg også får festet høyre vange i solid mur, nederst iallefall.

Venstre trappevange har jeg ikke noe feste til, bortsett fra nederst der den boltes fast i den 2x6" som kommer ut fra muren.
På toppen vil begge trappevanger måtte ligge på marken. 

Jeg har sett bilder av 'svevende' sofaer og senger, og lurer på om det er mulig å få til en lignende løsning til min trapp.

Liten råskisse som sikkert trenger litt info:  Nederste platting vil bli omlag 90 cm bred og 170 cm lang. Trappa vil bli omlag 3 meter lang.

De gule bitene er tenkt 2"x6"  Den bakerste er boltet fast i betongmur. Den fremre boltes fast i betongmur i front. 
Den røde er tenkt trappevange hvor den bakre boltes i betongmuren nederst, mens den må ligge på bakken helt opp.

Der hvor den nærmeste vangen festes i den gule, har jeg ikke noe å feste det ned i bakken. Har tenkt på jordspyd, eller noe lignende for å slippe å grave en meter ned, grøfte, pukke, isolere, støpe og bolte.

Her dukket tanken opp om en 'svevende' trapp. Smile

Hvordan fester jeg på beste måte slik at plattingen holder seg oppe og ikke svaier når jeg går på den?

Er det noe jeg ikke har tenkt på som kommer til å gi meg flere problemer?

Er det andre løsninger som er 'bedre?'



Delvis 'svevende trapp' utendørs. -  - Jesperkatt
Signatur

   #1
 15,445     0
Det er ikke noe problem med svevende trappetrinn men det burde vært gjort sammen med mur siden en forskaler og støper det i ett med armering fra trinn og over i muren. Siden trinn henger skal armering ligge i topp av trinnene. På plate nede som ligger mellom noe må den i bunn.

Skal en bolte på noe så er en nødt for å ha noe form for skrå avstiver under hvis en ikke har fester nedover oppå flaten som holder bjelker som stikker ut på plass.
  (trådstarter)
   #2
 192     Hordaland     0
Jeg suger til meg alt som sies, men trur jeg har forklart litt unøyaktig.
Beklager om det kan misforstås.

Planen er å bygge hele trappa i treverk.
Jeg tenkte litt på å støpe plattingen nederst, men fant fort ut at det vil se penere ut (og være mindre jobbing) med en tretrapp i og med at alle plattinger og trapper rundt huset er i tre.
Signatur
   #3
 38,321     Lillestrøm kommune     0
Har bygd masse trapper i tre og har dessverre ikke tro på at den blir stiv nok uten en støtte på midten. Den knekker ikke men føles ustø. Vi har brukt 2x8 som vanger
   #4
 15,445     1
Forsto det rett men svevende tretrapp får en kun til med skrå støtte under.
  (trådstarter)
   #5
 192     Hordaland     0
Forsto det rett men svevende tretrapp får en kun til med skrå støtte under.

Aha. Smile


Jeg skjønner nå at jeg burde ha sjekket litt bedre FØR jeg gikk igang med jobben.

Dette er ikke slutten på trappa. Nå må jeg krype til korset og fundere på hvordan jeg skal klare det..
Signatur
   #6
 38,321     Lillestrøm kommune     0
Legg en stålprofil inn i vangen

På tv limer de den inn skjult inni tre
   #7
 15,445     0
Alternativ til å ha vange på siden er jo å legge en vange under trappetrinnene.  Den må ligge lavere og ha trekanter tilpasset trinnene oppå.  Denne trenger ikke ligge helt innerst hvis trinnene er stive.  Det går bra å kombinere med en vange av denne typen.  Men den kommer som dagt lavere men også lenger inn enn den andre.  

  (trådstarter)
   #8
 192     Hordaland     0
Hadde en liten prat med en som hadde bygd slik før og han sa at vannrette bjelker er enklere å få pent og solid enn skråstilte vanger.

Delvis 'svevende trapp' utendørs. - 0c4577d570194f4798d5d42d2bcd4bab.png - Jesperkatt
Signatur