35    2    0  

Etterislolere kjellertak i hus fra ca 1930

 2     Møre og Romsdal     0
Long time lurker, first time poster. 

Lurer på om andre har lignende erfaringer og kan hjelpe meg med å gjøre det på beste måte. Har søkt forumet utallige ganger og lett på nett generelt, og har funnet ting som nesten passer min problemstilling , men ikke helt. 


Huset mitt er fra ca 1930, og vil isolere kjellertaket mitt mot oppholdsrom i hovedetasje. Kjelleren er rå, kald og fuktig, og har ingen planer om gjøre den om til oppholdsrom. Ser for meg å bytte ut vinduer og sette opp mange ventiler for å få god lufting. Tenker at det er enklere og bedre å sette meg mål om å ha en tørr og frisk kjeller enn noe annet. Huset har fått drenering på to sider, og skal bytte kledning huset i løpet av 2026, og det vil kanskje hjelpe med ny kledning, vannbord med metallbeslag osv, for nå trekker muren omtrent vann rett fra veggene. 

Har fått kjøpe rikelig med Hunton trefiberisloasjon billig fra en venn som hadde mye til overs. Har hatt god erfaring med denne isolasjonen fr andre steder i huset og vil gjerne bruke den i kjelleren. Fikk råd fra byggvare om å ha opp vindsperrreduk under isolasjonen, og bruke den til å få isolasjonen tett opp mot taket, men det ser ikke så bra ut, se bilde. Er i prossessen med å rive den isolasjonen som har vært der: 10 cm mineralull og asfaltplater, og nå er det ned til bjelker og gulvbord, se bilder. 

Har mange meter med tynne lekter som jeg tenker å kappe til bredden mellom bjelker for å holde isolasjonen på plass opp mot taket. Huset er såpass gammelt at der selvfølgelig ikke er standarddimensjoner mellom bjelker, så isolasjonen må tilpasse indviduelt med kapping og plassering av lekter. 

Burde jeg ha en form for vindsperre mellom isolasjonen på begge sider? Eller hadde det vært lurt med fukt/dampsperre om kjelleren blir tørrere? Har sett for meg asfaltplater fra Hunton kunne være et godt valg. 

Vet at det kan fort ødelegge mye når man endrer på forhold i kjeller, og er selvfølgelig bekymret for fukt med alt det innebærer. Er ingen erfaren fyr, men relativt handy, og vet nok til å vite at jeg ikke vet alt. 

Håper på gode råd og hjelp til å finne det jeg har tenkt feil og hva jeg burde gjøre.

(Dette er andre gang jeg skriver denne teksten, fikk feilmelding når jeg trykte Publiser og alt forsvant.  Nybegynnerfeil :@@:))  Kan hende jeg glemte noe, det er bare å spørre i vei)
Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

   #2
 39,499     Lillestrøm kommune     0
Det er alltid litt skummelt å gjøre endringer

Når du isolerer gulv vil varmemengden som lekker ned gå ned så veldig usikkert hva responsen nede kan bli faller temperaturen så kan det gi veldig større fuktproblemer

Så alt fra avfukter til tilleggsvarme behov er mulige utfall