29    1    0  

Etterisolering og dam/fuktpsperre

 2     0
Vi skal gå igang med rehabilitering av en bolig fra 50-tallet, og trenger noen råd rundt fuktsperre og etterisolering.

Vi skal etterisolere 10cm i yttervegger + blåseisolasjon fra 80-tallet, om ikke den også må byttes. Havner da på 20 cm total isolasjon i vegg, samtidig som vi skal etterisolere kaldloft, med totalt 45 cm isolasjon. Da kommer spørsmålet om fuktsperre opp. 

Tenker å rive tak i rommene under, og lekte ned og legge dampsperre i taket og 1 meter ned langst veggene.  Samtidig legge dampsperre mot yttervegger og 1 meter inn på vegger som ikke vender ut. Vil dette være godt nok eller bør jeg gjøre dette på en annen måte?

Jeg aner ikke hva som er i veggene, når jeg begynner å rive, men antar det er gammel papp og rupanel.


H

   #1
 15,642     0
Det skal ikke være dampsperre i etasjeskiller.  Men hvis en har tak oppe i etasjen under bør en tenke på lyd.  Lydbøyler og himling som ikke er i kontakt med bjelkelag.  Sørg for å gjøre det ordentlig.  

Med 45cm på loft må en ha ordentlig dampsperre siden det vil kondensere i øvre del av isolasjonen.