7,901
8
0
Feste bjelker til skråtak
305
Akershus
0
Hei
Jeg planlegger å feste 2x6 bjelker vanntett ut fra et skråtak. Bjelkene fanner en flat himling i et rom hvor huset ellers har skrå himling inne. I andre enden vil de ligge oppå en bærevegg. Hvordan feste de til taket? Det ligger dampsperre i skråhimlingen som bør bevares.
Jeg planlegger å feste 2x6 bjelker vanntett ut fra et skråtak. Bjelkene fanner en flat himling i et rom hvor huset ellers har skrå himling inne. I andre enden vil de ligge oppå en bærevegg. Hvordan feste de til taket? Det ligger dampsperre i skråhimlingen som bør bevares.
Total spennvidde er 2,8 meter. Blir lagt 2x6 cc 30 for å feste gips til og for å kunne lagre småtterier oppå (taes gjennom loftsluke). Takvinkel 22 grader. Blir ikke noe isolasjon her da det alt er 35 cm i skråtaket. Derav dampsperre i skråtaket. Det er 28x73 spikerslag utenpå dampsperre på cc40 oppover taket, altså fra møne og ned. Disse er festet på cc60 til takkonstruksjon.
alternativ 2 innebærer å ta 1.2 meter lange biter av 23x73 som jeg fester med spiker til den skrå delen av bjelkene, før jeg fester dette til de 3 delene av takkonstruksjonen som 23x73 planken vil treffe. Jeg personlig tror begge delene vil være solide nok, hva tror folk flest?
Kunne du forklare det litt nærmere? klarte ikke helt å se det for meg .
Noen beslag som kanskje kan brukes er
Se på Claes Ohlson nr 31-2591
Jula 340-161 + 340-162 eller 340-084
Hvis du tar utgangspunkt i den øvre av dine tegninger og forstørrer den firkanten som du menere r en 2*4 til å dekke mesteparten av din sperre, så ser du "mitt beslag på en side. Tilsvarende på motsatt side. Stykket imellom som vender mot skråsperra ser du ikke. Der skrur du med lange skurer inn i skråsperra. Noen av de beslagene jeg fant har en kant til. Om du bruker et slikt må du i tillegg skjære inn et spor i enden på bjelken. Her vil den får ekstra opplegg.
Jeg ser nå hva du mener, problemet er at det er kryss"lektet" under taksperrene, så takkonstruksjonen jeg har synlig tilgjengelig under plasten er liggende med CC 60.
det er disse liggende 2x4 hvis jeg husker rett som 23x73 lektene er spikret til, da naturlig nok på cc60.