11,146    19    1  

Frakte/løfte limtredrager til avsides hytte

 5,111     Sørnorge     0
Noen som har gode forslag for å få drager på plass på en avsides liggende hytte?

Til et hyttepåbygg trengs tre limtredragere på 6000x300x90. Det veier jo litt. Materialfrakt er tiltenkt å gjøres med en flytebrygge brukt som lekter. Men hvordan får man dragerene av flytebrygga og opp til hytta? Og ikke minst, hvordan får man løftet dem opp på plass i bygget?

En mulighet vi har sett for oss er å lage to vogner som kan dyttes under hver ende av bjelkene og rulle dem opp fra brygga, og legge ut bord på stien for at hjulene skal kunne rulle opp til hytta, og bruke taljer for å trekke der det er brattest.

For å løfte dem opp på stolper er en tanke å lage til to A-stativer med talje i toppen for å heise dem opp.

Høres dette gjennomførbart ut?
Noen bedre ideer?

   #2
 122     Telemark     0
Nå vet ikke jeg hvor denne hytta ligger, men helikopter frakt er jo alltid en lettvint løsning. Koster gjerne noen tusenlapper, men du får delene heist på plass der dem skal være.

   #3
 25,230     Akershus     0
Kan rulles på båtruller eller fendere. Et gammelt vikingetriks er å "gå" dem med to A-formede "krykker" med et tau ned til bjelken. Sett krykka litt på skrå og skyv toppen fremover. Derved løftes stokken og flyttes ca 30-50cm fremover.

Til løft: et alternativ er en stabel ca midt på av 2*2 lagt i kryss. Så vipper en frem og tilbake og stabler.

Som nevnt over, håndterbar vekt om er endel folk.
Signatur
Signatur
  (trådstarter)
   #5
 5,111     Sørnorge     0
Hmm. Jeg trodde de var tyngre. 75kg går det jo å bære fra brygga og opp.

Men det å få satt dem på plass i bygget er litt verre. Selv om det er en bærbar vekt er det jo ikke akkurat noe man klatrer med. Og plasseringen krever litt nøyaktighet. Er løsningen med A-stativ og talje en grei sak eller finnes det enda enklere løsninger?
   #6
 118     0
Jeg hadde samme utfordringen da jeg skulle få plassert limtredragerne.

Hadde 2 dragere (140x 585), en på 9 meter og en på 7 meter. Den lengste veide 350 kg

Brukte en lift, husker jeg ikke feil var maks løftevekt 360kg, det gikk akkurat  :)

Frakte/løfte limtredrager til avsides hytte - lim1.jpg - 512TR
Frakte/løfte limtredrager til avsides hytte - lim2.jpg - 512TR
Frakte/løfte limtredrager til avsides hytte - lim3.jpg - 512TR
Frakte/løfte limtredrager til avsides hytte - lim4.jpg - 512TR
   #7
 25,230     Akershus     0
Du kan bruke to stiger satt opp som A og henge talje i den. Løfter jolla på den måten: 169 kg.

Ville nok satset på 125kg som planleggingsvekt.
Signatur

  (trådstarter)
   #9
 5,111     Sørnorge     1
Den liften var ikke dum! Hvor får man tak i en slik?
(Og hvor mye veier den? Den må jo fraktes til stedet den også. Kan den demonteres for frakt?)
   #10
 583     Auli     0
planleggingsvekt slik jeg forstår det, er vekta du må legge til rette for når du planlegger flyttingen av objektet.
Dersom du ikke vet eksakt vekt, må du legge på et lite slingringsmonn, slik at du heller blir positivt overrasket enn å plutselig måtte flytte 50kg mer enn tiltenkt.

Få med deg et par kompiser, så er disse flytta som en lek!
Signatur