5,683
7
1
Helt feil avstand mellom spikerslag før montering av gipsplater
2
0
Har et loft som vi pusser opp hvor avstanden horisontalt mellom stenderne er 64 cm cc, og vertikalt ca 62 cm. Vi skal legge to lag gips på veggen (lydisolering og brannvern).
Kan vi få til å legge gips på veggen som den er, eller må vi sette inn ekstra spikerslag?
Kan vi få til å legge gips på veggen som den er, eller må vi sette inn ekstra spikerslag?
du har u praksis none muligheter:
1. Fler / nye stendere
2. Rupanel først, gips utenpå
3. Kappe til gipsen.
Eneste alternativet som JEG ville vurdert, er nok 2. Å kappe til gipsen går an, men den blir helt håpløs å sparkle til pent. Nye stendere er nok minst kostbart, men som regel ikke så lite jobb som man tror...
Det er en innvendig vegg, så det blir ikke ekstra isolasjon ihvertfall. Det har alle utvendige vegger fått.
Jeg tror vi går for å kappe til alle platene i det innerste laget til 64 cm bredde, og å legge de utvendige platene liggende. Har allerede brukt mye tid på spikerslag og på å rette opp veggen, så vi prøver å unngå det.
Kan ikke forstå annet enn at det vil bli mer enn bra nok. Klarer dere ikke å få platene til å ligge helt slett i skjøtesonene ville jeg prøvd å skru fast noen planker tvers over skjøtene og inn i stenderne til limet har herdet.
Gips er temmelig dødt materiale og er stenderne ganske på linje, bør det ikke bli noe mer spenn enn lim klarer å holde inn platene i skjøtene, det er jo meget tett med spikerslag allikevel.
Neste lag monteres i forband. Her kan man bruke en kombinasjon av skruer og lim, muligens. Skru der det er mulig. Når skjøter ikke treffer stendere, limes de. De vil være understøttet av det underliggende laget gips uansett og veggen blir stødig og fin. Jeg tror man kan komme unna med mye når man legger dobbel gips slik dere har planlagt.
Nå understreker jeg at jeg ikke er hverken snekker eller maler, og at dette er tips fra en amatør, men jeg tror nok jeg hadde løst det på denne måten. Jeg er fast bestemt på at dette ville blitt stødig nok.
Jeg ville ikke ha kappet platene for å få dem til å passe med det eksisterende reisverket. De falsede kantene er gull verdt for sparkling. Det er selvsagt mulig å sparkle skråskjærte kanter, men det er betraktelig vanskeligere.