67,706
17
32
Hjelp til beregning av H-bjelke (Stål)
176
Kongsberg
20
Hei.
Er det noen som er "ekspert" på beregning av H-bjelke for bæring?
Ønsker å fjerne 2 bærevegger i stuen også erstatte det med en H-bjelke av stål. Slik at jeg får en åpen stue/kjøkken løsning. Bjelken må være 8 meter lang. Men usikker på dimensjon/type
Er det noen som er "ekspert" på beregning av H-bjelke for bæring?
Ønsker å fjerne 2 bærevegger i stuen også erstatte det med en H-bjelke av stål. Slik at jeg får en åpen stue/kjøkken løsning. Bjelken må være 8 meter lang. Men usikker på dimensjon/type
Hei igjen. Har lagt med tegningene av kjeller og 1 etg. Huset er fra 1950. Ønsker å rive alle vegger i 1 etg også kun bygge den veggen som er markert i lilla også ha en stål evt tredrager der linjen er rød på tegningen.
Maxbo kan ta limtre beregningen for deg.
I mitt tilfelle så bruke vi en 5,5 m lang h bjelke med støtte på ca midten den hadde dimensjon 140. Hvis du har et eneste strekk uten understøtte så tror jeg nok du trenger en langt kraftigere bjelke. Limtredrageren i taket er 5,5 m lang og den er 60 (50?) cm høy.
Det er risikabelt å beregne bjelker uten å se huset eller vite alle lastene og konstruksjonen, derfor er det beste rådet at du får en fagperson i nærområdet til ta jobben. Det er stort ansvar hvis man underdimensjonerer noe slikt.
Takk for alle innspill. Skal ta kontakt med ett byggefirma.
Men hva med dette forslaget?
Forutsetningen for å bruke det, eller at du skal få råd fra noen (enten på forumet eller andre steder) er at du opplyser vekten av det bjelken skal bære og hvordan denne vekten er fordelt utover bjelkens lengde.
"H-bjelker" i stål finnes i flere typer. HEB er lav, bred og høy egenvekt (blir fort vanskelig å håndtere). IPE er høy, smal og lav egenvekt. I mellom finnes bl.a. HEA.
I påbygningsplanene mine er det beregnet behov for en HEB på 7,noe meter. (Husker ikke nøyaktig mål.) Jeg mener å huske at den vil veie 1,2 tonn! Jeg ser for meg at noe slikt vil være en utfordring å montere inne i et eksisterende hus. Til sammenligning har jeg montert en IPE180 på 3,6m som erstattning for en innvendig bærevegg - den bar jeg inn alene.
I tre er Kerto verdt å vurdere. Moelven bistår med beregning av disse.
Lag en plantegning av hvordan du vil ha det..
Dette vil vel gjøre samme nytten?