Dette var jo en interessant konstruksjon. ;) Hvor mye skal du løfte i løpekatten? Har du festet limtredrageren i alle takstolene? I såfall, hvordan er den festet? Å legge limtredrageren på hanebjelken var spenstig! Du gjør rett i å legge forsterkning på begge sider, men 2"x3" er kanskje litt snaut hvis du skal heise tungt. Mulig du må fordele belastningen litt mer.
Hvis du skal ha mye last oppå loftet kan du henge opp bjelkelaget i overgurtene, men problemer kan oppstå hvis du får mye snø på taket.
Signatur
Audi og VW har mange flotte bilmodeller, men dårlig kvalitet, skyhøye verkstedregninger og nedlatende kundebehandlig gjennom mange år har ført til at jeg har lovet meg selv på tro og ære at jeg resten av livet aldri skal kjøpe noe som helst hos VAG igjen. Aldri.
Løpekatta tåler 500kg, men må jo ikke løfte så tungt. Er snakk om å løfte opp bildeler o.l. Ilddåpen blir å løfte opp en gammel kompressor på 2-300liter. :p
Limtredrageren er spikret med en hel masse spiker i de 3 sammenlagte takstolene. Tenkte å legge på ei plate el.l. så jeg får festet den skikkelig i overgurten også.
Glemte å tegne på de eksisterende "bjelkene" som går fra undergurt til overgurt på den siste tegninga. Men de vises på de 2 øverste bildene. Det du mente med å henge opp bjelkelaget i overgurten?
Når jeg skal prøve ut om det tåler div. løft... Jeg vil tro det knaker godt i både tre og blekkplater før noe katastrofalt vil skje?!
tjaaa, litt skummel tankegang det der... Lastfaktoren er jo en sikkerhetsfaktor. Og for den som skal bruke takstolene er det 100kg som gjelder.
Hvis en som kjører kranbil har en fiberstropp som det står MAX load 2ton på, med en sikkerhetsfaktor på 5:1. Kan han da løfte 10 tonn? :o
Det er jo det jeg sier (med litt andre ord). Gulvet er dimensjonert for 100kg/m2, men vil kunne tåle 150kg/m2. Jeg har ikke sagt at han skal legge 150kg/m2, men at han har en sikkerhetsmargin der, som er på 50%...
Hvor mye skal du løfte i løpekatten?
Har du festet limtredrageren i alle takstolene? I såfall, hvordan er den festet?
Å legge limtredrageren på hanebjelken var spenstig! Du gjør rett i å legge forsterkning på begge sider, men 2"x3" er kanskje litt snaut hvis du skal heise tungt. Mulig du må fordele belastningen litt mer.
Hvis du skal ha mye last oppå loftet kan du henge opp bjelkelaget i overgurtene, men problemer kan oppstå hvis du får mye snø på taket.
Limtredrageren er spikret med en hel masse spiker i de 3 sammenlagte takstolene.
Tenkte å legge på ei plate el.l. så jeg får festet den skikkelig i overgurten også.
Glemte å tegne på de eksisterende "bjelkene" som går fra undergurt til overgurt på den siste tegninga. Men de vises på de 2 øverste bildene.
Det du mente med å henge opp bjelkelaget i overgurten?
Når jeg skal prøve ut om det tåler div. løft... Jeg vil tro det knaker godt i både tre og blekkplater før noe katastrofalt vil skje?!
Det er jo det jeg sier (med litt andre ord).
Gulvet er dimensjonert for 100kg/m2, men vil kunne tåle 150kg/m2. Jeg har ikke sagt at han skal legge 150kg/m2, men at han har en sikkerhetsmargin der, som er på 50%...
Vår eksterne byggeblogg