13,919
27
2
Hvordan isolere hjemmestudio til rimelig penge?
9
0
Holder på å bygge enebolig. I første etasje (hovedetasjen) er jeg så heldig å få plass til et kontor/hjemmestudio. Rommet blir på 16,60 m2.
Drømmen er selvfølgelig et fullstendig lydtett rom så jeg kan spille høy lyd uten å plage resten av huset, men dette regner jeg med blir veldig dyrt. Derfor lurer jeg på hva slags andre tiltak som vil gjøre rommet langt mer isolert enn vanlige innevegger.
Er det noen som har erfaringer eller kunnskap om dette som kan gi meg noen gode råd? Bør helst ikke koste veldig mye mer enn 10.000,- ekstra.
Drømmen er selvfølgelig et fullstendig lydtett rom så jeg kan spille høy lyd uten å plage resten av huset, men dette regner jeg med blir veldig dyrt. Derfor lurer jeg på hva slags andre tiltak som vil gjøre rommet langt mer isolert enn vanlige innevegger.
Er det noen som har erfaringer eller kunnskap om dette som kan gi meg noen gode råd? Bør helst ikke koste veldig mye mer enn 10.000,- ekstra.
Ja. Det vil ha stor effekt.
Ser ut som dette blir vanskelig, dessverre
Veldig ønskelig å bygge rom i rommet. Har du en idé om hvor mye det vil koste ekstra når rommet er på 16 m2?
Headphones har jeg av god kvalitet, men det er det jeg bruker nå. Savner veldig å spille lyd ut i rommet, så er i grunn headphones jeg ønsker å slippe å bruke til vanlig.
Ut fra det lille jeg har lest der tror jeg 10K er for lite.
I tillegg kan du legge flere lag gips.
eller evt bruke flere typer materialer - vet ikke dette 100% men fikk av en byggmester en gang at hvis du bruker flere typer materialer så vil dette hjelpe godt.
eksempelvis hvis du bygger veggen lagvis sånn som dette:
gipsx2 | støydempende materiale| isolasjon | gips | (dårlig forklart men mulig du skjønner )
Så ville jeg klint noe av dette på veggene: (eller tilsvarende selvfølgelig)
http://www.finn.no/finn/torget/tilsalgs/annonse?finnkode=37404322
i tillegg er det viktig at du ikke har noen konstruksjoner som "deles" med rommene utenfor, feks gulv. Vibrasjonene vil da gå igjennom disse og ut i de respektive rom.
BTW, kom over denne: http://www.eucnspf.org/bygge-din-egen-lydisolerte-studio-i-11-enkle-trinn.html
Noen kloke ord
Vil bare kommentere denne annonsen og si at dette hjelper ingenting som lydisolasjon slik man kan få inntrykk av fra overskriften i annonsen. Dette hjelper kun på akustikken internt i rommet. Til det bruket har det absolutt en funksjon.
takk for innspill alle sammen. Ser ut til at det ikke blir fullstendig lydtett hvis jeg må opp i veldig mange titusener. Men vil prøve å få til et rom hvor jeg greit kan spille med lyd en god stund uten at det er kjipt for resten av huset når jeg holder på.
Skal be byggmester prøve å estimere hvor mye han kan gjøre for 10-20000,-.
Rom-i-rom må byggast slik at ingen del av konstruksjonen berører eksisterande konstruksjon. Overgangen mellom tak/vegg skal ha opnimg som fugast godt med elastisk masse. Bruk silikon i skøytane på gipsplatene og mellom lag 1 og 2. Golvet bør leggast flytande. sørg for å tett ALLE delar av rommet så det blir mest mulig lufttett (lydtett).
Rommet vil då vera ei tett cella som ikkje har mekanisk kontakt med resten av huset (utanom golvet sjølvsagt). Dersom du punkterer denne "cella' med feks downlights eller innfelt el., er arbeidet bortkasta. Der luft kan komma ut, kjem og lyf ut.
Du tar dessverre feil, betong demper lyd svært godt, spesielt i kombinasjon med påforing, og ikke minst tar det lave frekvenser på en god måte, som er det som er vanskeligst med forsterket lyd. Eggekartonger har svært liten effekt på romklangen, og er ikke ekstremt effektivt for å dempe lyd ut, om du vil ha lavere lydnivå i rommet for å få lavt lydnivå utenfor rommet, kan du bare skru ned lyden.
For å få dette godt nok til med betong tteng ein dimensjonar som ikkje lar seg gjennomføra i bolig. Derfor frikoplar ein rommet mekanisk frå resten av konstruksjonen.
Det spørs helt på hvilket frekvensområde man snakker om.
GOde betongvegger er ikke så voldsomt tjukke i seg selv (relativt til andre gode konstruksjoner), men selvfølgelig, det kan være mer upraktisk i et eksisterende hus, avhengig av oppbygning.
1. Dobbelt adskilt stenderverk i vegger (slik at plater på innsiden ikke er i kontakt med dem på utsiden, forskyve 5 cm).
2. Tung isolasjon som Rockwool A (noen mener vanlig isolasjon er like bra)
3. Minimum to lag plater på hver side. Dobbel gips f eks.
4. To dører hvor karmene ikke er i kontalt med hverandre. Hvis budsjettet ikke tillater ordentlige lyddører, må du minimum bruke tunge innedører (ikke pappdør) og karm med pakning. Evt kan man slå på en ekstra gipsplate for å forbedre ytterligere.
5. Flytende gulv lagt på trinnlydplater, f.eks sponplater med teppe.
6. Himling som ikke har kontakt med taket over.
6. Du trenger sannsynligvis ventilasjon også. Den må legges opp med gode lydfeller og utføres slik at kanalene har fleksibel overgang mellom indre og ytre vegg. En kanal nede og en annen i motsatt ende oppe.
7. Så trenger du absorbsjon, lyddemping, inne i rommet også, men det er en helt annen sak.
Det er ikke slik at veggen må være like tjukk som bølgelengden, og om det var det, hvorfor skulle det gjelde kun betong? Nå er det dog sant at 20 Hz er så lavt at det kan være stivhetskontrollert, og ikke massekontrollert, avhengig av veggens beskaffendhet, men 20 Hz er ekstremt lavt.
Tiltak nummer to, blir å få lagt silikon i alle skøyter i alle plater osv. Dvs også under bunnsvill, og over toppsvill.
Tiltak nummer tre, montere ekstra lag med gips på veggene. Helst med en utlekting og isolasjon inni, men da tror jeg budsjettet ditt sprekker.
Skal du bygge rom i rommet og andre mer krevende tiltak, ville jeg først bygd meg opp nok kompetanse innen akustikk eller leid proff hjelp for å få best mulig løsning.
Før man begynner med betong, tror jeg det finnes svært mange andre løsninger som er mer gjennomførbar. Spesielt i det budsjettet her.
16kvm er ikke stort, og rom i rommet, betongvegger osv stjeler fort størrelse i rommet. Hva hjelper 10 000kr i støyisolering hvis akkustikken er helt på trynet fordi høytalerne har for lite rom?
Det spørs selvsagt hvilke høytalere du har, men mine erfaringer er at høytalerne må stå minst 1 meter fra forvegg, og sweetspot må være minst 1meter fra bakvegg for å unngå det værste av klangen i rommet og uønskede bassrefleksjoner osv. Bassfeller og andre triks for å forbedre akustikken syns hvertfall jeg er bortkastet før man først som sist har investert i inwall elementer. Husk også at du kan gjøre for mye for å dempe akustikken i rommet sånn at lyden blir flat.
Etter min mening er rommet for lite til å gjøre så mye mer enn de forslagene jeg har skissert da det blir størrelsen på rommet som blir den største bremsen i lydopplevelsen.