6,002    6    1  

Isolasjon i etasjeskiller

 143     Vestfold     0
Hei

Trenger noen råd her,snakket med byggmester her om dagen ang isolasjon i etageskiller.
Mellom 1 etasje og 2 etasje,der er det plass til 20 cm isolasjon,men han skal bare bruke 15 cm ???

Tenkte jeg da,er det ikke best å fylle ut alle 20 cm pga støy og varme??
Han sier det ikke gjør noe forskjell..Stemmer det??
Signatur

   #1
 1,216     Norge     0
er det plass til 20 så bruk 20!! ikkje mange kronene i forskjell!
Signatur
   #2
 3,841     Haugesund     0
For å svare teknisk, hvis det er snakk om, etasjeskiller mellom 2 oppvarmede rom. Vil ikke de 5cm. ha noen særlig betydning. Ang. støy forplanter den seg hovedsakelig gjennom bjelken, men isolasjon demper resonans/klang/høye toner.

Men for all del, jeg ville gått for 200mm hvis det var innkjøpt til bygget. Men du merker ikke forskjell...
Signatur
   #3
 83     Nedre Romerike     1
Jeg puster liv i en gammel tråd med følgende spørsmål:

Mitt bjelkelag er 300mm Kerto mellom to fullt oppvarmede etasjer. Bør jeg isolere hele høyden av bjelkelaget, dvs 30 cm? Eller er det bare penger ut av vinduet? Noen med synspunkter?
   #4
 874     Oslo     0
Jeg vil anta at det er penger ut av vinduet, men på en annen side er kanskje ikke forskjellen all verden. 20 cm burde holde i massevis, men jeg vet ikke om de 10 cm med luft skaper noen resonansutfordringer?
   #5
 4,452     Vestlandet     0
Det som er "kritisk" i ethvert etasjeskille er vel ytterste meteren mot yttervegg. Er det ikke 100% tett her, eller store kuldebroer, kan det komme kulde inn som sprer seg videre i evt tomrom over/under isolasjonen. Det koster vel ikke så allverden å tette helt igjen med isolasjon når man først gjør jobben.
Signatur
   #6
 6,429     tromsø     0
Legger du i 15 nederst og 5 "lufting" som er "vanlig" for å "spare" så kan konsekvensen bli: Dei 15 siger ned til 14 eller 13cm (glava). Så får du gjerne 5,6, eller 7cm luft øverst. Når det er -20 ute kan det komme iskald luft inn i etasjeskille langs yttervegg. Kald luft kommer inn og oppfører seg som kalt vann og kjøler under gulvspon. Det blir ikke varmt i gulv uansett hvor mye "power" som står på. Dette er mest problem i eldre hus hvor det er spart på isolasjon... Smile