11,213    21    1  

Isolering av åstak

 4     0
Jeg pusser opp / rehabiliterer et trehus fra 1955. Huset er tilnærmet uisolert og planen er å isolere rom for rom etterhvert som det blir pusset opp. Jeg fikk imidlertid en utfordring i et rom i 2. etasje hvor det delvis er skråtak. Når jeg fjernet innvendige plater og rupanel oppdaget jeg at taket bæres av åser og ikke sperr (burde jo tenkt på det før for det er jo åser på loftet også...).

Hvordan får jeg til lufting hvis jeg skal isolere mellom åsene? Søk på nettet gir en god løsning - bygg ut eksisterende undertak med diffusjonsåpent undertak. Da må jeg fjerne takpannene, bytte undertak og lekte opp takpannene. Det kommer ikke til å skje. Noen som har tips om brukbare løsninger da det vil være synd å kle igjen skråtaket uten isolasjon.

Isolering av åstak - 2014-11-01 17.18.13.jpg - JohnnyF

   #2
 6,705     Akershus     0

Jeg tror det går greit å bare isolere og kle igjen.
Har selv gjort det mange ganger uten problemer.


Det kan gå bra, men det kan også gå dårlig. Avhenger blant annet av isolasjonstykkelse.

Alternativet til å etablere lufting ved å bytte undertak er å lage en luftespalte på innsiden. Spalten må gå fra raft til møne slik at frisk luft kommer inn i raft og luftes ut igjen ved mønet. Da får du sirkulasjon.

Rent praktisk betyr det at du må lekte 5 cm. på åsene (48*48 lekter). Vindsperre bør monteres på åsene først, enten i form av duk eller plater. Så må du åpne opp i raft og mønet for å få luft inn/ut. Deretter krysslekter du med ønskede dimensjoner, isolerer og kler igjen. Rommet mellom åsene forblir altså tomt slik som i dag, det du egentlig gjør er å bygge et luftet tak på innsiden av åsene.

Ja, det er jobb av en viss størrelse dette også. Dessuten stjeler det en del takhøyde. Jeg har tenkt å gjøre den samme jobben i et rom hos meg, men tanken på jobben har foreløpig gjort at jeg ikke har giddet å begynne.
   #4
 25,405     Akershus     0
Hvorfor lufter en: for å senke temperaturen under yttertaket. Dette hindrer snesmelting.

Hva om en fyller fakket med isolasjon og ikke lufter: Hvis du fyrer godt i rommet vil snø på taket smelte og vann renne nedover. Utenfor veggen er taket kaldt og vannet fryser, du får en isvoll i snøen nederst og istapper. Vann kan ligge i en dam over veggen og vann kan tenge inn gjennom yttertaket.

Hva er risikoe her? Taket er relativt bratt, det er en fordel. Dette er et loftsrom, kanskje ikke kraftig oppvarmet? Vi vet ikke om dette er i kalde Nesbyen eller snøfattige Mandal.

En kan vurdere varmekabel i takrenne og noen oppstikkere under taksteinen til godt høyere enn ytterveggen. Ikke ideelt, men kanskje bra nok.
Signatur
   #5
 6,705     Akershus     0
For så vidt enig i Kjells betraktninger. Nevnte så vidt at jeg har egne planer om å gjøre noe med et åstak, men kvier meg for arbeidet med å etablere luftespalte. Rommet (trapperom) vil ikke bli oppvarmet på linje med et oppholdsrom, men situasjonen i dag er slik at det på de kaldeste dagene faller ned mot minus 10 grader der inne på de kaldeste dagene. Litt isolasjon i taket gjør ikke underverker, men hjelper noe. Så jeg vurderer å isolere uten luftespalte, men har ikke bestemt meg enda.
   #6
 25,405     Akershus     0
I en annen tråd diskuteres vedlikehold av hus. I dette tilfellet bør en også vurdere om yttertaket bør renoveres innen noen år. Da er det lettere å oppnå en moderne lufting sammen med nytt tak.
Signatur
   #7
 6,705     Akershus     0

I en annen tråd diskuteres vedlikehold av hus. I dette tilfellet bør en også vurdere om yttertaket bør renoveres innen noen år. Da er det lettere å oppnå en moderne lufting sammen med nytt tak.


Ikke vanskelig å være enig i det. Så var det kostnader da.. I mitt tilfelle: hus med grunnflate på ca. 300 m2. Har sikkert nærmere ett mål takflate. Er helvalmet tak med 6 mindre og et større takopplett. Masse blikkenslagerarbeid.

Vi skulle kanskje ikke kjøpt huset Smile

   #8
 7     0
Av bildet ser det ut til at det er bra fall på taket. Om det er takstein på sløyfer og lekter utvendig, sannsynligvis da med en papp på bordtaket, så kan du fylle hele hulrommet på innsiden med isolasjon, helst minimum 30 cm. Vær nøye med diffsperre. Tape alle skjøter.
Forutsetter da at luft kan strømme under taksteinene fra raft til møne. Lag evt en luftelyre eller to (ventilasjonshette) i mønet, så det blir god gjennomstrømning av luft under taksteinen.
  (trådstarter)
   #9
 4     0
Ser at jeg var litt sparsomlig med informasjon. Huset ligger på Sørvestlandet så det blir ikke svinkaldt ute, men det har nå vært -20 ute. Rommet skal bli et soverom / barnerom og vil være oppvarmet. Rommet er ikke så stort i utgangspunktet, luftespalte på innsiden som cheffencheffen foreslår vil stjele for mye areal.

Slik jeg har forstått det med isolasjon og lufting så er en av hovedfunksjonen til luftingen å få vekk fukt fra yttertaket. Hvis det ligger fukt i isolasjon / mellom isolasjon og yttertak vil det medføre råteskader. Da det er et relativt tett papptak på utsiden vil fukt som kommer inn i isolasjonen ikke komme ut igjen.

Hvis jeg setter opp dampsperre på innsiden så blir det to lag (inkl pappen). Dette er vel fy fy. Høres ut som om det blir feil uansett...
   #10
 5,432     Akershus     0
Siden du ikke vil/kan legge lufting på innsiden av åsene og ikke vil ta opp taket for å legge diffusjonsåpent undertak, har du vel bare en mulighet.

Som du sier selv blir det 2 tette lag hvis du legger plast innvendig. Da hadde jeg isolert taket så mye som mulig, men brukt pustende isolasjonsmaterialer uten plast på innsiden og stolt på at luftingen du får fra lekter og takstein sørger for såpass kaldt tak at snøsmelting og ising ikke blir noe problem. Hunton har et produkt du kan bruke, men ment for innblåsing, linisolasjon får du i form av matter.

Lager du en inspeksjonsluke i taket, litt langt nede, kan du sjekke om det blir fuktig i konstruksjonen år om annet.

Hunton: http://goo.gl/Yd8fW9

Linisolasjon: http://goo.gl/7GwGU8
   #11
 598     0
Hadde jeg vært deg ville jeg prøvd å få til lufting her om du skal isolere godt. Du kan feste på feks 48mm lekter av en type langs åsbjelkene mot rupanel fra gavl til gavl, om det er kubbinger i veien borrer du ut hull. Montere på asfalt plater/duk, isolere og plaste.

Hvis du lurer på noe ang å få det til så send meg en PM. 

  (trådstarter)
   #12
 4     0
Takker for gode tips. Forsøker nok med linisolering. Har tro på isolasjon og papp som puster.
   #13
 25,405     Akershus     0

Hadde jeg vært deg ville jeg prøvd å få til lufting her om du skal isolere godt. Du kan feste på feks 48mm lekter av en type langs åsbjelkene mot rupanel fra gavl til gavl, om det er kubbinger i veien borrer du ut hull. Montere på asfalt plater/duk, isolere og plaste.

Hvis du lurer på noe ang å få det til så send meg en PM.


Hvis jeg forstår dette rett, er det noe jeg IKKE ville gjort. Svekker konstruksjonen vesentlig!

Jeg forstår forslaget slik at det legges et sutak noen cm fra dagens rupanel? Luftehull blir da i åsene helt ut mot dagens rupanel. Det er det sted i åsene med størst trykkspenninger.

Ville stappet inn mest mukig isolasjon , brukt plast og passet på så det ble mest mulig lufttett mot innsiden.
Signatur
   #14
 598     0
Misforsto tror jeg. Spikerslag for evt vindtetting langs med åsene. gavl til gavl, er samme prinsipp som med ved vanlig taksperrekontrstruksjon bare at man har utluftingen i gavl istede for gessims bærevegg. Man kan fint lage noen 20mm hull i sperren som holder åsene uten at det svekker bæreevnenen (kommer litt an på tykkelsen på trevirket hvor store hull man kan ha)
   #15
 25,405     Akershus     0
Ok, skjønner. Problemene er kanskje ikke løst med det. På foto ser en trolig en innervegg (en ser enden på flere åser) med en sperre som bærer åsene. Hvordan kommer lufta forbi der?
Signatur
   #16
 598     0
Der er det jo ganske greit så lenge himlinga er åpen på andre siden av bæreveggen. Spalten blir bare forskjøvet litt og fortsetter videre bortover. Er som å laget et stubbloft bare opp ned. Effekten av feks 48mm lufting dabber jo seff av jo lengre huset er. Med tanke på at det er en bærevegg istede feks innfelt bjelke som bærer åsene så slipper man å borre ut noen hull i bærende bjelker. Vanskelige biten er jo å få til noe i gavl, så frisk luft slipper igjennom fra ene gavl til andre gavl. Er litt vanskelig å gi en fasit på alt med et bilde, men det lar seg gjøre bare med litt toldmodighet.
   #17
 6,705     Akershus     0
Først: tar forbehold om at jeg har forstått metoden din, Two_82 :)

Er det i det hele tatt nødvendig å lage noen hull med den metoden du foreslår? Det er jo god åpning mellom åser og sperrer uansett, så luften vil strømme greit der uten tiltak.

Siden du nevner at effekten av 48 mm. lufting dabber av: når det gjelder "tradisjonell" luftespalte er vel anbefalingen at spenn under 7 meter kan ha 5 cm. spalte, mens spenn over 7 meter bør ha 10 cm. Tipper åsene til TS er ca. 5", så det slik sett plass til 10 cm. spalte om det skulle være ønskelig. Men det går selvsagt ut over isolasjonstykkelsen.

Enig i at det blir litt krevende å åpne i gavl. Man møter gjerne en sperre i enden av veggen.
   #18
 598     0
Nei trenger ikke hull om det er fritt løp. Bare det å ha 48mm lufting om man får åpnet tilgangen til lufta (i gavl) hjelper masse, taper mye høyde om man skal følge siste tek slavisk på gamle hus. Om rommet ikke skal brukes så er det jo bare kjøre på.
   #19
 25,405     Akershus     0
[s]author=KjellG link=topic=61027.msg624071#msg624071 date=1415658866]
Ok, skjønner. Problemene er kanskje ikke løst med det. På foto ser en trolig en innervegg (en ser enden på flere åser) med en sperre som bærer åsene. Hvordan kommer lufta forbi der?
[/s]


Bare tull, tenkte meg ikke om.
Signatur
  (trådstarter)
   #20
 4     0
Vedlegger bilde av gavl. Åsene bæres av en sperr. Oppå sperren, mellom åsene er det lagt inn en 20 mm tykk plankebit. Bak denne er det asfaltplate før man kommer ut til lekter og ytterkledning (stående kledning). Jeg ser for meg å bore noen hull gjennom planken og asfaltplaten, men ikke gjennom kledningen. Hullene dekkes med netting / hullplate for å hindre mus og innsekter. Det er grei lufting under kledningen og på den måten vil jeg vel få litt lufting inn mellom åsene.

Det er 2 rom i lengderetning, hvert på ca 4 m. Når jeg tar neste rom gjør jeg tilsvarende der også og får da en viss gjennomtrekk.

Åsene er 6". Ser for med å lekte disse ned med 2". Får da plass til 50 mm lufting ytterst mot taket og 150 mm isolasjon. Hvis jeg da bruker pustende linisolering og papp så må dette bli en bra løsning.

Isolering av åstak - 2014-11-12 16.59.06.jpg - JohnnyF
   #21
 6,705     Akershus     1

Nei trenger ikke hull om det er fritt løp. Bare det å ha 48mm lufting om man får åpnet tilgangen til lufta (i gavl) hjelper masse, taper mye høyde om man skal følge siste tek slavisk på gamle hus. Om rommet ikke skal brukes så er det jo bare kjøre på.


Hehe, tek-standard i gamle hus er som regel en krevende øvelse Smile Og det var ikke det jeg tenkte på. Bare nevnte det siden du tok opp poenget med at effekten dabber av på langt strekk med 48 mm.