7,098    10    1  

Isolering av kjellergulv og sammenligning av energiforbruk

 116     Nordland     0
Skal legge isopor/varmekabel/betong/flis på ca 30m3 kjellergulv, men har dessverre lite å gå på når det gjelder isolasjonstykkelse. Skal legge 40-50mm isopor, og lurer på hvor mye energitap jeg står overfor kontra eksempelvis 100mm isopor. Regner med at rommet skal holde en snittemp på mellom 18-20 grader (ikke direkte oppholdsrom).
Er det noen som kan beregne sånn cirka hvor mange kWh mer jeg må bruke i løpet av ett år med 40mm kontra 100mm isolasjon?

   #1
 1,778     Norge     0
Hei. Du må nok fortelle oss hva du har av isolasjon mot andre vegger og tak skal det kunne beregnes noe som helst. fordi du legger varmen rett over isolasjonen så vil temperaturen på gulvet være mye høyere enn romtemperaturen. Kan du spesifisere dette?
Og oblygre har en kalkulator som du kan bruke. Søk og du kan finne den. Men vi skal prøve å hjelpe deg.
MVh Bluesman
  (trådstarter)
   #2
 116     Nordland     0
Kjeller ligger delvis under terreng, så der har jeg brukt 50 mm glava (kun vegg på ca 1,8m), i øvrige vegger er det 150mm glava. I tak vet jeg ikke hva som ligger, men kan tenke meg at det ligger 150 mm. Er veldig takknemlig hvis jeg kan få et "estimat"...Smile
   #3
 1,778     Norge     0
Slik jeg har forstååt det er det følgende: 0,87w/m2(40mm) 0,7 w/m2(50mm) og 0,35w/m2(100mm)
Dette er watt per m2 per grad. Og siden du skal ha varmen i gulvet blir dette veldig viktig med isolasjon. La oss si at det må være 10 grader høyere temp på gulvet ved kaldt ute.18 grader romtemp og 28 grader gulvtemp. Temp under isolasjon er ca 5 grader.28-5=22. 22*0,87*30=574,2 watt/time? 50mm er 462watt. 100mm er 231watt.
Dette er pr time? La oss si at det er ca 4000 timer dette er årsforbruk da er det: 2297kwh, 1848kwh, og 924kwh fro 100mm!
Altså med store forbehold så kan du spare 1373 kw/h pr år 40mm vs 100mm på 30 m2!!
MVH Bluesman
  (trådstarter)
   #5
 116     Nordland     0
Hjertelig takk Bluesman... Interessant beregning. Synes jo ikke dette var avskrekkende, men så er jo alt relativt :)! jaf; blir nok å gå for flis, men hvorfor finnes det ikke isolasjon med bedre isolasjonsevne enn Isopor, og som jeg kunne ha brukt i mitt tilfelle?
   #6
 296     Noreg     0
Har du vurdert 6mm depron? Jeg har selv et kjellergulv som er 20M2, her er det lagt 2cm isopor og kablene trekker 1500w på max, da blir gulvet godt og varmt.. Pga lav takhøyde og at gulvet ikke er helt i topp stand vurderer jeg å legge 6mm depron,kabler og støp. Har en kollega som har gjort dette på uisolert kjellerguv, og det fungerer fint.

  (trådstarter)
   #7
 116     Nordland     0
Har ikke tenkt på depron nei... Har den bedre isolasjonsevne enn isopor? Hvor tykk depron kan man eventuelt få tak i?

   #8
 296     Noreg     0
I tilfellet jeg nevnte ble det brukt 6mm, tror det er 3 og 6 en kan få tak i. Isolasjonsevnen vet jeg ikke, men vet at når varmekablene skrus på, blir gulvet godt og varmt. Av det jeg har lest så har depron bedre egenskap til å ikke slippe varmen "nedover".
Kommer til å gå for denne løsningen selv.


   #9
 425     0
Depron har ikke bedre isolasjonevne enn isopor eller annen eps/xps. Depron sin nettside oppgir 0,030 W/mK (etter DIN 52612). Men at den er i beregningsgruppe 035 dvs 0,035 W/mK ved beregning. Antar 0,030 W/mK er en teoretisk verdi. Sundolit isopor ligger på noenlunde det samme. Har hørt at Depron vist nok skal reflektere varme men finner ikke dette igjen på siden deres.

Som en nødløsning der en ikke har plass til vanlig isolasjon er det veldig bra, men utenom tykkelsen er det ikke noe mirakel produkt. Litt isolasjon er bedre en ingen isolasjon.

Ref: http://www.depron-daemmplatte.eu/index.php?id=31&L=2
   #10
 296     Noreg     1
La 3mm på bad en gang, det jeg la merke til var at hvis en gnidde hånden mot depron, så ble det en overraskende stor varmereflekson i det, har ikke kjent slik på isopor.