11,373
17
2
Kan jeg bore noen hull i limtrebjelke uten å svekke den for mye?
1,429
Enebolig
0
Hytta har en 10 m limtrebjelke som går fra gavl til gavl og holder oppe takstolene med lasker. Omtrent midt i hytta står det en annen limtrebjelke på tvers. Denne er 5 m lang, 40 cm høy og 14 cm tykk. Den kommer rundt 20 cm lavere enn taket (som blir på 240 cm, med bunnen av bjelkene og isolasjonen på 250 cm og nedforing på 10 cm til teknisk og diverse). Men jeg skulle gjerne ført gjennom et par trekkerør til strøm (16 mm) og to rør til vannet (50 mm avløpsrør som rør-i-rør går inni som beskyttelse mot musetygging). Jeg vil helst holde vannet mest mulig under isolasjonen, for der holdes det 5 grader hele året, så det ikke blir problemer med frosne rør til kjøkkenet. Samtidig unngår jeg å punktere dampsperra på denne måten. Vil en limtrebjelke som er beregnet til vekten tåle dette, eller svekker det den for mye?
PS. Så du svarte før jeg postet.
(Hør med produsent av slike bjelker.)
Hvor mange hull er det? 3 stk på 5 cm? Du må ha noe avstand mellom hullene.
Hvis det hadde eksistert steder i en limtrebjelke der et hull overhodet ikke påvirker styrken, så ville vel mange valgt å bore hull der, for å spare vekt.
Virkeligheten er vel heller at det er noen steder et hull vil gjøre mye mindre skade enn andre steder.
En bjelke som bærer en linjelast ovenfra vil bøyes ned. Det vil den gjøre helt til det er balanse mellom de ulike kreftene. Nederst i bjelken vil det bli strekkraft, øverst i bjelken vil det bli trykkraft, og i nærheten av opplagringspunktene for bjelken vil det bli skjærkraft, som totalt sett blir like store som kreftene fra linjelasten. Hvis man tenker seg at man beveger seg nedover gjennom bjelken vil man starte i et område med mye trykk, som reduseres etterhvert som man går nedover, forsvinner helt, og går over til et voksende strekk. "Nullpunktet" ligger i det man kaller nøytralaksen. Så hvis man holder seg borte fra endene, og lager et hull i nærheten av nøytralaksen (i nærheten av senter av bjelken), vil man svekke bjelken mye mindre enn om man lager hull helt nederst. Har man flere hull burde man legge alle på nøytralaksen, med endel avstand mellom. Slik innsikt er det som ligger bak designet av I- og H-bjelker.
15 cm fra toppen og 35 cm fra bunnen, og 150 cm fra enden, er langt fra det verste stedet å lage hull.
Nå var det jo noen ganske voksne hull det var snakk om. Et 50 mm hull pluss to mindre hull vil føre til svekkelser uansett hvor de plasseres; spørsmålet er om bjelken er dimensjonert med nok sikkerhet til å tåle det.
Alternativet er å legge vannet over 15 cm isolasjon fram til det er forbi bjelken. Det er da snakk om et strekk på ca. 140 cm ekstra på kaldloft, altså til sammen 240 cm (siden det kommer fra veggen med fordelingsskapet, opp på kaldloftet i tilbygget fra 90-tallet (som står i vinkel på det jeg holder på med nå) og går ca. én meter inn i der jeg holder på nå før det bryter gjennom isolasjonen (på grunn av skråningen på taket må det føres inn i undertaket (som altså lektes ned 10 cm). Kanskje det lureste ville vært å lagt inn en femmeters frostvakt/varmekabel i hvert av disse rørene for å kunne tine hvis det frøs til?
Forklaringen var kanskje litt krøkkete og uforståelig, så her er et bilde av der rørene i øyeblikket kommer ut og limtredrageren. Jeg endrer i så fall oppsettet til at de går igjennom på motsatt side av drageren. Å, jeg er klar over at luftespalten er "litt" lekk der. Men det går som sagt inn til et loft, så det blir ikke veldig mye trekk inn i isolasjonen, jeg har den hovedsakelig der for å få mellomrom mellom isolasjonen og taket for å unngå kondens.
Høres greit ut med den avstanden.