4,859    11    0  

Kvalitet på vindsperre i hus fra 1972

 650     Trondheim     0

Hei,

Jeg driver med oppussing på et hus fra '72. Har revet inn til stenderverket på en vegg inne.

Vindsperren som lå ut mot kledningen ser omtrent ut som "glanset" gråpapir. Det er altså et slags glatt lag på den som sikkert skal gjøre papirer vindtett. Like lett å rive i stykke som gråpapir også.

Er det noen som vet hva slags vindsperre dette er, og evt om kvaliteten vs. det jeg burde ha når jeg skal modernisere og etterisolere hele huset med tanke på lave energikostnader ?

Spørsmålet kommer etter gode innspill fra en annen tråden om innvendig vs utvendig etterisolering som har fått meg til å revurdere original plan om innvendig etterisolering.  (http://www.byggebolig.no/trearbeider-konstruksjoner-isolering/innvendig-etterisolering-av-yttervegg/msg573574/#msg573574)

Mvh
Kristian

   #1
 347     0
Du ser på isolasjonen (glava) om vindsperra fungerer.
Hvis det er mørke felter i den, så er det lekkasjer.

Jeg ville ha skifta ut vindsperra uansett om jeg hadde gjort noe utvendig.
Den blir jo ødelagt når kledninga og lektene rives.

Få opp ei god dampsperre innvendig, så hjelper det også på  Smile
  (trådstarter)
   #2
 650     Trondheim     0

Hei

takk for svar, ja det er noen  mørke flekker. Hva skyldes de mørke flekkete egentlig ? I isolasjon på loftet er det mer av den men ingen tegn på fukt noe sted.

Mvh
Kristian
   #3
 347     0
At det er mørke flekker i glavaen er ett tegn på at det har trekt luft gjennom. Noe som betyr at vindsperra er moden for utskifting.
Ny (tett) dampsperre innvendig vil også hjelpe mot trekk.
Så du trenger ikke å være redd for fukt Smile
  (trådstarter)
   #4
 650     Trondheim     0


ok, ja planen er egentlig å legge ny dampsperre innvendig etterhvert som jeg renoverer rom for rom, så da 10cm etterisolering og ny vindsperre utvendig. Blir litt dobbbelt opp med jobb likssom, men dumt å etterisolere innvendig for så å finne ut evt at vindsperra er for dårlig kanskje.

-kristian
   #5
 347     0
Jeg holder på med det samme selv.
Legger plast mot bindingsverket og forer på med 5. Har bare 10 cm glava i veggene fra før, men det blir hvertfall 5 til på utsiden. 20 totalt.
Da slipper jeg at det går hull i plasten om man skal henge opp f.eks bilder, og så kan elektrikeren legge trekkrørene sine på den varme siden av plasten.

Så bare etterisoler innvendig du :)
Husk å tape plasten med egnet dampsperretape.
  (trådstarter)
   #6
 650     Trondheim     0


Akkurat samme plan jeg har bortsett fra at jeg antakelig går for 10cm utvendig, delvis også der om det går (se min andre tråd), Skal tapes så det blir supertett ja Smile

-kristian

   #7
 347     0
Ikke glem lufteventiler i veggene :)
Det kan fort hende at det blir 10 cm ekstra utvendig her og, men vi har ikke kommet så langt i planlegginga enda.

   #9
 347     0
Her blir det asfaltplater :)

Valget var enkelt siden de stiver av en del, isolerer og er billigere enn diverse duk.
   #10
 25     0
Hvilken type balansert ventilasjon går du for? Har et 60-talls hus eg drive å renovere, så har lekt med tanken om balansert ventilasjon. Hva ligger prisene på? 

Ettersom huset vårt er litt smalt, så legger jeg på  25mm ekstra isolasjon innvendig, så går eg for 5-10cm utvendig når den tid kommer. Sliter litt med for kort møne, så ting baler bare på seg hvis jeg skal ha noe mer..