4,240    11    3  

lage rørgjennomføring i yttervegg og tette vindsperre/dampsperre

 226     0
Hei alle sammen,

Har bygget en ny garasje, men glemte selvfølgelig å lage rørgjennomføring for elektrisk til utelamper. 
Opplegget på innsiden er kabelkanal på vegg.

Veggen består av følgende: fra innside til utside:
13mm gips
15mm osb
28mm lekt
dampsperre
48x198 bindingsverk med 200mm isolasjon
vindsperre (isola tyvek duk)
30mm lekt stående
liggende kledning

Så, hvordan kan jeg borre hull tvers gjennom veggen, for å så tette slik at dampsperre og vindsperre holder tett etter at røret er tredd gjennom veggen? 

  (trådstarter)
   #2
 226     1
Å få dette tett etter at veggen er lukket/ferdig er tilnærmet umulig. Er det ikke mulig å føre tilførsel til utelamper opp på garasjeloft gjennom raftekasse f.eks?

Alt er lukket og isolert. Er ikke en eneste cm uten vindsperre, isolasjon og dampsperre. Bygget med mønedrager tvers over hele og sperrer som er isolert.

Tenkte kanskje å borre tvers gjennom vegg med 10mm bor eller noe for å få trang hull gjennom dukene, og gå over etterpå med 18mm kun gjennom kledning og OSB/gips. Presse røret gjennom slik at det blir trangt mellom rør og dukene.

Noen tanker om dette? Lage en liten kon på tuppen av røret slik at det blir lettere å presse gjennom?
   #4
 574     Akershus     1
Etter borring ville jeg ha brukt et jernrør/stålrør, f.eks armeringsjern og tredd gjennom. Deretter forsøkt å skyve k-røret inn, med jernet inne i k-røret. Da har du i hvertfall en stiv "guideline" for gjennomføringen av røret.

Evnt tape krøret godt til jernet,og trekke jernrør og k rør sammen gjennom veggen.
  (trådstarter)
   #5
 226     0
Jeg har forsøkt det du skisserer. Jeg fikk det ikke til - røret kjørte seg bare fast inni isolasjon.

Ja, det kan bli ett problem med k-rør.
Jeg så for meg å bruke vanlig plastikkrør, og ikke k-rør til å få det gjennom veggen. Skal ha veggboks rett på utsiden der hvor røret kommer ut.
   #7
 130     0
73mm hull innvendig og utvendig så kommer du til for å tette. Dekklokk og evt maling etterpå.

  (trådstarter)
   #9
 226     0
73mm hull innvendig og utvendig så kommer du til for å tette. Dekklokk og evt maling etterpå.

Ikke dumt det forslaget fra kedl. Siden dette er garasje må det vel gå bra med noen lokk her og der.

God idee. Smile Skal tenke på det.
Garasjen er jo penere innvendig enn stua mi. Smile
Mer energi effektiv er den også med tanke på isolasjon og strømforbruk til oppvarming og belysning.
Øl tappen er også på plass! Grin Mangler bare å få fylt co2 på flaska.
   #10
 6,009     Finnmark     1
Bor hullet i en stender.....
Signatur