7,660    8    0  

Lufting av kledningen i gavlvegg?

 296     Noreg     0
Jeg driver å etterisolerer og skifter kledningen på gavlvegg.
Kledningen på de andre sidene får luftet baksiden av kledningen siden lufta bak her går opp til kaldtloft.
Kan ikke huske å ha sett gavlvegger med to ventiler i toppen,er det ikke vanlig å lage lufting til kledningen på gavlvegg? Der er jo en viss luftlekkasje inn til takkasser,men ser for meg at øvre del av gavlvegg ikke får noe luftgjennomstrømning?

   #1
 25,349     Akershus     0
Vil tro at en får nok luft av tilfeldige sprekker i kledningen. Alternativt kan en avslutte kledingen 5mm under taktro eller hva som er avslutning på toppen.
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 296     Noreg     0
OK. Merket meg at øverste del av kledningen på denne siden(vertikaldelt hus) ,altså over toppsvill
, var sterkt preget av fuktskader i forhold til de to andre sidene,selv om denne siden ikke er værside.
   #3
 5,188     Østlandet     0
Hvis det er kaldtloft på innsiden kan du lage hull inn der og la luften sirkulere opp veggen og inn på loftet. OK?

Lufteventiler i gavlveggene er heller ikke uvanlig...
Signatur
  (trådstarter)
   #6
 296     Noreg     0
I tilfelle man finner ut at man vil isolere kaldtloft så tror jeg det utgår å legge lufting inn her.
Vil nok uansett få montert luftespalte helt ned til raft slik at jeg får minst mulig trekk i huset

Kommer enten enten til å sette inn en smal estetisk passende ventil under ventiler som lufter ut tak, eller så freser jeg ut en åpning i ovennevnte ventil, i hulrommet mellom vindsperre og kledningen.
   #7
 69     Heggedal, Asker Gravdal,Lofoten     0
Lufting av gavler og langvegger går i de aller fleste tilfeller ut i kassene (spalter i  kassene), og i noen ganger opp i luftingen under tak. Hvis dette ikke er teknisk mulig så kan du lage en enkel liten kasse med luftespalte som avslutning mot eksisterende kasse. Nå vet jeg ikke hvordan du har bygd opp veggen din med utlekting og sløyfer etc. uten det kan man ikke gi en endelig annbefaling.
Signatur

   #8
 5,188     Østlandet     0
Bilder?
Signatur